Novinky

Nina Kohout prichádza s nežnou piesňou o materstve Song of an Unborn Mother

Popri intenzívnom jesennom koncertovaní, ktoré zahŕňa vystúpenia v Bratislave, Miláne, či Budapešti, predstavuje Nina Kohout nový singel Song of an Unborn Mother. Nežná a prekvapivo hravá skladba vychádza 15. novembra na značke Deadred Records.

Po májovom vydaní skladby Little Butterfly prichádza mladá slovenská skladateľka, speváčka a producentka, žijúca vo Veľkej Británií, s ďalšou ochutnávkou z pripravovaného debutového albumu. Song of an Unborn Mother je kontrastne nežná, zvukovo krásne mäkká a zmierená pieseň. Témy materstva sa už Nina Kohout raz v minulosti dotkla a to pri jej debutovom singli Blue Sunray. O tri roky neskôr táto téma v mladej umelkyni neprestáva rezonovať a novým singlom predstavuje hlbší, komplexnejší a potenciálne kontroverznejší pohľad. Skladbou adresovanou budúcemu dieťaťu sa tentokrát zamýšľa nad materinskou láskou ako nad konceptom nezávislým od rozhodnutia stať sa matkou.

 „Do piesne Song of an Unborn Mother som chcela uložiť tú najväčšiu možnú nehu. Najradšej premýšľam o hudbe vizuálne, a tak zatiaľ čo druhá polovica skladby predstavuje bezodnú hravosť, v prvých minútach som sa snažila zvukovo stvárniť tú najmäkšiu perinu, teda pocit tepla a bezpečia. Veľa som počas tvorby skladby premýšľala nad konceptom materinskej lásky a mojou vierou v to, že tento výnimočný cit v žene prebýva nezávisle od jej rozhodnutia stať sa matkou. To, či sa v žene matka narodí alebo zostane celý život nenarodená je čisto jej rozhodnutím, takým, ktoré na jej nehu, starostlivosť a nedajbože osobnú hodnotu nemá vôbec žiadny dopad,“ hovorí o novej skladbe Nina.

Rovnako ako pri Little Butterfly stojí za detailne prepracovanou produkciou druhého singla Nina a jej bývalý spolužiak z londýnskej The BRIT School, Lucas Armstead. Táto umelecky zohraná dvojica spoločne skladbu aj zmixovala a následne posunula Tomášovi Karáskovi z pražského štúdia Gargle & Expel na mastering. Ako už tradične pri Nininej tvorbe má väčšina zvukovej povahy skladby elektronický pôvod, ktorý Nina tentokrát dosiahla experimentovaním s ikonickými syntetizátormi ako Yamaha DX7 a Sequential Prophet 6. Jediné živé elementy piesne, Ninin medový vokál a basová linka Šimona Vladára, boli nahraté v trenčianskom štúdiu Men at Sound v réžií Matúša Homolu. Autorom titulnej fotografie na obale je Jakub Gulyás.

Singel vychádza 15. novembra 2023 digitálne na všetkých známych streamovacích platformách (Apple Music, Spotify, Deezer, YouTube Music atď.) a ako download na Bandcamp profile Niny Kohout ako aj na stránkach Deadred Records.

Bio

Speváčka a skladateľka Nina Kohout svojou zvukovovou výpravnosťou posúva hranice hudobnej poslušnosti, vedúca neustály rozhovor medzi invazívnym hororom a krehkou čistotou. Vo svojej hudbe spája tajomné odtienky slovenského folklóru, vážnej hudby a sviežosť inovatívnej elektroniky. Následne si tak vytvára svoj vlastný nadčasový, občas nekomfortne zvláštny a anarchický hudobný svet. Nina má za sebou štúdium na prestížnej londýnskej hudobnej škole The BRIT School, kde pôsobili aj Adele či Amy Winehouse. V roku 2020 získala titul Objav roka na Radio Head Awards a začiatkom minulého roka vydala debutové EP Pandemonium, ktoré sa stretlo s výbornými ohlasmi nielen od domácich, ale aj zahraničných médií, vrátane britského rádia BBC a hudobných magazínov ako Under the Radar či Electronic Sound. Moonlight, jedna z piesní na tomto EP, bola označená ako Song Of The Day amerického rádia KEXP. Prednedávnom svojimi vystúpeniami otvárala sériu koncertov izraelskej kapely Lola Marsh a taktiež vystúpila na pozvanie prezidentkou Slovenskej republiky pri príležitostí udeľovania štátnych vyznamenaní. Počas uplynulých dvoch úspešných rokov sa Nina predstavila na The Great Escape Festivale v Brightone, Ahoi! Pop festivale v Linzi, na festivaloch Pohoda 2022 a 2023, ale aj na najväčšom európskom showcaseovom festivale Eurosonic, kde vystúpila spolu so sláčikovým kvintetom. V súčasnosti pracuje na svojom debutovom albume, z ktorého už predstavila dva single, Little Butterfly Song of an Unborn Mother, pričom prvý z nich bol tiež uvedený ako Song Of The Day na rádiu KEXP.

text: Deadred Records
foto: Jakub Gulyaĺs

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky