Novinky

K spolupráci Kristiny s Hankou Servickou dopomohli výnimočné okolnosti

Už niekoľko týždňov rotuje Kristina so singlom Horehronie s úspechom v slovenských rádiách a zároveň jej video patrí medzi neprehliadanejšie na internete. Pod skladbu sa textom podpísal Kamil Peteraj, hudobnú myšlienku jej vdýchol Martin Kavulič a za mikrofónom v štúdiu vypomáhala Kristine modlitbou v dare Ducha Svätého Hanka Servická.

Známa speváčka ľudových a duchovných piesní Hanka Servická sa s Kristinou zoznámila nečakane a ako sama s úsmevom zdôraznila, za výnimočných okolností. Keďže k spolupráci im stačil jeden rozhovor, ich spoločný príbeh so skladbou Horehronie dostal zelenú. „Hovorí sa, že nič nie je náhoda a ja osobne verím v Božie riadenie. S Kristinou sme sa zoznámili výnimočným spôsobom vďaka mojej dobrej priateľke Stanke, ktorej som pomáhala s výberom dátumu jej svadby. Vyberali sme z troch termínov a moja voľba padla na 12. september. O pár dní na to som sa dozvedela, že v tom čase som mohla ísť do Fatimy a Lourdes, no už som dala slovo priateľke, ktoré som chcela dodržať. Keď neskôr Stanka strihala Kristinu, rozprávala jej ako som spievala na ich svadbe. Kristina si vypýtala moje číslo a zavolala mi, či by som nemala chuť spolupracovať na projekte, kde potrebuje naspievať ľudové podklady. Táto ponuka sa mi zapáčila, pretože Kristina je mladý skromný človek snažiaci sa, rovnako ako ja, rozdávať radosť spevom,“ opísala príbeh a okolnosti za akých sa s Kristinou zoznámila Hanka Servická.

Pôvodným plánom producenta M. Kavuliča bolo vyšperkovať celú skladbu ľudovými verziami. Vnútorný hlas však H. Servickej pošepol, aby svoj part zaspievala v modlitbe jazykov. Text, ktorý spieva, v preklade znamená „osláv sa meno Tvoje, Pane môj“. O dare jazykov sa píše v Liste Korinťanom I (kap. 12, 13, 14) a túto charizmu dostala H. Servická 6. februára 1999 na kurze Filip, ktorý usporiadala komunita Ján Krstiteľ v Prešove. „Schopnosť modliť sa v jazykoch  sa objaviť nedá, pretože je to dar Ducha Svätého. Keď som nastúpila na cestu svojho obrátenia, po ktorej ma začala viesť mamka Božia, nesmierne som prosila aj o túto charizmu a moje prosby v modlitbách boli vypočuté. Náš rozum je zakrytý závojom a v dare modlitbe jazykov môžeme vyprosiť to, čo by sme ľudsky ani nedokázali. Preto sme ako dar dostali schopnosť hovoriť a rozumieť v modlitbe jazykov. Keď sa modlím a spievam v modlitbe jazykov, dotýka sa Duch Svätý nielen mňa, ale aj ľudí okolo,“ vysvetlila Hanka Servická.

Skladba Horehronie nesie v sebe pozitívne posolstvo, ktoré je vďaka spojeniu histórie slovenského folklóru s modernými hudobnými aranžmánmi oživením slovenskej popovej scény. Bezprostredná atmosféra vťahuje poslucháča do kraja na strednom Slovensku a vďaka H. Servickej mu ponúka pohľad z anjelskej perspektívy. „Keď mi ešte v aute pustil M. Kavulič prvýkrát hudobný motív, hneď na mňa zapôsobil. Kraj na Horehroní je majestátny a myslím si, že nielen hudbou, ale aj K. Peteraj textom vystihol jeho nádheru. Mojím skromným prianím bolo prispieť malou troškou k celkovej atmosfére piesne. Verím, že sa Kristine bude s piesňou Horehronie, a nielen s ňou, dariť. Všetci, ktorí sme na tejto skladbe spolupracovali, sme sa snažili rozdať medzi ľudí radosť a pokiaľ sa nám podarilo, teším sa z toho,“ dodala Hanka Servická.

Text: Imrich Makó
Foto: www.servicka.sk

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky