NovinkyReportáže

Megaúspešné vianočné koncerty IMT Smile opäť priniesli neopakovateľnú atmosféru!

Tesne pred vianočnými sviatkami zavítala aj do košickej Steel arény najobľúbenejšia zo slovenských kapiel, ktorá vie ako pripraviť okrem koncertu skutočný zážitok. V piatok 14.12.2018 aj v sobotu 15.12.2018 zaplnila priestory najväčšieho koncertného priestoru na Východe Slovenska, aby fanúšikom dopriali tradične nadupanú atmosféru plnú silných momentov.

Vypredať Steel arénu v Košiciach sa nepodarí každému zahraničnému interpretovi, ak navyše hovoríme o domácej kapele, tak je zaplnená hala dva dni po sebe skutočným dôkazom obľúbenosti u fanúšikov. Úspešné spojenia v minulosti s Lúčnicou (v projekte Made in Slovakia), prípadne veľkolepá šou hiSTORY publikum v metropole východného Slovenska dostatočne presvedčili, aby prišli tisíce návštevníkov aj zo širokého okolia záver roka osláviť spoločne s IMT Smile.

Jedinečnosť vystúpení potvrdila kapela nielen v Bratislave aj v Košiciach, kde sa pred tisíckami oči predstavili v rámci celej tour rozliční hostia ako Kali, Lukáš Adamec alebo Marián Čekovský a Michal Hudák. To dodalo každému vystúpeniu istý náboj exkluzivity a neopakovateľnosti. Do samotnej dramaturgie koncertu zapojili ešte ďalšie dve mená. Tomáš Buranovský vystupujúci pod pseudonymom BuranoWski a obľúbený moderátor a zároveň aj spevák, známy zo zoskúpenia Bratislava Hot SerenadersJozef Dodo Kuriľák. Obaja dodali večeru ešte širší rozmer.

Krátko po 19. tej hodine začal koncertný program vystúpením predskokana Tomáša Buranovského (BuranoWski), ktorý iba s gitarou v ruke zaspieval niekoľko chytľavých skladieb. Neľahkú úlohu zaujať publikum očakávajúce hlavné hviezdy večera zvládol so cťou. Medzi skladbami si zaspomínal aj na časy z detstva, kedy túžil (ako športovec) hrať v domácej hokejovej aréne. Tento sen sa mu splnil ako spevákovi s vlastnými skladbami. Počas svojho krátkeho vystúpenia ponúkol skladby ako Každý deň,  Žena, a aj jeho zatiaľ najväčší hit Lúč. Ten sa stal v jeho kariére prelomovým. Na koncerte prezradil, že ju zložil na neďalekej Terase (vo svojej detskej izbe) počas obrovských horúčav. Tie však mali na speváka evidentne blahodárny vplyv, pretože ho dostal do povedomia širšej verejnosti. Jeho pesničkársky talent a podmanivý hlas si určite nájdu svoje miesto na domácej scéne.

Milým gestom bolo privítanie fanúšikov Dodom Kuriľákom. Následne večer otvorila prvá skladba Čo všetko sa môže stať, ktorá je zhodou okolností aj prvou na novom albume Budeme to stále my. Ten prináša 10 nových skladieb, ktoré mnohým pripomínajú ,,staré dobré IMT Smile´´ a atmosféru prvých albumov. Niektoré z nových skladieb kapela zahrala aj počas vianočného stretnutia s fanúšikmi v Košiciach. Jeden z prekvapivých momentov večera prišiel počas skladby Niekto ako kráľ. Tentoraz bez spojenia s ľudovým motívom A ja taka dzivočka, ale za to s vynikajúcim swingovým prevedením. Svietiace lampy pozdĺž celej plochy skladbu ešte umocnili. Ako aj samotný spevák prezradil, rád spoznáva nové žánre a v hudbe nemá žiadne hranice. Vyše 90 minútová show priniesla viacero dnes už legendárnych hitov, aréna si spolu s Ivanom Táslerom zaspievala aj celú skladbu Čo ak.

Žánrovým spestrením večera určite bolo aj vstúpenie Doda Kuriľáka so skladbami Ja som optimista a Jaj Zuzka, Zuzička, ktoré všetkých v aréne pomyselne preniesli do tridsiatych rokov minulého storočia. V set liste IMT Smile nechýbali ani skladby ako Budeme to stále my, Len tebe alebo Opri sa o mňa, kde si Ivan s chalanmi strihol asi prvú krátku choreografiu, akú za posledných pár rokov líder na pódiu vôbec predviedol 😀 Z nového albumu zaznela aj skladba Poď so mnou, kedy namiesto Kaliho zaskakoval v Košiciach gitarista Tomáš Slávik. Jeho hlas je dosť podobný raperovi, a preto na pár sekúnd dokonca fanúšikovia hľadali Kaliho na stagei 😀 Ten však vystúpil iba v Bratislave. V Steel aréne sa počas prvého koncertu  predstavil domáci Lukáš Adamec, ktorý sa objavil už počas skladby Kým stúpa dym. Neskôr pridal aj svoju hitovku Horúca Láska, a to sa už posunul  večer do najenergickejšej časti. Dokonca si na pomoc prizvali bývalých členov kapely Viktora Špaka a Tomáša Okresa, ktorý s Lukášom Adamcom hrá aj v súčasnosti. Záver skladby odspievali s Ivanom priamo pred fanúšikmi v prvých radách. Počas celého turné sa ako špeciálny hosť predstavil aj otec bratov Táslerovcov – Miroslav Tásler starší. S basovou gitarou odohral a zaspieval spolu s kapelou známu skladbu Twist and Shout od The Beatles a pieseň Ľudia nie sú zlí. Pravidelní fanúšikovia boli isto milo prekvapení, pretože takéto spojenie ešte vidieť nebolo. Aj takýmto gestom potvrdili akúsi vianočnú atmosféru koncertov.

Celý večer gradoval od skladby Bozk, počas ktorej vzduchom lietali konfety. Nečakaný zážitok a blízke stretnutie s lídrom kapely prišlo počas piesne Cesty II triedy, kedy si to Ivan namieril z hlavného pódia rovno cez stred davu na druhý koniec arény k ďalšiemu menšiemu stage. Tu zase vygradovali atmosféru lámačom rekordov – skladbou Hej Sokoly, kedy bol dav vo vytŕžení. Vznášajúca plošina efekt len podčiarkla. Vo veľkom finále v podobe vianočnej skladby Najkrajšie Vianoce s padajúcim snehom, dala kapela spolu so všetkými hosťami publiku rozprávkový obraz a príjemný zážitok, ktorý evokoval pravú vianočnú atmosféru. Vďaka neutíchajúcim ováciam si fanúšikovia vytlieskali skladbu Vyvedení z miery, ktorou sa IMT Smile so Steel arénou rozlúčili.

Ako býva zvykom, koncerty IMT Smile sú zakaždým zážitkom. Aj tieto vianočné vystúpenia spolu s hosťami priniesli jedinečnú energiu, silné momenty a nezabudnuteľnú atmosféru, ktorú si určite radi zopakujú tisícky fanúšikov tejto legendárnej kapely aj nabudúce.

Autor a video: Martin Laškovský

Titulná foto: Martin Trenkler

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky