Novinky

Komajota použije na novom albume gitaru!

PREŠOV – Nečakané sa stalo skutočnosťou. Kapela Komajota už od svojho vzniku vylúčila používanie gitár vo svojich pesničkách. S prichádzajúcim tretím, zatiaľ bezmenným albumom došlo k malej zmene. Jednu z nových pesničiek, ktorá  ešte nemá názov, zložil líder Komajoty Martin Husovský pôvodne pre niekoho iného.

„Povedali sme si, že je to fajn pesnička a použijeme ju pre nový album Komajoty. Gitara by sa dala nasimulovať akýmkoľvek „synthom“, no je dosť počuteľná a bola by škoda brániť sa tomu tak, ako  v prípade predošlých dvoch albumov. A preto budú môcť naši fanúšikovia počuť na tomto treťom albume elektrickú gitaru,“ vysvetľuje spevák. Ide len o experiment a kapela neplánuje nahrať gitarové party do ďalších pesničiek.

Gitara, ktorú si pre tento účel zaobstarali je však skutočným unikátom. Chalani v tom celom našli istú symboliku a preto sa rozhodli pátrať po gitare, ktorá by bola jedným z prvých vyrobených kusov vôbec. „Zašli sme do  Gitarového Múzea Jána Ferku v Sobranciach a z toho množstva sme vybrali jeden z najstarších a najvzácnejších kúskov s poradovým číslom 005 od firmy Rezonet. Je vzácna tak, ako gitara v nahrávkach kapely Komajota,“ teší sa Martin Husovský a dodáva „Veľmi sa mi páči celá história okolo bigbítu. Z tohto nástroja dýcha všetko! Koncerty i ľudia, ktorí na nej hrali a skládali pesničky. Je to veľmi krásny kus a dúfam, že bude inšpirovať aj v tej pesničke.“

Gitarový part, ktorý v týchto dňoch nahrá kapela do spomínanej pesničky však nebude znieť v celej skladbe. „V bridge-i je motív, ktorý si gitaru vyslovene žiada a niekoľkokrát sa zopakuje,“ hovorí Martin, ktorý si návštevu Gitarového múzea v Sobranciach užil aj preto, že je sám zberateľom starých nástrojov, presnejšie klavírov-synťákov.

Nový album Komajoty vyjde v jeseni a kapela má už väčšiu časť z neho hotovú. V najbližších dňoch by sa mal v slovenských rádiách objaviť pilotný singel k tejto platni.

text: Edo Kopček
foto: archív

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky