Novinky

K.Knechtová, Le Payaco a R.Müller majú nominácie na cenu Anděl

Po minuloročnej úspešnej premiére sa aj tento rok počas slávnostného ceremoniálu bude odovzdávať cena Anděl za najlepší slovenský album. Po prvom kole hlasovania slovenskej sekcie žánrových cien dostali najviac hlasov albumy Svety Kataríny Knechtovej, Pohybliví v nehybnom od Le Payaco a Hodina medzi psom a vlkom Richarda Müllera. Ktorý z troch nominovaných albumov získa najviac hlasov v druhom kole hlasovania a získa sošku Anděla bude známe až počas slávnostného večera. Tohtoročný tridsiaty ročník prestížnych cien Českej hudobnej akadémie – Anděl Coca-Cola 2020 sa bude konať 29. mája. Jeho favoritkou je Lenka Dusilová, ktorá albumom Řeka zaujala hudobných akademikov hneď v štyroch kategóriách. 

Prvé kolo hlasovania Českej hudobnej akadémie skončilo v noci z 31. januára na 1. februára 

„Celkovo v ňom v pätnástich kategóriách hlasovalo 379 akademikov, výsledky hlasovania overuje notár,“ spresnila Petra Žikovská, riaditeľka Českej národnej skupiny Medzinárodnej federácie hudobného priemyslu (ČNS IFPI ), ktorá ocenenie vyhlasuje. 

Českú hudobnú akadémiu (ČHA) tvoria každoročne odborníci z celého spektra hudobnej branže z radov muzikantov, doterajších držiteľov Anděla, hudobných producentov, novinárov, dramaturgov i usporiadateľov koncertov. Po ich hlasovaní v prvom kole je za rok 2020 favoritkou Lenka Dusilová, ktorá získala štyri nominácie. Akademikov zaujala svojim piatym sólovým albumom Řeka. Nahrávala ho v štúdiách Sono s nezvyčajnou producentskej dvojicou Petr Ostrouchov a Ondřej Mikula (známy ako Aid Kid – muzikant, ktorý je viac spätý s progresívnou elektronickou scénou).

V prestížnej kategórii Album je Dusilová nominovaná spolu s pesničkárom Jaromírom Nohavicom, ktorý zaujal albumom Máma mi na krk dala klíč a skupinou Tata Bojs s albumom Jedna Nula. Z tejto trojice interpretov budú akademici v druhom kole hlasovania vyberať aj víťaza v kategórii Skladba. Okrem toho má Dusilová šancu stať sa Sólovú interpretkou a môže na cenu premeniť aj nomináciu v kategórii Alternatíva a elektronika. Spomínaní Tata Bojs aj Jaromír Nohavica majú po tri nominácie. Uspeli aj v kategóriách Skupina a Sólový interpret.

Výrazný debut

Dve nominácie získala mladá pesničkárka Amelie Siba za výraznú debutový album Dye My Hair. Aj raperi Viktor Sheen a Yzomandias môžu oslavovať dvojnásobné nominačné úspechy v kategóriách Rap a Videoklip. V kategórii Videoklip dochádza tento rok k zmene a podľa princípu žánrových cien o nej bude prvýkrát rozhodovať špecializovaná akadémia, v ktorej sú aj zástupcovia filmových profesií a doterajší držitelia Anděla za videoklip. 

„Najviac šancí majú tento rok známe a v histórii cien už tradičné mená. Pri bližšom pohľade je ale zrejmé, že nominácie tridsiateho ročníka Andělov sú veľmi rozmanité a že ani menej známi muzikanti, ktorí si za svoju minuloročnú tvorbou rozhodne zaslúžia pozornosť, nezostali akademikmi nepovšimnutí. Rozhodne platí, že u nás aj v roku, ktorý bol pre živú kultúru veľmi ťažký, vzniklo množstvo výnimočných albumov. Každá z tridsiatich dvoch nahrávok, ktoré sa hlasovaním akademikov dostali do nominácií, stojí bez ohľadu na ich žáner za pozorné vypočutie,“ podotkol predseda Rady ČHA Honza Vedral. 

Na priebeh a pravidlá Andělov dohliada Rada ČHA, ktorú tento rok okrem jej predsedu tvoria publicista Josef Vlček, riaditeľka ČNS IFPI Petra Žikovská a producentka Cien Anděl Lucka Hájková. Garantmi jednotlivých žánrových kategórií sa pre rok 2020 stali Vojtěch Tkáč (Alternatíva a elektronika), Milan Tesař (Folk, Jazz), Michaela Vostřelová (Klasika), Matěj Kretík (Rap), Petr Adámek (Rock), Roman Juhás (slovenský album) a Saša Michailidis (Videoklip). 

Musia sa prispôsobiť situácii

Žánrové ocenenia sa budú tak, ako v posledných rokoch udeľovať počas hlavného ceremoniálu, v ktorom sa tradične predstavia aj výrazní českí hudobníci. Jeho podoba sa rovnako ako v minulom roku bude musieť prispôsobiť aktuálnej epidemiologickej situácii. 

„Hoci sme dúfali, že sa k minuloročnému formátu Andělov tento rok už nebudeme musieť vrátiť, vývoj situácie, ktorá vplýva na organizovanie hromadných spoločenských udalostí nám bohužiaľ stále nepraje. Naším cieľom je pripraviť nezabudnuteľný večer pre divákov Českej televízie ale aj pre nominovaných, ktorým by sme najradšej slávnostnú atmosféru ceremoniálu dopriali naživo. Musíme však počítať s rôznymi scenármi. Všetky ale sľubujú výnimočný zážitok,“ vysvetľuje Lucka Hájková z usporiadateľskej agentúry LUFF PRODUCTION.

Coca-Cola aj tento rok vyhlasuje fanúšikovskú cenu, v ktorej môže verejnosť pre svojho hudobného obľúbenca z radov nominovaných interpretov bez obmedzenia žánru hlasovať online od 1. apríla. Hlavným partnerom tridsiateho ročníka je spoločnosť Coca-Cola ČR, hlavným mediálnym partnerom rádio Evropa 2, ktoré v rámci spolupráce opäť podporí víťaza v kategórii Objav kampaňou v hodnote pol milióna českých korún. V nej sú tentoraz za svoje debutové albumy nominované speváčky Amelie Siba, Kateřina Marie Tichá a skupina Deaf Heart. 

Ceny Anděl udeľuje každoročne od roku 1991 Hudobná akadémia. Od roku 1995 sa realizujú pod záštitou ČNS IFPI a od roku 1997 ich symbolizuje soška Anděla so šalmajom (historický dvojplátkový dychový nástroj, predchodca hoboja a anglického rohu) od sochára Jaroslava Rónu. Jubilejný tridsiaty ročník odovzdávania Cien Anděl Coca-Cola 2020 odvysiela ČT1 v sobotu 29. mája 2021. Slávnostný večer bude moderovať Ewa Farna.

NOMINÁCIE na Ceny Českej hudobnej akadémie – Anděl Coca-Cola 2020

Album

Lenka Dusilová – Řeka
Jaromír Nohavica – Máma mi na krk dala klíč
Tata Bojs – Jedna nula

Skladba

Lenka Dusilová – Vlákna
Jaromír Nohavica – Máma mi na krk dala klíč
Tata Bojs – Zvony

Skupina

Monkey Business – Freedom on Sale
Tata Bojs – Jedna nula
Zrní – Nebeský klid

Objav

Deaf Heart – Soft Heart Attack
Amelie Siba – Dye My Hair
Kateřina Marie Tichá – Sami

Sólový Interpret

7krát3 – I
Dan Bárta & Illustratosphere – Kráska a zvířený prach
Jaromír Nohavica – Máma mi na krk dala klíč

Sólová Interpretka

Lenka Dusilová – Řeka
Aneta Langerová – Dvě slunce
Lenny – Weird & Wonderful

Videoklip

Bert & Friends – Piš mi básně / Režie: P. Borovička
Viktor Sheen – Poslední přání / Režie: P. Simon
Yzomandias – Melanž / Režie: J. Ruttner, J. Salavec, P. Vlček, Yzomandias

Slovenský album

Katarína Knechtová – Svety
Le Payaco – Pohybliví v nehybnom
Richard Müller – Hodina medzi psom A vlkom

Alternatíva a elektronika

Lenka Dusilová – Řeka
Amelie Siba – Dye My Hair
Tábor – Liebe

Folk

Robert Křesťan & Druhá Tráva – Díl první
Petr Linhart – Nezvěstní
Dagmar Voňková – Archa

Jazz

Concept Art Orchestra – 100 years
Cotatcha Orchestra – Bigbandová elektronika
Tomáš Liška & Invisible World – Hope

Klasika

J. Bartoš, J. Hrůša, Symfonický orchestr Českého rozhlasu – Novák: Klavírní koncert, Toman a lesní panna
Karel Dohnal – Czech Music for Clarinet
J. Semerádová, E. Traxler – Händel, Leclair: Chaconne pro princeznu

Rap

58G – 58 tape vol.1
Viktor Sheen – Barvy
Yzomandias – Prozyum

Rock

Donnie Darko – Yesterdays
Kurtizány z 25. Avenue – Honzíkova cesta
Povodí Ohře – Dva trámy na kříž

Info: https://andelceny.cz 

https://www.facebook.com/hudebnicenyandel/

https://www.instagram.com/ceny_andel/

text: Rado Mešša
foto: archív Nocadeň

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky