Novinky

Kapela Darkness Positive má štvrtý album a prekonáva všetky očakávania

Po debute Prvý dojem, koronovom Otázniku a inštrumentálnej džezovej nahrávke We Grew vydáva kapela Darkness Positive svoj štvrtý štúdiový album s názvom Pre vás. Martinsko-žilinská formácia ním uzatvára desiaty rok svojho hudobného príbehu. 

Darkness Positive začínali džezovými štandardmi a rôznymi súťažami, ale postupne si vytvorili vlastný zvuk – v našich končinách málo opočúvanú fúziu rocku, džezu, popu, funku či rapu. Žánrový rozptyl držia pokope originálne texty speváka a gitaristu Šimona Švidraňa, ktorý dokáže trefne uchopiť banálne aj vážne témy. 

Štvrtý album Pre vás toto všetko potvrdzuje, ale pridáva aj niečo nové, čo popisuje Šimon Švidraň. “Povedali sme si, že tentokrát skúsime nahrať niečo konceptuálne jednotnejšie. Jednoducho povedané spravme pop, alebo sa aspoň o to pokúsme. Samozrejme je to stále Darkness Positive, ale zároveň z nášho pohľadu najväčší pop, čo sme kedy spravili.”

Po skúsenosti s nedávnym džezovým albumom We Grew zostali Darkness Positive verní analógovému štúdiu Birdland v Považskej Bystrici na čele s Milošom Rojkom. K stálej zostave Šimon Švidraň (gitara, spev), Matej Richtarčík (bicie) a Adrián Simonides (basa) sa naplno pridali Matej Novák (saxofón) a Lukáš Cintula (klávesy). 

Zo stoviek hodín džemovania v martinskej skúšobni sa nakoniec vykryštalizovalo osem piesní a 33 minút hudby, ktorá vyjde na CD aj na vinyle a na streamoch je dostupná už teraz. Radosť z nového albumu má aj Shina, zakladateľka vydavateľstva Slnko Records, ktoré kapelu podporuje od jej debutu. 

“Od prvej chvíle som Darkness Positive verila, že toto bude správna cesta pre Šimona, Mateja a Adriána. Uletený obsah, ktorý je zároveň perfektne osobný a intímny v kombinácii s výborným spevom a spôsobom, ako chlapci hrajú – podľa mňa je to jeden veľký originál. Takáto hudba na Slovensku naozaj chýbala, je tu teraz, kvitne a je v najlepšom,” hovorí Shina.

“Pre vás” vychádza 25.11. a v ten istý deň Darkness Positive zahrajú aj koncert v rámci Víkendu atraktívneho divadla vo Zvolene.

zdroj: Alexander Čerevka
foto: Patrícia Kršňák

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky