Novinky

Klady Kľudu sme spoznali na vernisáži Ľuba Gumana. „Hráme, aj keď vzorec: single, album, koncerty, unplugged nefunguje“

Skupinu Klady Kľudu 4.0 som stretol na bratislavskej vernisáži výstavy Dvojjedinosť (Duality) prešovského výtvarníka a hudobníka Ľuba Gumana. Ich spojenie na otvorení výstavy mi opísal takto: “Odkedy som spoznal Klady Kľudu, som kľudnejší (smiech). S ich bubeníkom Olim Ďurčom si každý rok chodievame do Štiavnických baní zajamovať. On mi prezradil, že hrá v kapele, a že  10.septembra budú hrať na Spomienke na Deža Ursínyho v bratislavskej Dúbravke. Pozri si nás na youtube. Pozrel a okamžite som ich oslovil, či by prišli zahrať aj mne na vernisáž, a som veľmi rád, že prišli…”

Hudba Kladov Kľudu ma okamžite donútila spozornieť a aj v mierne zjednodušenom “vernisážnom” móde a bez výraznejšieho ozvučenia mi to v klenbách galérie F7 v sparnom letnom podvečernom čase znelo veľmi príjemne. Na slovenské pomery netradičné a nápadité melódie a harmónie v spojení so zaujímavými textami lídra kapely Mária Oravského totiž musia okamžite zaujať uši každého hudbofila. Zaujali aj známeho slovenského hudobníka Mariana Jaslovského, ktorý s kapelou hrá a po vystúpení mi vášnivo rozprával o tom, že všetko, čo Mário prinesie na skúšky, je radosť rozvíjať. 

Novú zostavu skupiny Klady Kľudu 4.0, ktorú tvoria: Mário Oravský – spev, gitary, hudba, texty, Ivan Galanský – basgitara, Oliver Ďurčo – bicie, vokály, Marian Jaslovský – klávesy, flauta, saxofóny, AKAI EWI, elektronika, môžete aktuálne vidieť naživo v sobotu 10.9.2022 na akcii Spomienka na Deža v parku na Fedákovej ulici v bratislavskej Dúbravke. Viac o jej súčasnej podobe, tvorbe a koncertovaní rozpráva Mário Oravský.

Koncertná mapa Slovenska s prehľadom koncertov na najbližších 7 dní

Upgrade na 4.0

Prvé Klady Kľudu vznikli koncom roka 2012 na moju štyridsiatku. Súčasná zostava nie je štvrtá podoba tejto skupiny, ale že by tam malo byť aj číslo, navrhol Marian (Jaslovský) s tým, že je to upgrade, keďže sa okrem mňa všetci vymenili. A pretože sme štyria, je to 4.0. Občas s nami na koncertoch hosťuje výborná speváčka Kristína Prablesková a spolupracujeme s ňou aj na štúdiových nahrávkach, ktoré teraz postupne dávame dokopy. Máme už takmer hotový celý album, ale zatiaľ ešte nevieme, či ho vydáme len digitálne, alebo urobíme aj fyzický nosič, ale skôr asi len na Spotify. Možno to bude aj dvojalbum, alebo v jeden deň vydáme naraz dva albumy. Uvidíme, ako sa to nakoniec rozhodne. Skúšame, nahrávame a koncertujeme. Máme úplne normálny kapelný život. 

Od rocku cez džez do kľudu

Veľa muzikantov, ktorí skladajú hudbu aj texty nevie definovať odkiaľ sa to v nich berie. V tom mi pomohol Ali Kováč, džezový gitarista, ku ktorému som chodil, keď som začal počúvať džez. Chcel som sa od neho naučiť štadardy, akordy, improvizácie a všetko, čo súvisí s tzv. “Španielskou dolinou”. On mi povedal, že skladať vás nikto nenaučí, že to musíte v sebe mať. A vtedy sa vo mne namiesto džezu začali rodiť nové skladby, v ktorých sa ocitajú akordy, ktoré som sa naučil. Všetky deviatky, jedenástky, trinástky…ale nie je to prioritné, ono to vždy prichádza cez nejaký pocit. Cez neho prichádza aj text. Najprv slovo, dve a potom ďalšie. Postupne sa to nabaľuje, ako taká gulička, ktorá na seba zbiera ďalšie významy. Vtedy sa mi to otvorí a vidím, že tu by som mohol niečo viac povedať textom v spolupráci s danou náladou a melódiou. 

Výsledok je spoločné dielo  

Som vďačný všetký formáciám, v ktorých som hral, ale v tej súčasnej je to skvelé. Prídem s námetom, mám v hlave aj nejaký aranž, ale väčšinou je gitarový. Nikomu však nikdy nehovorím, čo by mal hrať. Často som aj upustil od môjho pôvodného zámeru. Chlapci to dokážu pekne rozvinúť a často tam zahrajú lepšie veci, než som si predstavoval. Rytmika urobí groove, Marián (Jaslovský) tam už väčšinou na prvej skúške vyberie zaujímavé zvuky na klávesoch, prípadne vymyslí linku pre saxofón. Sami sme netušili, že soprán saxofón bude takmer ikonickým nástrojom tejto kapely.

Album ešte tento rok

V rámci rockovej minulosti sme poznali klasickú chronológiu: nahráme a vydáme album, hráme koncerty, dáme von single, prípadne hráme unplugged. Tento model už nefunguje. Postupne dávame na youtube nové skladby z nášho prvého koncertu v klube Pod lampou. Tie zatiaľ v štúdiovej verzii nikto nepozná. Hráme koncerty, aj akusticky a album by sme chceli vydať do konca roka.


text: Rado Mešša
foto: archív Klady Kľudu 4.0

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky