NovinkyKam na koncert?

Jitka Hosprová hviezdou nového festivalu „Hudební procházky uměním“

Jitka Hosprová je historicky prvou českou sólovou violistkou. Teší sa z uznania doma i v zahraničí a svoj nástroj propaguje skvelou hrou i zasväteným slovom pri koncertoch, v rozhlasových reláciách a prostredníctvom množstva ďalších aktivít. 12. februára odštartovala prvý ročník festivalu Hudební procházky uměním v Museu Kampa. Popri množstve vystúpení na domácej pôde ju v máji čaká náročné turné po Brazílii, kde vystúpi so sólovým recitálom i s významnými brazílskymi orchestrami.

POCTA KRÁĽOVI VIOLY

V diskografii Jitky Hosprové nájdeme už sedem albumov. Pred časom však vydala ďalší a treba povedať, že nahrávku skladieb pre violo Paula Hindemitha prijali recenzenti s nadšením. Na album som zaradila aj jednu z najslávnejších Hindemithových skladieb. Autor ju skomponoval v roku 1936 v Londýne, kde v BBC pripravoval premiéru iného svojho diela. Deň pred koncertom, žiaľ prišla smutná správa o úmrtí kráľa Jiřího V. a BBC skladateľa vyzvala, aby miesto toho narýchlo vytvoril vhodnejšiu kompozíciu. Traduje sa, že Hindemith, ktorý komponoval s ľahkosťou ako povedzme Mozart, sa na šesť hodín zavrel do jednej z kancelárií a napísal smútočnú hudbu pre violo a sláčiky. Každopádne ešte v ten istý večer skladbu predstavil v živom vysielaní ako sólista s orchestrom BBC,“ prezrádza neobvyklé okolnosti vzniku jednej z piesní na novom albume známa violistka.

HUDEBNÍ PROCHÁZKY UMĚNÍM V MUSEU KAMPA

HOSPROVA_prochazky_umenim_kampajpgVo štvrtok 12. februára sa uskutočnil prvý koncert v rámci nového festivalu Hudební procházky uměním v Museu Kampa. Pred dvoma rokmi som založila festival na severnom Plzeňsku „Procházky uměním“, ktorý sa tento rok rozšíril aj do pražského Musea Kampa. Tu síce v nekoncertnom, ale zato umelecky veľmi bohatom prostredí, pokračuje realizácia prepojenia vnemov hudby a výtvarného umenia. Pražských koncertov plánujem spolu šesť, pričom tešiť sa možno na kombinácie rôznych hudobných nástrojov a violy – akordeón, gitara, harfa, sláčikový kvartet atď., a taktiež na zaujímavé osobnosti, ktoré svoje nástroje predstavia vo vrcholnom umení a zaujímavom repertoári. Baví ma koncertná atmosféra, pri ktorej sa publikum uvoľní, niečo sa dozvie a nielen pasívne počúva hudbu, ktorej častokrát ani nerozumie. Je to krok nás – umelcov smerom k poslucháčom a som presvedčená, že je veľmi dôležitý! Celkovo bude Procházek uměním ako Kampou, tak i Plzeňskem dvanásť,“ upresňuje počet vystúpení Jitka Hosprová.
Návštevníci prvého koncertu v Museu Kampa 12. 2. sa zoznámili s dielom Zdeňka Buriana. Zazneli skladby A. Vivaldiho, A. Piazzolly a E. Douši. Viac info: www.prochazkyumenim.cz.

GALAKONCERT K 450. VÝROČIU VZNIKU RIO DE JANEIRA V RÁMCI BRAZÍLSKEHO TURNÉ
V Brazílii ma čakajú nielen koncerty s významnými orchestrami, ale aj recitál s harfou a klavírom. Začínam už 10. mája v Curitibe – v hlavnom meste štátu Paraná. Ďalej budú nasledovať recitály v Rio de Janeiro, Goiania, Vitória, Manaus, Porto Alegre a Blumenau a tiež v metropole Brasília, kde vystúpim s Orquestra Sinfônica do Teatro Nacional, upresňuje detaily pripravovaného turné Jitka Hosprová. Pozoruhodné je aj plánované vystúpenie v rámci osláv svätého Jana Nepomuckého v Minas Gerais v meste Sao Joao Nepomuceno a galakoncert, ktorý sa uskutoční v Riu de Janeiro pri príležitosti 450. výročia založenia mesta.

Jitka_HosprovaBIOGRAFIA

Jitka Hosprová (1975), česká violová virtuózka, je absolventkou plzeňského konzervatória a hudobnej fakulty AMU (u profesora Jana Pěrušky). Spolupracovala s legendárnym violistom Luigim Albertem Bianchim. Je sólistkou významných slovenských a svetových špičkových orchestrov (Viedenský rozhlasový orchester ORF, Orchestre National de Lorraine, Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, Belgická filharmónia, Orchestre de Pau a ďalší), ako sólistka sa predstavila na viacerých svetových hudobných festivaloch (Présences, Kulturtage Dresden , Rheingau Sommer, Pražská jar, Pražská jeseň, Moravská jeseň, festival Andrés Bello Santiago de Chile a ďalšie). Na konte má desiatky svetových a slovenských hudobných premiér. Na svojich CD prezentuje klenoty českej violovej literatúry a svetovej klasickej moderny, celkovo vydala osem albumov. Pravidelne spolupracuje s Českým rozhlasom, Rádiom Classic Praha i s Českou televíziou. Mnoho skladateľov inšpirovala k novým kompozíciám pre violu. Viac info: www.jitkahosprova.com.

Zdroj: SOUL FOR SHOW/ SUPRAPHON 2015

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky