NovinkyKam na koncert?

INEKAFE oslávia 20-te výročie prvého albumu VITAJ! unikátnym turné, v Bratislave pridávajú ďalší koncert!

Skupina INEKAFE si pre fanúšikov pripravila prekvapenie v podobe špeciálneho turné! Kultová bratislavská kapela oslavuje 20 rokov od vydania prvého albumu „Vitaj!“, ktorý na 20 ROKOV VITAJ! TOUR ŠPECIÁL odohrá celý naživo! Koncerty v Bratislave a v Prahe sa rýchlo vypredali a INEKAFE sa preto v bratislavskom Ateliéri Babylon rozhodli pridať ďalší. Príďte si 2. februára 2019 vychutnať najväčšie pecky INEKAFE a ako hosťa pôvodnú zostavu kapely!

Album „Vitaj“ vyšiel v roku 1998 pod Vratkovou nezávislou značkou Shotgun records a so singlom „090x“ zaznamenal na dovtedy takmer neznámu punkrockovú kapelu slušný úspech. Predalo sa ho vyše 7 tisíc kusov, čo bolo na slovenské pomery ako blesk z jasného neba.

 „Dovtedy nás nikto nechcel vydať, chodili sme s hotovým materiálom od dverí k dverám, od jedného vydavateľstva k druhému. Všade nás odbíjali, že to pre nich nemá zmysel. Tak som sa naštval, založil si živnosť za tisíckorunový kolok a vydal som to sám. Po úspechu tohto albumu sme si zrazu mohli vyberať, kto nám vydá ďalší album „Čumil“. Jedným z tých, kto nás odbil medzi prvými, bol aj známy porotca Jaro Slávik, ktorý vtedy šéfoval vydavateľstvu EMI,“ smeje sa Vratko Rohoň.  Ako spomienku na prvý album pripravili INEKAFE pre fanúšikov štyri špeciálne koncerty. Na 20 ROKOV VITAJ! TOUR ŠPECIÁL odohrajú unikátny 100-minútový program, ktorý bude obsahovať celý album „Vitaj!“. Ako hosť koncertu ho zahrá pôvodná zostava, ktorý album nahrala!

 „Koncert sa začne v klasickej trojke, v ktorej hráme teraz, čiže Vratko, ja a Vlado. Po piatich pesničkách príde na rad „Vitaj!“, ktorý sa odohrá celý presne v takom poradí ako na CD. Po ukončení časti „Vitaj!“ sa koncert dohrá opäť v súčasnej zostave s najväčšími hitmi. V časti „Vitaj!“ mikrofón preberie Cibi, Vratko sa presunie s gitarou iba na vokály, Wayo vezme basu aj zostanem pri bicích a vokáloch,“ upresňuje bubeník Dodo Praženec.

Skupina INEKAFE vznikla v roku 1995 ako jedna z garážovych kapiel v Bratislave na Prístavnej ulici. Dnes má na konte sedem radových albumov, dve výberovky, jedno Live 2 DVD a vyše 100 tisíc predaných nosičov. Úspešná kapela odohrá ročne vyše 100 koncertov po Slovensku aj Česku a už roky patrí medzi headlinerov mnohých letných festivalov. Zatiaľ posledný radový album INEKAFE je „Nevhodný typ“ z roku 2015. Ostatný úspešný singel vyšiel minulý rok na výberovke „22 svetelných rokov“ a volá sa „Sínus dopadu“.

„Boli sme klasická garážová kapela, jedna z milióna. Ale strašne sme chceli ľuďom posunúť náš pohľad na muziku a našu verziu toho, čo sa tu dovtedy nehralo. Vyžrali sme si to všetko pekne od začiatku, bez auta, bez aparatúry, bez publicity. Prvé roky koncerty zadarmo, doplácali sme z vlastného. Plagáty sme si chodili lepiť sami s vedrom, štetkou a lepidlom. Po Bratislave, Trnave, Nitre. A potom zdrhačky pred mestskými policajtami. Bitky s punkáčmi, ktorí nás síce mali radi hudobne, ale nevedeli pochopiť, že sme boli v telke a preto sme boli pre nich komerční. Boli sme v tomto zmysle na Slovensku prví, tí po nás už mali cestičku vyšľapanú nami,“ vysvetľuje Vratko.

Zostava INEKAFE sa rokmi menila a Vratko Rohoň nebol vždy spevákom. Spieval až od druhého albumu „Čumil“ z roku 1999. Prvé demo „Kachny“ vtedy skoro celé naspieval Mário Chromý, druhé demo „Situácia“ a prvý album „Vitaj!“ naspieval Marek „Cibi“ Cibula. V roku 2000 prišlo v kapele k zásadným zmenám a odvtedy sa pôvodná zostava kapely na pódiách neobjavila. Až teraz na jedinečnom 20 ROKOV VITAJ! TOUR ŠPECIÁL.

„Teším sa, ako odpálime tie staré punkové pecky. Ako za starých čias. Ja osobne si trošku oddýchnem od hlavného spevu, ale tak či tak pôjdem sprievodné vokály, takže to bude fakt len trošku.  Polovicu koncertu budeme hrať klasický program z ostatných albumov, tam budem spievať, ale aj tak sa teším,“ dodáva Vratko.

Nenechajte si ujsť 20 ROKOV VITAJ! TOUR ŠPECIÁL v januári 2019 na štyroch jedinečných koncertoch 24.1. v Prahe, 25.1.2019 v Brne a 26.1. 2019 a v Bratislave. Koncerty v Prahe aj v Bratislave sa mesiac a pol pred konaním akcie vypredali, a tak sa kapela rozhodla v rodnom meste pridať ďalší koncert 2.2.2019. Vstupenky si môžete kúpiť v sieti Predpredaj na  https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/inekafe-20-rokov-vitaj-tour-special-1998-2018-2019-02-02/

20 ROKOV VITAJ! TOUR ŠPECIÁL 2019

24.1.2019 Praha – palác Akropolis – vypredané

25.1.2019 Brno – klub Radost

26.1.2019 Bratislava – Ateliér Babylon – vypredané

2.2. 2019 Bratislava – Ateliér Babylon

 

Redakciu mojamuzika.sk informovala Nora Krchňáková.

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky