NovinkyKam na koncert?

Miro Žbirka s anglickými hosťami vypredali Prahu, Brno a v utorok prídu do vypredanej Bratislavy.

Rádio Viva Abbey Road Night je názov špeciálneho koncertu, ktorý Miro Žbirka odohrá v utorok 18. júna v bratislavskom Štúdiu L+S. Predstaví na ňom anglických hostí – speváka, gitaristu a skladateľa Geda Maloneyho z Liverpoolu so skupinou So Fine  a aj „slovenský“ Beatles – The Backwards.

„Celé to súvisí s mojim nahrávaním v londýnskom štúdiu Abbey Road v lete minulého roku, kde sme nahrávali pesničky Love Shines a In The Sun. Tam som sa s tými ľuďmi aj trocha skamarátil, ako to už pri nahrávaniach býva. Najmä s producentom Robom Cassom, ktorý ma už párkrát navštívil. On prišiel s ideou, že by s umelcami, ktorých produkuje, alebo im pomáha, prišli do Prahy a urobili koncert. Hard Rock Cafe však pozná ako každý Angličan. Tak, aby sme urobili spoločný koncert. Na to som odpovedal jasne – urobíme,“ uviedol Miro.

Zároveň dodal: „Ja keď niečo urobím v Prahe, tak začnem hneď rozmýšľať, že by sme to mali urobiť v podobnej forme aj v Bratislave. Takže ma k tomu vyprovokovali tí Angličania urobiť v Bratislave Abbey Road Night. Na producentovi bola voľba, kto príde. Ja som do Bratislavy stiahol jedného chlapíka, ktorý sa mi navyše páčil v tom, že hrával v Cavern Clube v Liverpoole.“

Pri zostave koncertu rozmýšľal ako najlepšie navodiť tú správnu atmosféru Abbey Road, Liverpoolu a čias skupiny Beatles.

„Uvedomil som si, že my tu na Slovensku máme Beatles – Beatles z východného Slovenska. Je neuveriteľná vec, že sa chlapci zo skupiny Backwards naučili interpretovať skladby Beatles tak hodnoverne. Videl som ich minule na jednom koncerte v Prahe a to je jedna z mála možností vidieť, ako zhruba vyzeral koncert Beatles. Chlapci to majú detailne naštudované, dokonca aj s hovoreným slovom a dialógmi. Takže ani tomu som neodolal a vymyslel som to, čo ani v Prahe nebolo, že nastúpi na úvod kapela Backwards. Ešte k tomu v Štúdiu L+S to budete vnímať zblízka a chlapci urobia to vystúpenie tak, že sa budú medzi sebou aj rozprávať       ako John a Paul. Odznejú tam teda aj dialógy, ktoré na koncertoch Beatles skutočne odzneli,“ objasňuje zámer Miro. „Sľubujem si od toho, že divák, keď to uvidí, bude vlastne vidieť koncert Beatles. Potom príde hosť Ged Maloney z Liverpoolu, ten vráti koncert do podoby Abbey Road a na mne s kapelou už ostane dotiahnuť koncert do konca. Odohráme náš vlastný repertoár, ale nebudem sa brániť ani nejakej tej  bítlsovke.“

Po dvoch beznádejne vypredaných koncertoch v Prahe a Brne mieri Meky s Abbey Road Night na Slovensko. V už dávno dopredu vypredanom štúdiu L+S ponúkne divákom okrem spomínaného programu po prvý krát na Slovensku naživo svoju „abbeyroadovku“ Love Shines, ktorej sa už výborne darí v českom, ale aj slovenskom éteri.

Vzhľadom na veľký záujem o tento program vyzerá, že sa z nadšeneckej akcie môže časom stať tradičná akcia, ktorá bude v Čechách a na Slovensku prezentovať umelcov, ktorí nahrávajú v legendárnom Abbey Road.

„Páčilo by sa mi to,“ okomentoval to s úsmevom Miro.

Aktualizované info  na:  www.zbirka.cz  a http://www.facebook.com/MiroZbirka

zdroj: Rado Mešša

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky