Novinky

IMT Smile prerobili revolučnú skladbu Ivana Hoffmana Sľúbili sme si lásku

Pred dvadsiatimi rokmi spievali davy v “československých uliciach” SĽÚBILI SME SI LÁSKU, SĽÚBILI VRAVIEŤ PRAVDU LEN, SĽÚBILI SME SI VYDRŽAŤ, SĽÚBILI SME SI NOVÝ DEŇ. Veľa dní ubehlo od vtedy, veľa lásky vzniklo, veľa lásky sa neudialo, nie všetci vydržali, ale táto pieseň nám ostala vďaka hudbe Ivana Hoffmana, ktorú sa rozhodli hudobníci z IMT Smile pripomenúť dnešnej generácii. Generácii, ktorá tú dobu nezažila.

Vtedy som mal desať rokov. Táto pesnička však v určitom období znamenala pre Slovensko veľmi veľa. Je dobré si to pripomenúť. Či už pre mladých, ktorí to nezažili, ale aj pre ľudí, ktorí to zažili, ktorí to vnímali, možno oveľa intenzívnejšie ako ja. Podstatné je zamyslieť sa nad tým, čo sa tu dialo, aké dôsledky to malo na túto spoločnosť a aké dôsledky to má. Teraz hovorím o tej politike, ktorá tu bola pred tým rokom ´89. Nemôžme sa tváriť, že to, čo bolo, nemá dôsledok na tú súčasnosť, ktorú teraz žijeme. Má strašne veľkú,“ vysvetľuje Ivan Tásler.

Extra téma
Prerábka Hoffmanovej skladby Sľúbili sme si lásku v podaní IMT Smile vznikla koncom októbra 2009 v domácom štúdiu smajlov v Bratislave. „Túto pesničku som si zvykol spievať už dávnejšie a pri hocijakých príležitostiach. Pamätal som si ju z detstva a dokonca sme sa ju učili v ľudovej škole umenia a mám pocit, že sme ju zborovo spievali aj na hodine hudobnej výchovy,“ zaspomínal si Ivan na originál. Od pôvodnej Hoffmanovej verzie sa výrazne líši. Po hudobnej stránke dostala verzia od IMT Smile nový zvukový šat, vznikli nové aranžmány, čím ju posunuli aj do novej emotívnej roviny, blízkej dnešnému mladému poslucháčovi. „Hrali sme to len v triu (Ivan Tásler gitara, Lukáš Kolja Kolivoška basgitara a Majo Slávka bicie) a vymysleli sme tú extra tému, ktorá v tej pesničke je (pa pa pa pá, tej rám – tej rám, zanôtil Ivan). Je to taká barová melódia a to sa nám na tom začalo páčiť,“ prezrádza spevák vznik ich prerábky spiesne Ivana Hoffmana.

Rukopis IMT Smile
Ak sa zamyslíme nad hudbou IMT Smile v posledných rokoch, určite nám neujde fakt, že od ich tretieho albumu majú skladby smajlov tanečný punc a roztancujú tak na koncertoch davy. A ani skladba Sľúbili sme si lásku sa nevyhla tejto maličkej úprave. „Páči sa mi ako tá pesnička tancuje. Som rád, že sa nám podarilo objaviť v tejto pesničke tanečný pulz. Keď sme to nahrávali, hovorili sme si: Hrajme to tak chill out-ovo,“ spomína Ivan ako skladba postupne získavala nový šat s rukopisom IMT Smile.

Čo na to Ivan Hoffman?
Prerábať skladbu iného autora je vždy záležitosťou dohody. Ako sa ale Ivan dostal k pánovi Hoffmanovi a či poznal kapelu IMT Smile? „Trošku to trvalo, kým sme zohnali ten priamy kontakt. Pánovi Hoffmanovi som chcel zavolať osobne. Nechcel som to riešiť cez mail alebo cez druhú osobu. Bola to veľmi príjemná komunikácia a bol tomu otvorený. Nevedel síce o mne, ani nepoznal moju kapelu, ale to mi ani nevadilo a myslím si, že to v tomto celom nie je podstatné. Snažil som sa mu vysvetliť, že roky pracujeme a roky robíme nejakú muziku a myslíme to vážne a úprimne, a že toto nie je len tak, žeby sme urobili nejakú cover verziu pre niečo, že chceme skomerčniť nejakú pesničku, ale že je v tej pesničke tiež vyššia hodnota, ktorú my vnímame a preto by sme ten odkaz chceli posunúť aj tejto generácii. Mám pocit, že bol nadšený. Dokonca mi aj poslal nejakú muziku, ktorú urobil. Celkom príjemná komunikácia,“ usmieva sa Ivan.

Čaro detajlov
Čo všetko ešte môžeme nájsť v skladbe a ako sa s ňou do detajlu vyhrali hudobníci vysvetľuje Ivan v nasledujúcich riadkoch. „Je tam taká zborová časť. Aspoň trošku som sa snažil vniesť do našej nahrávky ten zborový element. Všetci ľudia, čo boli v štúdiu museli spievať (smiech) a potom mi vlastne napadlo použiť akordeón a celkom to dostalo taký zaujímavý, realistický obraz o našej krajine aj s tým zborom dokopy.“

Dosť bolo revolúcií
V repertoári IMT Smile nájdeme jednu skladbu, ktorá má jasný sociálno kritický text. Ide o Veselú pesničku, známu skôr pod zľudovelým názvom Vo väzení väzni žijú, podľa úvodného veršu skladby. Autorom textu je Vlado Krausz, ktorý tak desať rokov po revolúcii priniesol pohľad na to, ako naša spoločnosť upadala koncom minulého storočia. Dávať ju ale do spojitosti s nežnou revolúciou by bolo skôr vytváraním väzieb, ktoré možno autor ani nemal na mysli. Jeho drsno realistický pohľad na Slovensko tej doby je ale alarmujúci.

Je dvadsať rokov po Novembri 1989 a doba už je iná. „Verím tomu, že nebudem mať tú príležitosť, aby som sa stavial na námestia pred ľudí a vykrikoval nejaké revolučné heslá. Verme tomu, že sa nič nestane v tejto krajine, že si budeme takto pokojne žiť a žiadna revolúcia nám nehrozí,“ uzatvára Ivan s prianím do budúcnosti celému Slovensku.

Text: Edo Kopček (na základe interview v Slovenskom Rozhlase, 31.10.2009)
Foto: Edo Kopček
pre celé interview klikni sem

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky