NovinkyReportáže

Najväčší festival východného Slovenska bol opäť na Delni!

Multižánrový Dobrý festival sa opäť konal na svojom „rodnom mieste“ , prírodnom kúpalisku Delňa v Prešove. Trojdňový hudobno-umelecký festival si aj tento rok pripravil množstvo dobrej muziky, umenia, športu a zábavy.  Skalných aj nových fanúšikov prekvapilo nepriaznivé počasie, ale organizátori  nakoniec v posledný deň zachránili aspoň časť programu.

V piatok otvárali bohatý program festivalu známe mená ako EDO KLENA KLENOTYŠTEFAN ŠTEC či DJ A-Z BEST. Umelecké duše si mohli pozrieť výstavu obrazov alebo pozrieť film Čiara. Večer sa predviedla obľúbená prešovská kapela HEĽENINE OČI. Výsledkom skvelého vystúpenia kapely bola vášnivá, energická najmä spokojná fanúšikovská základňa. Známe skladby ako Marianna, Hoja Hop, Dobrú chuť milá smrť ku koncu vystriedali aj nové songy Obchádzka aj Strana, na ktoré tancovali snáď všetky vekové kategórie.

Happy Folkpunk vystriedal rock/rock’n’roll v duchu šesťdesiatych až sedemdesiatych rokov v podaní štvorčlennej zostavy SATIN LEAD  – v zložení Ľuboslav Petruška, Tomáš Urban, Peter Horváth, Radoslav Hanzel . Aj keď fúkal jemný vietor a blesky hrmeli na nočnej oblohe, kapela prekvapila svojou uveriteľnou angličtinou a nadupanými skladbami a strhla pozornosť na seba. Svojou hudbou preniesli fanúšikov späť do minulého storočia, kedy sa rodilo rebelstvo a voľný štýl v každej umeleckej sfére. Rôzne vekové kategórie si nenechali újsť atmosféru ako z legendárneho Woodstocku. Výrazný look a prevedenie kapely značili, že Satin Lead je vo svojom žánri ako doma (ako v rodnom meste tak aj v hudbe).

Následne sa návštevníci premiestnili žánrovo do prítomnosti.. Česko americká N.O.H.A prekvapila mnohých svojou energickosťou. Skupina založená Philipom Nohou MC Chevalier Hadley v roku 1995 hrajúca drum and bass a world music roztancovala nejedného nadšenca tohto žánru. Kaia Brownv žiarivom tričku, vyšportovaným telom a nádherným hlasom bola neodolateľným terčom pre mužské oko. Spolu s Jatrabass-om sa dopĺňali tancom aj spevom. Odznel aj známy singel Tu Cafe, pri ktorom nestál ani jeden návštevník. Speváci sa aj poďakovali po slovensky svojím fanúšikom, vďaka čomu si zaslúžili obrovský potlesk a uznanie.

CHIKI LIKI T-UA po kapele N.O.H.A. zahviezdili polhodinu pred polnocou. Prešovská skupina je známa svojskou nonsensovou poetikou inšpirovanou multikultúrnym prostredím. Keďže Prešov je ich rodiskom, pod pódiom stála kopa skalných fanúšikov. Kapelu viacerí poznajú aj vďaka jedinečnému zmyslu pre humor, ktorý im ani teraz nechýbal. Vysmiate publikum šírilo svoju dobrú náladu späť aj na kapelu, čo bolo jednoznačne vidieť na všetkých členoch. Láska moja kde si, Kuca paca aj Kristína potešili nejedného priaznivca alternatívneho rocku či rock’n’rollu.

V skorých ranných hodinách zahrala austrálsko-britská drum and bassová legenda PENDULUM. Do Prešova si pripravili nadupaný DJ SET. Skvelá elektronická produkcia tvorená miešaním drumm and bassu a hard rock potešila  nejedného  fanúšika vďaka nadupanej energii hraných trackov. Tarantula, Watercolour aj Witchcraft nielen roztancovali ale aj rozspievali dav ľudí. Po PENDULUM DJ SETe vystúpil Duall či Grem . Zábava pokračovala do svitania slnka.

Druhý deň DOBRÉHO FESTIVALU sa začal cvičením s Realfitom, pre najmenších zahralo Cililing divadielko aj zaujímavé čítanie z kníh Pavla Dobšinského. V popoludňajších hodinách vystúpil ADAM ĎURICA, ktorý je známy svojimi romantickými textami, ktoré sú ako balzam na dušu nielen pre zamilovaných. Mnohí si radi zaspievali známe piesne v objatí polovičiek. Následne na stage prišla aj kapela z Čiech. Pôvodný názov mala Starý Hadry, no v súčasnosti ju poznáme ako CHINASKI. Skupina hrá pop/rockový žáner, a patrí medzi legendy na Česko-Slovenskej hudobnej scéne. To si samozrejme nenechalo ujsť mnoho fanúšikov.

Sympatická výherkyňa štvrtej série speváckej súťaže Česko Slovenská Superstar EMMA DROBNÁ vystúpila v tanečnej zóne v tesne podvečer. Jedinečnou farbou hlasu a skvostnou angličtinou si získala každého diváka pod pódiom. Preto ľahko presvedčila fanúšikov k spevu pri piesni Smile ajTry. Vynikajúco zvládla aj pieseň  – Čerešne, čo fanúšikov osviežilo počas letného teplého počasia. Na konci vystúpenia s publikom dokonca aj zatieskala do rytmu, čo si všetci vrátane Emmy užívali. Príjemné vystúpenie mnohí odmenili zaslúžene dlhým potleskom..

Na IMT Smile pred vystúpením, čakalo pod pódiom najviac nadšencov. Kapela založená bratmi Táslerovcami nesmela chýbať ani tohto roku. Notoricky známymi piesňami a energickým prevedením sa IMT Smile vie za každým urobiť neuveriteľnú atmosféru. Pri hite Poď so mnou im prišiel pomôcť dokonca aj Kali a spolu tak vytvorili silný zážitok. Kapela aj raper do toho dali maximum až tak, že sa tancovalo a spievalo skoro na celom festivale. Niekto ako kráľ alebo Exotika sú piesne, ktoré nesmeli chýbať. Zazneli aj ďalšie piesne, ktoré stále majú silu a nezabudnuteľnú energiu. Na pódium pozval Ivan aj speváka z českej kapely Chinaski – Michala Malátného, s ktorým si zaspievali duet Hoří Hollywood. Celý koncert si návštevníci užívali ako pod pódiom, tak aj všade naokolo, kde len človek dovidel. Výhľad na stage bol nádherný hlavne pri západe slnka.

Medzičasom nastala temná noc a fanúšikovia tvrdého metalu privítali kapelu AMORPHIS. Fínska death/doom/progresiv metalová skupina sa predviedla v plnom nasadení. Bicie, gitary aj hlas speváka prúdil v každom metalovom uchu. Headbanging aj pogo bolo neoddeliteľnou súčasťou tohto koncertu. The Bee, Sacrifice aj Black winter day si nenechal nikto ujsť a vybúriť sa na tvrdej hudbe bolo pre „metalheads“ jedninečným zážitkom..

Tmavá noc sa premenila na obrovskú párty na hlavnom stage s duom OFENBACH. Boli na nich  pripravené stovky fanúšikov. Svetoznámy song  Be mine ktorý dominoval rôznym hudobným rebríčkom zaznel hneď na úvod aj v Prešove. Dvojica Cèsar a Dorian vedia rozhýbať davy ľudí, vďaka elektro hudbe, ale aj zaujímavým look-om. Remix Smoke weed everyday či Toxicaded dodali „grády“ na obrovskom festivalovom pódiu. OFENBACH je vo svete známe meno. Viacerých preto potešilo, že si mohli užiť atmosféru ako na „Ibize“  priamo vo svojom meste.

KALI a PETER PANN prilákali fanúšikov moderného hip-hopu a rapu. Mladé ženy privítali obrovským potleskom potetovaného rapera z Petržalky. Fanúšikovia sa hýbali do rytmu a nenechali KALIHO rapovať samého. Energia a silné texty sú charakteristické pre tohto lídra rapovej scény. Aj možno vďaka tomu mal viac ako tisícku ľudí pod stage-om.

V nedeľu organizátori upozorňovali návštevníkov na nepriaznivé počasie, ktoré prerušilo na dlhší čas koncerty. Silná búrka nahnala ľudí do stanov alebo do áut. Festival ale nakoniec pokračoval. Verní fanúšikovia vedeli, že ostať sa oplatí. Búrka sa trochu utíšila a na niektoré pódiá prišli obľúbené kapely, ktoré aj napriek chladnému počasiu odohrali skvelé koncerty. KANDRÁČOVCI prostredníctvom ľudovej hudby zahriali ostávajúcich fanúšikov. INÉ KAFE odohrali Ráno, Spomienky na budúcnosť či Ďakujeme vám a to si vážil každý, ktorý aj napriek búrke ostal na festivale.

Na aktuálnom ročníku si každý návštevník prišiel na obľúbený štýl hudby. Umelecké duše aj deti sa potešili Deutschmann Galerii a viacerých neodradilo ani zlé počasie. DOBRÝ FESTIVAL si znovu zapísal slušnú návštevnosť aj vďaka multižánrovej pestrosti a svetoznámym menám. Tešíme sa na ďalší rok plný najkrajších hudobno-umeleckých dní na najväčšom festivale východného Slovenska.

Autor: Katka Nagyová

Foto: redakcia mojamuzika.sk

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky