NovinkyFotoreportyReportáže

Katka Knechtová zažila v Košiciach výnimočnú atmosféru!

Súčasné trendy v domácej hudobnej scéne, ťahajú mladé začínajúce talenty skôr k západným idolom. Spievať po anglicky je pre niektorých jednoduchšie, pre iných možno moderné, no stále platí známa pravda, že domácemu publiku sa do sŕdc zapíše najskôr a najhlbšie práve materinský jazyk. Majiteľka jedného z najvýraznejších slovenských hlasov – Katka  Knechtová, sa už dvadsať rokov aj týmto pravidlom úspešne riadi. Aj preto je v stálej obľube rôznych vekových kategórii.

Koncom októbra sa na svet dostal nový, v poradí už tretí sólový album ,,Prežijú len milenci´´, ktorý vznikal v priebehu troch rokov, v štyroch rôznych štúdiách s rôznymi producentmi (pozn. red.: šiesti producenti, vrátane Christiana Eignera z Depeche Mode). Koncom marca (23.3.2016) sa aj košickí fanúšikovia dočkali unikátneho vystúpenia v rámci turné k novému albumu, na ktorom sa okrem noviniek predstavili, v historickej radnici metropoly východu, aj známe hity z dielne úspešnej speváčky v doteraz nepočutých aranžmánoch. Tie má na svedomí Adam Kuruc, ktorý dal rôznorodým skladbám jednotný koncept. ,,Vždy som úprimne chcela aranžovať piesne pre akustické nástroje, aj keď na albumoch rada experimentujem s rôznymi zvukmi a  hudobnou chémiou. Chcela som vytvoriť koncept, ktorý by zahŕňal všetky tie veci a zároveň sa podčiarkli emócie zo skladieb. Bola to najlepšia cesta ako to všetko spojiť do istej jednoty.´´ prezradila Katka.

23 3 2016_katka knechtova_foto_david hanko_web (8)Krátko po 19. hodine odštartovala speváčka v sprievode 8 členného muzikantského telesa výnimočné vystúpenie skladbou Prežijú len milenci. Hneď od prvej skladby zaujala okrem vynikajúcich výkonov aj hra svetla, farieb a tieňov. Tie dodali v kombinácii so samotným priestorom historickej radnice koncertu ešte väčšiu intenzitu. Svetlá a farby podčiarkli dynamiku energickejších skladieb a tiene podporili intimitu balád. Asi najviac táto vizuálna stránka koncertu vyznela v skladbe Slnečná balada, ktorej atmosféra sa rýchlo zavŕtala pod kožu prítomných fanúšikov. Aj samotná Katka neskôr poprosila obecenstvo: ,,Nechajte to zlé, čo vás trápi za bránami tejto sály a buďte tu iba so mnou.´´ Fanúšikovia to splnili doslova a do písmena. Miestami  sa obecenstvo ledva odhodlalo zaspievať si spolu so speváčkou 🙂

23 3 2016_katka knechtova_foto_david hanko_web (9)Najviac sa Košice odviazali pri explozívnej skladbe Motýľ hlavolam, tá bola venovaná aj prítomnému oslávencovi z radov návštevníkov. Zaujala aj staršia skladba z bohatej kariéry známej Prešovčanky: Tieňohra, ktorej jemnosť naplno vynikla aj vďaka skvelému speváckemu výkonu. V prvej časti koncertu dominovala skladba Muoj bože, kde všetky elementy večera zapracovali vo vzájomnej symbióze úplne dokonale. Následné éterické sólo Michala Matejčíka (spolu hrali s KK ako predskokani Depeche Mode) na harfe upokojilo prítomných a pripravilo na druhú časť vystúpenia, kde zase dominovali známe ,,šlágre´´ako Hlava vinná, telo nevinné, Za tebou alebo ako prídavok úspešný singel z nového albumu Prežijú len milenci: Naveky . Katka sa s Košicami rozlúčila skladbou Spomaľ, v ktorej dominovali dve piana. Okrem speváčky sa počas večera na druhom piane predstavil Adam Kuruc, ktorý aj všetky skladby zaranžoval. Tento súboj pian dal emotívnu bodku za výnimočným vystúpením, ktoré si užila aj Katka. ,,Košičania sa viac ponorili do hudby, a to sa nám ešte nestalo. Dnes to bolo niečo nové a iné pre nás.´´

Katka nám po koncerte prezradila, že z tour Prežijú len milenci sa môžu fanúšikovia tešiť na živý album ,,Tie aranžmány sú tak krásne že by ich bola škoda nevyužiť. Budú použité štúdiové nahrávky aj záznamy z koncertov.´´ Nahrávanie albumu je plánované počas leta, a hrania na letných festivaloch. Na jeseň sa pravdepodobne dočkáme aj pokračovania tohto výnimočného projektu, ale na to si ešte budeme musieť počkať.

KOMPLETNÝ FOTOREPORT NÁJDEŠ TU!

Zatiaľ však máte možnosť užiť si tento skvelý koncert ešte v týchto mestách:

31.3.2016 – Dolný Kubín, Mestské kultúrne stredisko

1.4.2016 – Prievidza, Dom kultúry

23.6.2016 –  Trenčín, Posádkový klub

Setlist v Historickej radnici mesta Košice, 23. 3. 2016:

1. Prežijú len milenci
2. To musí byť len láskou
3. Slnečná balada
4. Isabel
5. Deň medzi nedeľou a pondelkom
6. Bezpečné priepasti
7. Motýľ hlavolam
8. Keby
9. Tieňohra
10. Muoj bože

Sólo na Harfe: Michal Matejčík
11. Kým budem nemá
12. Hlava vinná, telo nevinné
13. Za tebou
14. Zem je guľatá

Prídavky:
15. Naveky
16. Spomaľ

Autor: Martin Laškovský

Foto: Dávid Hanko

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky