NovinkyReportáže

Keď hudba objíma

Benefičný koncert Objatie tónov rozžiaril 23.januára Dom kultúry v Leviciach fascinujúcou atmosférou, pod ktorú sa podpísali nielen vystupujúci umelci, ale predovšetkým zdravotne postihnuté deti a pacienti s mentálnym postihnutím Zariadenia sociálnych služieb Domum v Krškanoch. Organizátori podujatia agentúra DYM Produkcia a OUI Production Patrície Vittekovej znásobili svoju snahu pripraviť magické popoludnie pozvaním aj ďalších organizácií venujúcich sa starostlivosti o mentálne a zdravotne postihnuté deti z Nitrianskeho samosprávneho kraja. Celým večerom sprevádzala v súčasnosti moderátorská jednotka Adela Banášová. Na pódiu vystúpili Vidiek, Marián Greksa a Grexabat, Misha,  Róbert Mikla so skupinou Projekt, Old School Brothers, Patrícia Vittek, MadDox,  Jan Mital, LeRa, Zumba s Luciou a deti zo ZSS Domum v Krškanoch.

„Deti v Leviciach boli od prvého momentu spontánne. Reagovali pohotovo a išla z nich pozitívna energia. Zvykať som si musela iba na to, že so mnou všetci chceli neustále diskutovať a za mnou sa zvučila kapela, čo vytváralo nesúrodé stereo, ale nakoniec sme to zvládli. Najviac ma stresujú firemné večierky, kde mám občas pocit, že publikum nič nezaujíma a nedokážem ich zaujať. Okrem toho si musím dávať pozor na to, čo poviem, aby som sa náhodou niekoho nedotkla. Dnes to bol však iný prípad, pretože sa každý chcel baviť a preto sme si, aj my účinkujúci, celú akciu naozaj užili,“ zhodnotila atmosféru večera Adela Banášová, ktorá sa počas  večera zašla pozrieť aj do publika a vyfotila sa pri tej príležitosti so svojimi fanúšikmi.

Pod svoj patronát si podujatie popri Dym Produkcii zobrala speváčka Patrícia Vittek, ktorá bola od začiatku nadchnutá myšlienkou takéhoto podujatia. „Na rôznych vystúpeniach a koncertoch si uvedomujeme, že ľudia s mentálnym a zdravotným postihnutím majú iba sporadickú možnosť dostať sa na podobné podujatie. Najlepšou odpoveďou, prečo sme sa rozhodli zorganizovať túto benefíciu, je pohľad na tancujúce a šťastné decká, ktoré naplno prežívajú každý detail. Veľa z nich mi písalo na sociálne siete, kde nám už vopred ďakovali za túto akciu. V každej správe zdôrazňovali, že sa na nás tešia a pripravujú nám rôzne prekvapenia,“ vysvetľuje svoje rozhodnutie speváčka Patrícia Vittek, ktorá odspievala známy hit od skupiny Elán Zaľúbil sa chlapec vo svojej tanečnej verzii priamo z publika.

Uvoľnenej atmosfére v Kultúrnom dome v Krškanoch neodolal nekonečný rebel Róbert Mikla, ktorý podobne ako jeho kolegyňa Patrícia Vittek zišiel v záverečnej pesničke medzi svojich fanúšikov. „Benefície sú určite príjemné akcie, kde sa stretávajú ľudia, ktorí sa dokážu nadchnúť pre spoločnú vec. Deti, ktoré sú v publiku, prežívajú všetko dianie okolo seba veľmi emotívne. Vždy to pohne mojim vnútrom, keď vidím ako vnímajú hudbu a úprimne sa tešia zo stretnutia so známymi osobnosťami. Tieto koncerty dokážu obohatiť aj mňa, preto ak dostaneme pozvanie, prídeme radi aj nabudúce,“ prezradil spevák krátko po svojom vystúpení.

Nedeľňajšie podujatie Objatie tónov bolo výnimočné nielen pre fanúšikov, ale takisto aj pre Mariána Greksu. „Tento koncert bol pre nás špecifický a výnimočný aj z iného uhla pohľadu. Grexabat nehral spolu tri roky a toto je teda pre nás prvý koncert po tak dlhom čase. Keďže dnes všetko dopadlo výborne, verím, že to bude dobrá predzvesť,“ upresnil spevák a dodal, že „všetky deti boli veľmi vďačné a podľa toho aj reagovali. Keď sme s kapelou voľní, prídeme vždy radi zahrať na podobné zmysluplné akcie.“

Aktuálny Objav roka na Slávikovi 2010 Jan Mital sa predstavil na takomto podujatí vôbec prvý krát. „Tri roky koncertujeme na veľkých slovenských festivaloch alebo v kluboch na Slovensku či v Čechách. Dnešný koncert bol pre nás prvým vystúpením na benefičnom podujatí a náramne sme si ho užili. Fanúšikov i vystúpenia ostatných účinkujúcich,“ neskrýval nadšenie talentovaný spevák Jan Mital.

„Je to vždy výzva, spojiť viac hudobných žánrov ako pop, rock, folk, dance a zumbu v jeden koncert a priniesť ho takto zdravotne hendikepovaným deťom. Pre nás organizátorov úspešných festivalov s medzinárodným obsadením ako Dobrý festival a Osmidiv to nikdy nie je len benefičný koncert, ale chceme priniesť viac  ako koncert a tak vždy z neho vytvoríme  hudobný festival, hudbu mnohých tvárí ako aj tu v Leviciach. A sme veľmi radi, keď  túto riadnu porciu živých vystúpení  s radosťou príjmu mentálne postihnutí klienti. Vzájomná oslava hudby doznieva v ich srdciach ešte dlhý čas. Hrejivý pocit z objatia tónov máme na koniec všetci, zdraví aj postihnutí. Integrácia sa nám vďaka muzike úspešne podarila,“ uviedli za agentúru DYM Produkcia Milan Štefánik a Edo Kopček.

foto: Vlado Kuric:

Foto: Róbert Rybársky:

Text: Imrich Mako, Edo Kopček a Milan Štefánik

Foto: Vlado Kuric a Robert Rybásrky

Video: Marek Koller

Organizátor podujatia: OUI Production Patrície Vittek a DYM Produkcia s.r.o.

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky