Novinky

Kto zo Slovákov získa českú cenu Anděl? Hlasovanie je v plnom prúde

Jubilejný tridsiaty ročník prestížnych cien Českej hudobnej akadémie sa bude konať 29. mája. V rámci každoročne očakávaného vyhlasovania budú opäť ocenení tí najvýraznejší hudobníci a najvydarenejšie nahrávky minulého roka. Ocenenie získa tiež jedna slovenská kapela za album roka.

Ceny Anděl opäť oslávia súčasnú hudbu naprieč žánrami a pripomenú projekty a hudobníkov, ktorých bolo v roku 2020 počuť najviac. Jubilejným tridsiatym odovzdávaním bude sprevádzať Ewa Farna a diváci sa rozhodne budú mať na čo tešiť.

„Sme radi, že sa darí zachovávať kontinuitu Anděl-ov, a ich renomé. Vnímanie cien Anděl samotnými muzikantmi, odborníkmi i verejnosťou považujeme za kľúčovú a tešíme sa, že budeme môcť spoločne aj v tomto roku osláviť hudbu tak, ako si zaslúži,“ poznamenáva producentka Cien Anděl Lucka Hájková z usporiadateľskej agentúry LUFF PRODUCTION.

Možno opäť bez priameho prenosu
Už vlani sa odovzdávanie muselo prispôsobiť aktuálnej epidemiologickej situácii, ktorá narušila tradíciu naživo prenášaných galavečerov, a netradičná podoba sa Cenám Anděl s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhne ani tento rok.

„Hoci priamy prenos odovzdávania je stále v hre, počas minulého ročníka sme sa presvedčili o tom, že sa môžeme vydať aj trochu iným smerom, ktorý bude divácky atraktívny a vyhovujúce aktuálnym opatreniam. So zverejnením finálnej koncepcie tohtoročných Anděl-ov ešte chvíľu počkáme, pracujeme teraz s niekoľkými scenármi, v ktorých počítame s rôznym vývojom situácie a vládnych opatrení,“ vysvetľuje Hájková.

Ocenia aj najlepší slovenský album
Ceny Anděl  Coca-Cola 2020 sa budú už tradične udeľovať v základných a žánrových kategóriách. Mená nominovaných, ktorí vzídu z prvého kola hlasovania Slovenskej hudobnej akadémie, tvorené v minulosti ocenenými hudobníkmi a hudobnými profesionálmi naprieč brandžou, budú oznámené 1. marca. Žánrové ceny budú znovu neoddeliteľnou súčasťou ceremoniálu a bude medzi nimi figurovať aj minuloročná novinka, kategória Slovenský album. Držiteľom tejto ceny je za rok 2019 skupina Nocadeň za nahrávku Auróra.

„Jediná zmena sa tento rok týka kategórie Videoklip, ktorá v minulých ročníkoch občas príliš splývala so Skladbou roka. Novo preto o videoklipe nerozhoduje široká akadémia, ale vybraná skupina odborníkov, v ktorej okrem iného figurujú aj režiséri a kameramani doteraz ocenených klipov, “ hovorí predseda Rady Českej hudobnej akadémie Honza Vedral. Spolu s ním a Luckou Hájkovú v Rade ČHA zasadli hudobný publicista Josef Vlček a riaditeľka ČNS IFPI Petra Žikovská.

„Uplynulý rok bol pre hudobnú scénu veľmi náročný. Mnoho ľudí prišlo o prácu, ale napriek tomu vyšli skvelé albumy. Len v hlavných kategóriách vyberajú akademici v orientačných zoznamoch z viac ako dvoch stoviek titulov, “ zdôrazňuje Vedral.

V čase bez koncertov navyše albumy, single a klipy získavajú v hudobníckom živote väčšiu pozornosť a váhu,“ dodáva.

Pre ceny Anděl zostáva aj tento rok dôležitá férovosť a transparentnosť. „Na hlasovanie dohliada notár,“ potvrdzuje Petra Žikovská, riaditeľka ČNS IFPI. Orientačné zoznamy, z ktorých akademici vyberajú, sme dôkladne konzultovali s vydavateľmi a samotnými umelcami. Zaradili sme do nich aj návrhy od nezávislých vydavateľov a verejnosti, ktorí mohli až do konca roka 2020 svoje tituly prihlásiť na internete,“dodáva.

Ceny Anděl Coca-Cola 2020, ktoré tento rok čaká jubilejný 30. ročník, sa budú konať 29. mája 2021. Ceremoniál odvysiela Česká televízia. Hlavným mediálnym partnerom je Európa 2.

 

 

 

Za redakciu: Martin Laškovský

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky