NovinkyReportáže

Nerez a Lucia predviedli na magickom vystúpení v Košiciach ich jedinečný album Zlom!

Posledný októbrový utorok patril v Košiciach neobyčajnému vystúpeniu Česko-Slovenského zoskúpenia Nerez a Lucia, ktoré sa v rámci Višegrádskych dní  konalo  v Divadle Thália. Vypredané hľadisko zažilo exotickú púť rôznymi žánrami World Music, ktorou zároveň  umelci predstavili aktuálny album ZLOM.

Kapela dlho váhala, či ešte niekedy obnoví Nerez, pretože aj podľa ich vlastných slov bola Zuzana Navarová nenahraditeľná. Svoju kariéru aj počas ,,prestávky´´nezavesili úplne na klinec. Bolo ich možné vidieť na vystúpeniach so speváčkami ako Klára Výtisková, Márie Rottrová, alebo aj so slovenskou víťazkou Superstar –  Katkou Koščovou. No až vďaka energii Lucie Šoralovej sa to podarilo. Našla si ich sama, a najmä presvedčila, že práve ona zaplní tvorivý trojuholník a naštartuje opäť hnací motor kapely. Nerezu sa páčilo, že speváčka nosila vlastné piesne, ktoré boli iné ako od Zděňka Vřeštála, ale zároveň po zaranžovaní  Vítom Sázavským tvorili spolu unikátny celok. Tento tvorivý trojuholník spolu nahral aktuálny album Zlom, ktorý prišli predstaviť aj do Košíc, v rámci Višegrádskych dní 2019.

Neutíchajúcu popularitu Nerezu potvrdili fanúšikovia aj v Košiciach, kde
bolo už niekoľko dní pred vystúpením vypredané. Pôvodné miesto konania v priestoroch Historickej radnice nahradili organizátori Divadlom Thália síce ,, na poslednú chvíľu´´, no pred radnicou zabezpečili informátora, ktorý návštevníkov naviedol na správne miesto. Zopár krokov navyše po historickom centre metropoly východu však určite stálo za to. Od prvých chvíľ bolo jasné, že toto vystúpenie bude zároveň aj nevšedným zážitkom. Bohatú zostavu umelcov, na čele s Luciou Šoralovou, Vítom Sázavským a Zděňkom Vřeštálom doplnili: Grégoire Brun na kontrabase, Robert Fischmann s flautami, klavírom, či perkusiami a David Lomič na akordeóne a tenorsaxofóne.

Nový album Zlom obsahuje 12 skladieb, z ktorého na vystúpení predstavili väčšinu. Samozrejme nechýbali ani známe skladby z histórie kapely. Okrem obdivuhodného speváckeho a textárskeho talentu Lucie Šoralovej možno oceniť aj jej sprievodné slovo medzi skladbami počas celého večera. Fanúšikom dovolila aspoň kúsok nazrieť do ,,kuchyne Nerezu´´.  Najmä do zaujímavostí z príprav nových skladieb na albume. Ten dokonca vyšiel aj na vinylovej LP platni a symbolicky tak nadväzuje na známe albumy z histórie kapely Nerez Masopust, Na vařený nudli, alebo Ke zdi. Nádhernú cestu časom ponúkla skladba Já s tebou žít nebudu.

Z príprav aktuálneho albumu nám umelci prezradili aj to, že jedným z autorov skladby Klec je dokonca Ondřej Soukup, ktorý pôvodný motív skladby pripravil pre Izraelský  film (Intimate Grammar), no však neúspešne. Lucii Šoralovej sa však natoľko páčil, že neodolala, posunula ho Zděňkovi Vřeštálovi na dopracovanie, a po údajnom krátkom trápení ,, to proste vypadlo´´ a s pomocou Roberta Fleischmanna je tak na albume jedna z najčarovnejších klezmerových skladieb. K tejto skladbe je aj videoklip TU. Aj samotná Lucia Šoralová prispela niekoľkými textami na aktuálny album, v skladbe Možno že, sa inšpirovala Viónskymi baladami.  A presne taký pestrý ako nový album, bol aj celý večer. Vďaka precíteným folkovým baladám sa publikum nechávalo pomyselne unášať  na exotické miesta, kde slová nahradili pocity a fantázia dokreslila celkový obraz. Napríklad ako aj v skladbe Ederlezi.

Pestrosť žánrov aj dynamiku večera držalo striedanie so šansónom, klezmerom prípadne aj veľmi obľúbeným čardášom. Ten jednoducho vždy rozprúdi krv v žilách a najmä atmosféru v publiku. I keď hudba je univerzálny jazyk, umelcov možno pochváliť za pestrosť a autenticitu, s akou poňali tvorbu nových skladieb. Počas jedinečného vystúpenia sme počuli slová v slovenčine, češtine, hebrejčine, srbochorváčtine alebo rómštine. Tento multikultúrny výlet podporený kvalitnými muzikantskými a speváckymi výkonmi bol zážitok pre uši aj dušu. V budúcnosti možno návštevu koncertu len odporúčať. Takýto koncertný program by sa hodil aj na veľké festivalové pódiá ako Pohoda, Colours alebo Sziget. Svojou kvalitou tam určite patrí. Nabudúce určite nechýbajte.

Autor + foto + video: Martin Laškovský

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky