NovinkyKam na koncert?

Komajota: V novom klipe neúčinkujeme, dôležitá je hudba

Prešovská skupina Komajota pokračuje v trende singlov a videí. Po troch mesiacoch sa hlási s  čerstvou skladbou Most a vyráža na turné.

 Novinka vznikala počas pobytu Komajoty na chalupe v Závadke, pri starom slovanskom táborisku, ktoré sa volá Hradisko. Nechýbala ani povestná slovenská slivovica pri skladaní a živý cimbal pri nahrávaní. „Dávame si záležať na tom, aby naše nahrávky boli kvalitné a hlavne živé. Najviac sa teším zo živého cimbalu v refréne. Tomášovi Oravcovi trvalo ladenie takmer hodinu a nahral ho za pätnásť minút,“ spomína na chvíle v štúdiu Umpax Martin Husovský, ktorý je s pesničkou aj klipom nadmieru spokojný.

Hudobníci nechceli v klipe účinkovať. Namiesto toho angažovali svojich kamarátov Martinu Kakaščíkovú a Vladimíra Klementa, ktorý videu prepožičali svoje ruky. Samotné natáčanie a postprodukciu mal na starosti mladý režisér Peter Janus. „Ide nám o emóciu. Pesnička je o podaní rúk. Viac už je na samotných poslucháčoch,“ interpretuje M. Husovský posolstvo pesničky.

„Je to zábavnejšia forma vydávania hudby, najmä v čase, keď sa CD formát akoby stratil zo sveta. Páči sa nám, že sa môžeme venovať pesničke komplexne, dať jej separátne promo, vizuál aj video. Tento nový spôsob práce nám umožňuje reagovať na aktuálne pocity v kapele,“ rozpráva o zmene filozofie skupiny Komajota jej bubeník Stano Čorej.

článok pokračuje pod videom

Bližšie k podstate hudby aj k ľuďom

Cieľom kapely je v priebehu nasledujúcich rokov napísať niečo ako hudobný denník formou pesničiek, ktoré budú reflektovať jej vývoj, pocity a zážitky. Priebežným vydávaním skladieb a videoklipov sa tak fanúšikovia omnoho skôr dostanú k podstate hudobnej tvorby, ktorou je osobná umelecká výpoveď.
Dôležitým prvkom takéhoto fungovania je angažovaná fanúšikovská základňa na sociálnych sieťach. Priestor k väčšej interakcii poskytuje najmä multimediálny priestor Umpax, ktorý kapela pomáhala budovať. Funkcia nahrávacieho a masteringového štúdia sa v ňou spojila s vysielacou funkciou. Ide v podstate o vlastnú hudobnú televíziu Komajoty a ďalších (nielen) prešovských kapiel, ktorá umožňuje veľký priestor na každodennú komunikáciu s fanúšikmi.

„Vďaka týmto novinkám sme oveľa dynamickejší. Dá sa povedať, že naše možnosti sú neobmedzené, pokiaľ ide o hudbu, živé vysielanie koncertov a podobne,“ upresňuje Čorej.

Komajota Klab Tuuur 2013:

9.11. Žilina, Smerr Pub

13.11. Košice, Malbo Café

22.11. Považská Bystrica, B2 Umelci Klub

29.11. Svidník, Holičstvo

30.11. Bratislava, British Rock Star

text: Edo Kopček
foto: Pavel Višňovský

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky