Novinky

Hlasujte: Prešovskí hudobníci sú nominovaní na Radio_Head Awards

Rádio_FM uverejnilo minulý týždeň širšie nominácie pre udeľovanie hudobných cien Radio_Head Awards. Fanúšikovia jednotlivých  interpretov môžu hlasovať do 2.februára. V aktuálnom šiestom ročníku tejto ankety sa nachádza doposiaľ najviac nominovaných hudobných skupín z Prešova. Poďme si ich preto bližšie predstaviť.

Kultová regionálna kapela európskeho formátu Chiki Liki Tu-A je nominovaná v kategórii Koncertná kapela/ Interpret roka. V uplynulom roku odohrala táto trojica uznávaných hudobníkov (dvakrát Višňovský a raz Petruška) tisíci koncert, ku ktorým sa pripojili na pódiu vo vypredanom prešovskom PKO aj bývalí členovia. Okrem nich zabojuje o túto cenu dievčenská formácia The Cubes (dvakrát Humeňanská a raz Knechtová). Skupina má na konte rovnomenný debutový album. Ich „kockatý punk“ vyniká ženskou energiou, čo ocenili viacerí fanúšikovia festivalov. Za projektom MISSandTROOPS sa skrývajú manželia Husovskí. Tento elektronický projekt vyniká intímnosťou a je malým splneným snom oboch umelcov.

fuzymuzy_ foto by ryonV uplynulých troch rokoch sa v Prešove objavila mladá muzikantská krv. Všimlo si to aj samotné Rádio_FM na základe vlastnej relácie Demovnica venovanej vyhľadávaniu mladých, zaujímavých kapiel zo  Slovenska. A tak sa do nominácie na Nováčika roka dostali tunajšie kapely Papyllon a Fúzy Múzy. Druhá menovaná kapela dostala priamo vo vysielaní slušnú pozornosť a hudobné výkony (jedná sa o kapelu hrajúcu výlučne inštrumentálnu muziku) dokreslil príjemne v redaktorských vstupoch počas bežného vysielania nefalšovaný východniarsky prízvuk. Papyllon už nejako známi vo viacerých mestách zaujali celoplošne hlavne v relácii Hudba mesta a živým koncertom vo Svetlej hodinke, ktorú online odvysielalo štúdio Umpax.

dNEAU - La DS cover albumuDvojitú nomináciu má gitarista Daniel Hurtuk pod názvom dNEAU. Ak vám, mladším ročníkom to meno veľa nehovorí, stačí, aby ste zalistovali vo Frenkyho hudobnej encyklopédii alebo sa pohrabete rodičom v nahrávkach. Prídete na to, že sa jedná o persónu, ktorá pôsobila v legendárnych zoskupeniach Núdzový východ, Domino a Ali Ibn Rachid. Ročníky, ktoré zažili koncertne ’80a ’90 roky a vznik slovenskej alternatívy, sa potešili Danielovej sólovej novinke La DS, ktorá je nominovaná na Album roka. Pesnička Voyage má šancu stať sa Singlom roka.

Hlasovať za prešovskú muziku môžete na stránke radiohlavy.sk. Je potrebné registrovať sa, ale je to rýchle a hlavne jednoduché. Navyše, ak to zazdieľate na facebooku, milým bonusom bude pre vás zopár like-ov. Nevylučujeme ani dobrý pokec o muzike s kamarátmi pri pive. Na záver už len toľko, že ak naši postúpia do druhého kola, budú musieť za trest vycestovať do hlavného mesta.

text: Edo Kopček

the  cubesMISSandTROOPSpapyllon_foto by ryon

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky