NovinkyKam na koncert?

Iva Bittová a Kitchen Orchestra vystúpia v košickom Dominikánskom kostole

Iva Bittová patrí medzi najvýraznejšie a najprogresívnejšie osobnosti českej alternatívnej hudobnej scény. Rozsah jej aktivít je pozoruhodný, od originálnych interpretácií ľudových piesní cez experimentálny jazz, rock až po husľové aplikácie skladieb vážnej hudby a operný spev. Mystická atmosféra starodávneho Dominikánskeho kostola podtrhne jej vokálno-husľové sólo, pričom unikátny zážitok umocnia členovia Kitchen Orchestra, experimentálneho orchestra súčasnej vážnej hudby. V rámci večera vystúpi nórske trio Ståle Birkeland (bicie), Nils Henrik Asheim (organ) a Petter Frost Fadnes (altsaxofón).

„Vzhľadom na to, že Iva Bittová, ako aj Kitchen Orchestra často hrávajú v sakrálnych priestoroch, bolo prirodzené, že sme hľadali ideálnu lokalitu pre ich spoločné vystúpenie. Som presvedčený, že Dominikánsky kostol ako najstarší sakrálny priestor v Košiciach svojou autentickou atmosférou zvýrazní výnimočnosť tejto hudobnej udalosti,“ priblížil Lukáš Berberich, dramaturg centra súčasného umenia a kultúry Tabačka Kulturfabrik.

Koncert je pilotným podujatím rozsiahleho projektu Phuerdo Øre, ktorý vzniká v spolupráci Tabačky Kulturfabrik a nórskeho kultúrneho centra Tou Scene. „Hudobníci strávia štyri dni v Košiciach a okolí, počas ktorých sa oboznámia s výskumom o.z. Žudro. Navštívia priľahlé osady, v nich žijúcich hudobníkov a povedú workshop na košickom Konzervatóriu,“ povedal Lukáš Berberich. Projekt Phuerdo Øre sa realizuje v rokoch 2015 až 2016. Výsledkom bude hudobné dielo, ktoré kombinuje tradičnú rómsku hudbu a súčasné improvizačné postupy vo vážnej hudbe. Dielo bude prezentované v rámci slovensko-česko-nórskeho koncertného turné.

Projekt Phuerdo Øre bol podporený Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky v programe Pro Slovakia a Českým centrom v Bratislave.

www.bittova.com

www.nilshenrikasheim.no

http://www.kitchenorchestra.com

www.tabacka.sk

zdroj: Zuzana Matkovská

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky