Categories: Novinky

Konferencia na World Music Festivale v Bratislave je pre každého hudobníka, ktorý chce dosiahnuť viac

Každý umelec sa môže dostať do situácie, keď si nie je úplne istý, prečo jeho tvorba oslovuje len úzky okruh ľudí, prečo ho brzdí neviditeľná bariéra, cez ktorú sa nedokáže posunúť viac do povedomia na Slovensku a v zahraničí. Mnohí sa zaoberajú viac tvorbou a na propagáciu, marketing a iné „netvorivé“ povinnosti sa necítia, alebo im neostáva čas. Ako z takéhoto kruhu von? Na túto i ďalšie otázky budú odpovedať rečníci na medzinárodnej konferencii (28. až 29. septembra 2019 v Pálffyho paláci na Zámockej ulici v Bratislave), ktorá je súčasťou štvrtého ročníka World Music Festival Bratislava.

Organizátori festivalu tento rok pozvali viac ako 20 zahraničných delegátov, ktorí sa budú aktívne podieľať na dialógu so slovenskými hudobnými profesionálmi. Tento rok pozvanie prijal napríklad hudobný producent a riaditeľ veľtrhu WOMEX Ben Mandelson (GB), hudobní publicisti, aj programoví riaditelia a dramaturgovia festivalov Sziget, Manchester Jazz Festival, Mercat Musica Viva de Vic, Festival Boreal a ďalší. Do Bratislavy koncom septembra zavítajú aj zástupcovia kanadskej iniciatívy MusiConnect s cieľom lepšie prepájať hudobníkov zo strednej a východnej Európy s profesionálmi z celého sveta.

Slovenským hudobníkom a profesionálom sa tak na World Music Festivale Bratislava ponúka jedinečná možnosť získania nových poznatkov, nadviazania potrebných kontaktov a výmeny informácií. Počas konferencie sa slovenskí hudobníci môžu zapojiť do tzv. Listening session (stretnutie pri počúvaní), ktorého účelom je pomôcť slovenským hudobníkom získať priamu odozvu na ich tvorbu od medzinárodných expertov. Okrem okamžitej spätnej väzby môžu hudobníci získať nové, osobné kontakty s promotérmi zo zahraničia na tzv. Speed meetingoch, krátkych 10-minútových stretnutiach, kde môžu v krátkosti predstaviť svoju tvorbu a informovať sa o možnostiach účinkovania na podujatiach v zahraničí.

Mnoho slovenských hudobníkov tvorí a vystupuje bez manažéra a všetky aktivity sa snažia riadiť si samostatne. Nielen pre nich bude mimoriadne zaujímavý seminár, ktorého témou tento rok je Why DIY? (Prečo „urob si sám“?). Noam Vazana, úspešná hudobníčka a Steve Mead, riaditeľ Manchester Jazz Festivalu vo svojom príspevku poradia ako si hudobník môže organizovať svoju kariéru, PR, marketing a všetky dôležité úkony, sám.

Nebudú chýbať ani panelové diskusie, ktoré zahraničným delegátom predstavujú významné slovenské podujatia a osobnosti. Tento rok sa na panelových diskusiách zúčastnia Katarína Babčáková (NOC) a Jana Ambrózová (OZ Tradana), ktoré uvedú udalosti roku 2019 v oblasti folklóru. Významné postavy slovenskej jazzovej scény Peter Lipa a Martin Valihora spolu s Mariánom Pavlovičom priblížia delegátom úspešné slovenské jazzové festivaly.

Slovenský folklór sa v rámci World Music Festival Bratislava stabilne teší veľkému záujmu zo zahraničia. Organizátori mu preto aj tentokrát pripravili špeciálny priestor. Na prezentácii, ktorá je v programe konferencie pod názvom Focus Fujara, sa predstaví ikonický slovenský nástroj zapísaný v Zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Praktickou demonštráciou prispeje k prezentácii Doc. Ing. Karol Kočík, PhD. spolu so známym výrobcom fujár a aktívnym hráčom na fujaru a píšťalky z Hrochote, Ondrejom Seleckým.

Festival je koncipovaný tak, aby pomohol slovenskej hudobnej scéne nájsť odpovede ako preraziť v zahraničí v priamom kontakte s osobnosťami svetovej scény. Jedinou podmienkou účasti na konferencii je registrácia na webovej stránke festivalu www.worldmusicfestival.sk. Na tomto mieste sú uvedené aj podrobné informácie o delegátoch, spíkroch, ako aj celom programe festivalu.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, partnermi festivalu sú Bratislavský samosprávny kraj, Stredoeurópska nadácia, Národné osvetové centrum, Kultúrne zariadenia Petržalky, DK Zrkadlový háj, Ministerstvo dopravy, Bratislava Tourist Board, Krajská organizácia cestovného ruchu, OZ Tradana, OZ Hurhaj a ďalší. Záštitu nad festivalom má primátor Bratislavy p. Matúš Vallo.

Showcase koncerty – hudobná šanca alebo len výkladná skriňa?

Rozhovor riaditeľky festivalu WMFB Jarmily Vlčkovej s Ildikó Kali, speváčkou a hudobníčkou skupiny Romanika.

World Music Festival Bratislava sa od svojho vzniku usiluje o lepšiu propagáciu slovenskej hudby. V roku 2016 prišiel s nie veľmi známou formou prezentácie, tzv. showcase koncertami. Showcase, alebo „výkladná skriňa“ po anglicky je špeciálny pojem používaný v hudobnej hantírke pre podujatie, kde dostávajú šancu interpreti a kapely, ktoré majú záujem presadiť sa v zahraničí. World Music Festival už od vzniku zahŕňa do svojho programu takto koncipovanú prehliadku a pozýva zahraničných delegátov s úmyslom predstaviť im slovenské kapely.

Pre niektorých slovenských hudobníkov má formát showcase aj negatívne konotácie. Bola to pre nich „súťaž“ a akcia „len pre začínajúce kapely“. Prínos a význam takýchto podujatí pravdepodobne ocení len ten, kto sa aktívne zaujíma o podobné akcie a nové formy marketingu. Zdá sa, že k zmene postoja niektorým pomohlo zažiť osobne showcase a konferenciu na World Music Festivale v Bratislave.

Tento rok sa v bratislavskom Véčku predstavia štyri kapely v rámci showcase prehliadok World Music Festivalu Bratislava. V sobotu 28. septembra vystúpi skupina Roc´hann a Trojka Zuzany Homolovej a v nedeľu 29. septembra Michal Noga Band a skupina Romanika. A práve s Ildikó Kali z Romaniky sme sa porozprávali.

Prečo si zmenila názor na showcase?

Ak si dám do prekladača slovo showcase, vyhodí mi to slovo vitrína. Vitrína slúži na vystavovanie rôznych vecí. Nepáčil sa mi ten pocit vystaveného predmetu. Ak pozriem na slovo showcase ako na dvere, ktoré sa otvárajú do hudobného priemyslu, o ktorom nič netuším a môžem sa o ňom viac dozvedieť, mení to uhol pohľadu. Ak sa chcem s kapelou posúvať, skúsenosť hrania na prehliadkovom festivale môže byť neoceniteľná. Prehliadkové festivaly fungujú inak ako bežné festivaly, ktoré chcú v prvom rade potešiť publikum. Sú kombináciou verejných vystúpení s konferenciami a seminármi, miesta, kde sa hudobníci stretávajú s hudobnými profesionálmi. Pre mňa osobne to bude prvé vystúpenie na takomto festivale a teším sa, že Romanika je medzi štyrmi vybranými slovenskými skupinami, ktoré sa ho zúčastnia.

Video Romanika:

Ako ti účasť na konferencii počas World Music Festivalu pomohla?

Pre skupinu, ktorá sa snaží vymaniť z jednostranného uvažovania a fádneho hudobného života, je prehliadkový festival cestou ako sa z tohto vymaniť. Ak nadviažete dobrý kontakt s niekým kto sa o vašu hudbu zaujíma, môže to pomôcť. Minulý rok som sa zúčastnila okrem iného aj prednášky „Tipy a triky v digitálnej komunikácii“, ktorá bola pre mňa veľmi poučná. Zistila som, čo všetko sa má urobiť ešte pred samotným vydaním albumu, a mnoho iných zaujímavých veci. Dovtedy som si myslela, že stačí vydať dobrý album. Zároveň som si kládla otázku ako smerovať Romaniku. Ak chcem hrať, musím preukázať, že to s hudbou myslím vážne. To znamená, že samotná tvorivá hudobná činnosť, v ktorej sa cítim ako ryba vo vode, nestačí. Občas treba z vody von.

Odporúčaš showcase aj iným hudobníkom?

Zúčastnila som sa niekoľkých prednášok, stretnutí a koncertov v rámci World music festival Bratislava v minulom roku. Váhala som či vôbec pôjdem, ale nakoniec som prekonala svoj stereotypný vzorec. Bola to poučná skúsenosť. Tento festival je veľmi rozmanitý, páči sa mi, že má za cieľ okrem iného podporovať slovenské skupiny a predstaviť rôznorodosť slovenskej hudby. Na Slovensku nie je veľa možností živého hrania. Keďže kapela potrebuje predovšetkým hrať, medzinárodné prepojenia môžu pomôcť rozširovať hudobný priestor, kde môžu slovenské skupiny prezentovať svoju tvorbu a reprezentovať slovenskú hudbu.

Čo by sa malo diať, aby to splnilo tvoje očakávania.

Dúfam, že sa nám podarí zahrať dobrý koncert, čím by sme potvrdili, že výber Romaniky bola správna voľba. Romanika nahrala album s vynikajúcimi hudobníkmi a radi by sme prezentovali tento náš album v takej kvalite, v akej bol nahratý. V súčasnosti vystupujeme siedmi čo je pre mnohé kluby neprijateľné vzhľadom na ich finančný rozpočet. Radi by sme prekonávali prekážky takéhoto druhu s podporou hudobnej agentúry alebo managera. Showcase je priestor, kde je vzácne a dôležité publikum. Môže sa v ňom vyskytnúť niekto koho očaríme, uchvátime svojou hudbou až tak, že v naše schopnosti uverí a bude nás chcieť posúvať ďalej a vyššie.

Ďakujem za rozhovor. Úprimne držím palce tebe aj všetkým kapelám a dúfam, že vám vystúpenie a predovšetkým konferencia pomôže tak ako si to želáte.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, partnermi festivalu sú Bratislavský Samosprávny Kraj, Stredoeurópska Nadácia Národné Osvetové Centrum, Véčko, Kultúrne zariadenia Petržalky, DK Zrkadlový háj, Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Bratislava Tourist Board, Krajská Organizácia cestovného ruchu, Taliansky inštitút a ďalší. Záštitu nad festivalom má Primátor Bratislavy p. Matúš Vallo.

Redakciu mojamuzika.sk informovala: Andrea Čurná

Katka