Novinky

Kollárovci: „Je to česť hrať s Alexandrovcami!“

V máji tohto roka sa v rámci svojho turné k 90. výročiu založenia súboru Alexandrovci vrátia na Slovensko, aby odohrali trinásť koncertov. Rovnako ako v minulosti aj tentokrát budú mať na
turné domáceho hosťa – populárnu skupinu Kollárovci.

„Alexandrovci sú svetoznámy súbor a pre každého z nás je to pocta a česť, že sme sa stali súčasťou ich turné. Je to prvý rok našej spolupráce a vážime si túto možnosť, pretože s nimi nevystupuje ‚kde-kto‘,“ povedal hneď v úvode Tomáš Kollár a dodal: „Som rád, že sa to podarilo, pretože je to veľké turné a slovenský organizátor nás oslovil už pred dvoma rokmi. Vďaka tomuto dostatočnému predstihu sme si vedeli zladiť termíny.“ Slovenská skupina odohrá na turné svoje najväčšie hity i skladby z pripravovaného albumu, ktorý vyjde na jar tohto roka.

Kollárovci vystúpia na každom koncerte so svojím programom pred Alexandrovcami a pre svojich fanúšikov pripravujú aj ďalšiu zaujímavosť. Súbor si zvykne pripraviť pre publikum v danej krajine aj skladby v danom jazyku a s domácim interpretom. Bude tomu tak i v prípade tohto turné? „To je zatiaľ tajomstvo,“ odpovedal s úsmevom Tomáš Kollár. Istotou však ostáva, že od 12. mája 2019, kedy sa koncertom v Prievidzi začne turné, čaká Kollárovcov i Alexandrovcov cesta po celom Slovensku. „Myslím si, že my, Slovania, máme bližšie k Rusom ako k anglo-saským krajinám. Jazykom i hudbou. Aj to je jeden z mnohých dôvodov, prečo sa na toto turné veľmi tešíme,“ dodal T. Kollár.

Mariša

Goralský temperament a slovenská ľudová pieseň, tak by sa veľmi v stručnosti dala charakterizovať hudobná produkcia kapely Kollárovci, ktorá zabáva a rozveseľuje poslucháčov doma i v zahraničí. Kapela bola založená v roku 1997, no výrazný prielom zaznamenala v roku 2015, kedy vydali pieseň Mariša. Tá sa ihneď po zverejnení videoklupu dočkala pozitívneho úspechu, pochvál a očarenia a v priebehu dvoch týždňov sa na sieti YouTube dostala do TOP 20 nahranejších videoklipov. Pieseň o dvoch mladých ľuďoch, o ich láske s humorným textom a tanečným rytmom si získala priazeň po celom Slovensku a v súčasnosti patrí aj do playlistov plesov, tanečných zábav i svadieb.

Kollárovci – Mariša na YouTube:

Sokoly

Mariša vyšla na albume Môj život je muzika, ktorý obsahoval aj ďalšiu zaujímavú pieseň. Kollárovci po prvýkrát priniesli na Slovensko tradičnú poľsko-ukrajinskú skladbu Sokoly, ktorú v prvej polovici 19. storočia napísal básnik a skladateľ Tomasz Padura. Neskôr ju so slovenským textom Vladimíra Puchalu vydali aj IMT Smile s Ondrejom Kandráčom, zaznela vo filme Čiara a stala sa hitom roka 2017. Aj pôvodná verzia má svoje filmové zastúpenie – zaznela vo filme Jerzyho Hoffmana „Ohňom a mečom“, ktorý natočil v roku 1999 a doteraz je najdrahším a najvýpravnejším poľským veľkofilmom.

Kollárovci – Sokoly na YouTube:

Kollárovci

Kapela Kollárovci je originálnym zoskupením talentovaných hudobníkov, ktorí vo svojom repertoári
vychádzajú z goralských piesní. Kapelu tvorí šesť hudobníkov – traja bratia, bratranec a dvaja dobrí
kamaráti: Tomáš Kollár (husle, spev), Štefan Kollár (akordeón, saxofón, spev), Marek Kollár (husle, spev),
Štefan Repka (kontrabas, spev), Július Michal Hudi (cimbal) a Patrik Červenák (bicie nástroje). Doteraz vydali
osem CD albumov a štyri DVD.

Turné Alexandrovci k 90. výročiu založenia súboru sa začalo minulý rok a naplánované je na dva roky.
Slovenská časť bude v máji a júni, kedy odohrajú celkovo trinásť koncertov. Záverečný dvojkoncert
v Bratislave bude 9. júna 2019 jeho vyvrcholením. Vstupenky na turné sú v predaji v sieťach predpredaj.sk a
ticketportal.sk .

Redakciu mojamuzika.sk informovala: Andrea Čurná

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky