Novinky

Krylův Bratříček oslávil štyridsaťšesť rokov: Vychádza v reedícii na CD a LP

Bratříčku, zavírej vrátka album Karla Kryla, ktorému právom patria označenia ako legendárny, kultový či jedinečný, oslávil pred necelým mesiacom štyridsaťšesť rokov od pôvodného vydania a včera, 24. 4. sa dočkal výnimočnej reedície. Tá ponúka komplet všetkých textov a okrem CD a digitálnych formátov si ju fanúšikovia môžu zaobstarať taktiež ako limitovanú edíciu v podobe luxusného 180 gramového LP. Jej obal navyše verne kopíruje pôvodné vydanie z roku 1969.

Nahrávka, ktorú ankety medzi odborníkmi i poslucháčmi pasovali za to najzásadnejšie, čo sa na českej hudobnej scéne v poslednom období prihodilo, nemá jediné slabé miesto. Čo skladba, to symbol. Symbol tichého vzdoru proti režimu. Symbol pre jedinečné spomienky a príbehy, ktoré v nás rezonujú ešte aj dnes.

SU 6287-2_digipackPotvrdil to aj minuloročný jubilejný koncert v Lucerně, kde Krylove piesne zazneli v podaní popredných českých muzikantov, akými sú nepochybne Aneta Langerová, Michal Hrůza či Tomáš Klus. Práve vďaka ich prevedeniu sa tak piesne dostali i k ďalšej generácii poslucháčov.

Tá má teraz, rovnako ako pamätníci prvého vydania a jeho kópií predávaných z ruky do ruky, jedinečnú šancu okúsiť pôvodného Bratříčka v jeho pravdivosti a dokonalosti, nechýba ani historická úvaha Jiřího Černého z roku 1969. Černý má však na vydanie Bratříčka, a okolnosti s tým spojené, celý rad jedinečných spomienok, ktoré by bola škoda nevysloviť. Ďalšie slová už preto nechajme na ňom, veď je jedným z najpovolanejších. Jeho text v originálnom znení nájdete na stránke Media centra Supraphonu tu.

Zdroj: SOUL FOR SHOW / SUPRAPHON 2015

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky