Novinky

Ľahká Múza oslávi štyridsať rokov na scéne s novým albumom a koncertným turné

Štyri desaťročia a stále sú aktívni. Ich tvorba prešla nejednou zmenou, no popri tom zostali rozpoznateľní a nezameniteľní. Vnímaní viac v zahraničí než doma na Slovensku sa stali jednou z našich najoriginálnejších alternatívnych kapiel. Ľahká Múza oslávi štyridsiate výročie štúdiovou nahrávkou Piesne ticha, ktorej vydanie 24. apríla bude následne sprevádzané turné po slovenských mestách – pripravené sú koncerty aj v zahraničí a vystúpenia na festivaloch.

Pôsobiť v rámci nezávislej scény nie je na Slovensku vôbec jednoduché. Ak to však robíte s vášňou, máte svetu čo ponúknuť a svojich poslucháčov viete dostatočne osloviť, potom okolo seba vytvoríte komunitu verných priaznivcov z celého sveta. Štartová pozícia skupiny Ľahká Múza sa začala datovať v roku 1984 v Strážovských vrchoch v štvorčlennom obsadení. V kapele prebiehali personálne zmeny a hudobný vývoj, od 1990 z nej zostala len dvojica 677 (autorské kompozície, texty, gitara) a Gudrun (vokály) pričom v kapele hosťovali viacerí basgitaristi a od roku 2014 je ďalším stálym členom  basgitaristka iNOVA.

Paradoxne začínali na českej undergroundovej scéne, ale neskôr sa presadili aj v zahraničí, keďže tam od roku 2000 hrávali viac než na Slovensku. Okrem koncertovania sa venujú aj nahrávaniu albumov. Začiatky kapely zachytávajú dve MC kazety Schizofónia a Nevinnosť, vydané v 1990 a 1991 v pražskom vydavateľstve Black Point. V roku 1992 vychádza v Zoon records ikonický Tieň bolesti, charakteristický industriálno-elektronickým spojením minimalistických hudobných postupov a originálnym vokálnym prejavom. Kombinácia deklamačného prednesu a až operných vokálov Gudrun sa stala jedným z poznávacích znamení Ľahkej Múzy. V 1995 vychádza v Indies records Chvenie absolútna, 1998 na značke Sonica Sen ohraničeného života, 2000 na poľskej značke Black Flames – Cesty svetla plynú temnotou, 2004 na litovskom vydavateľstve Dangus v Záblesku večnosti. 2013 na vlastnej značke eXcentriX records Byť tvojím zrkadlom a 2016 hudobné DVD Performance.

Ľahká Múza si prešla veľkým vývojom, jednotlivé albumy zachytávajú oscilácie medzi gitarovými a syntetizátorovými plochami, jednoduchými či orchestrálnymi rytmikami a rôznorodými hudobnými atmosférami. Aká cesta ich sprevádzala počas tých štyridsiatich rokov na scéne, približuje speváčka Gudrun: „Kapela stojí na svojich základoch celý ten čas, ale vždy experimentovala s novými témami. A možno práve preto tá cesta viedla územiami nikoho. Občas osamelá, často dobrodružná a rozhodne nie nudná. Dala nášmu životu iskru a šmrnc. Lebo hudba a život sú u nás bytostne spletené do jedného celku.“

Po jedenástich rokoch od vydania albumu Byť tvojím zrkadlom prichádza kapela s novou štúdiovou nahrávkou Piesne ticha, ktorá vyjde vo vydavateľstve Hevhetia v edícii Hev-Het tune. Tento košický label s dvadsaťdvaročnou históriou orientovaný na jazzovú, experimentálnu a vážnu hudbu plánoval vydanie už na rok 2021, ale okolnosti okolo pandémie aj posunutý vznik nahrávky nakoniec odsunuli vydanie deviateho albumu symbolicky na rok 2024, kedy Ľahká Múza oslavuje štyridsať rokov svojej existencie. Termín vydania je 24. apríla 2024 – album vyjde ako výpravný digipack s osemstranovým bookletom a súčasne digitálne aj na platforme Bandcamp. Vizuálnu stránku albumu si kapela navrhla sama, tak ako všetky predchádzajúce albumy a dopĺňa výtvarnú líniu od Tieňa bolesti. 

Album Piesne ticha obsahuje desať skladieb, z toho tri z nich sú inštrumentálne – kompozície Martajo a Lenavilo venovali obaja lídri svojim už zosnulým rodičom. Jednou z hlavných hudobných tém albumu bude aj inšpirácia slovenskými trávnicami (ženské ľudové spevy). Textované skladby sú oproti predchádzajúcemu albumu obnaženejšie v hudobnom výraze, výrazne rytmické a bohaté na hlasové inverzie nových „elektronických“ trávnic. Táto časť posúva tvorbu z nového albumu až ku hraniciam world music. Preto sa ponúka otázka, kam posunuli hudobné technológie tvorbu kapely od jej začiatkov až po nový album Piesne ticha: „Za celú tú dobu som bol doslova prieskumníkom tvorby zvuku v spolupráci s efektovými procesormi či syntetizátormi, ale najdôležitejšia technológia je stále v hlave umelca. Predstavivosť je základ všetkého. Bez nej sa všetko, akokoľvek dokonalé, stáva už len nudným opakovaním,“ odpovedal gitarista 677. 

Pri príležitosti  štyridsiateho výročia Ľahkej Múzy a vydania nového albumu Piesne ticha sa skupina predstaví počas svojho 40 & Piesne ticha tour zatiaľ v ôsmich kluboch a dvoch festivaloch, kde zahrá nový koncertný program. Na  koncertoch sa chcú stretnúť so svojimi priaznivcami a zároveň dať priestor svojim generačným súputníkom, ako aj mladým umelcom z alternatívnej scény. 

Nosný koncert k novému albumu aj v sprievode performerky Leandry prebehne 20. mája 2024 v bratislavskej A4 v rámci edície Nu Sound Of…Hudobný hosť bude elektronická formácia Kvaskova.

TOUR:

27.04.2024 – Záhrada, Banská Bystrica + hosť Kvasková

https://tootoot.fm/sk/events/65cd0bb8a2ec3d130402478c 

04.05.2024 – Stromoradie, Prešov + CHVM

https://tootoot.fm/sk/events/660e67191b234e07b80e6b96 

20.05.2024 – A4, Bratislava + Leandra / + hosť Kvasková

https://tootoot.fm/sk/events/6605b0c61b234e0f3428358a 

festival audio-experimentálneho umenia 4-6.07.2024 – Hradby samoty, Kaštieľ Jablonica pri Senici

https://www.hradbysamoty.org/tickets

festival 30.8.-31.8.2024 – Schwarts , Kassel (Nemecko)

28.9.2024 –  ArtCafé, Banská Štiavnica

18.10.2024 – Dom umenia Arteska, Detva

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky