Novinky

Hex oslávi 20 fungovania spolu s priateľmi

hexZnie to takmer neuveriteľne, no s dvadsiatym výročím nežnej revolúcie si rovnako dlhú dobu svojho fungovania pripomína aj skupina Hex. Oslávi to unikátnym koncertom 27. novembra 2009 na Zimnom Žákovic Open v bratislavskom PKO.

Spevák Ďuďo, gitarista Fefe, basgitarista Yxo a bubeník Tybyke majú vďaka svojej sviežej hudbe stále imidž „bratislavských chalanov“, a to aj napriek tomu, že už sú to skúsení a zrelí muži! Pod hlavičkou Hex hrajú 20 rokov, no poznajú sa ešte dlhšie.

S Ďudom sa poznám od našich štyroch rokov,“ vysvetľuje hlbokú minulosť Hexu basgitarista Yxo. „Chodili sme spolu do školy, a keď sme boli siedmaci či ôsmaci, povedali sme si, že založíme kapelu. Naštartovala nás Tublatanka, tá bola vtedy hore. V bazári sme si kúpili staré gitary, Ďuďo chodil už sedem rokov na klavír a v klávesoch mal dokonca aj automatického bubeníka. Tak sme začínali.“

Začiatky Hexu sú prakticky totožné s nástupom demokracie na Slovensku. Práve v 89. roku začala skupina skúšať. Členom skupiny, vtedy ešte študentom, tak prišlo vhod, že sa v novembri 1989 veľmi nechodilo do školy. Voľný čas využili na nácviky a prvý riadny koncert odohrali vo februári 1990.

Po dvadsiatich rokoch a stovkách odohratých vystúpení je dnes Hex v najlepšej forme a teší sa z povesti skupiny, ktorá sa na pódiu vždy postará o dobrú zábavu. Tá vypukne aj koncom tohto mesiaca – na festivale Zimný Žákovic Open v Bratislave 27. novembra oslávi Hex svoju dvadsiatku koncertom s množstvom pozvaných hostí.

Zakladáme si nielen na hudbe samotnej, ale aj na kamarátstve. Preto sme si vymysleli, že naše pesničky budú s nami hrať naši priatelia, či už sme s nimi spolupracovali na rôznych nahrávkach, odohrali turné alebo ich máme jednoducho radi ako muzikantov,“ dodáva Yxo.

S Hexom si prídu zahrať členovia skupiny Polemic, OBD, Para, dokonca aj bývalí členovia Le Payaco. Počas svojej kariéry však Hexáci spolupracovali aj s Paľom Hammelom, Lacom Lučeničom, Oskarom Rózsom, Richardom Müllerom, či Jankom Lehotským.

Ešte v roku 1993 vyšla naša platňa coververzií Abrakadabra, na ktorej bola aj skladba Letná láska, čo je Jankova pesnička. Prerobili sme ju na svoj obraz, dokonca sme si ju potom párkrát s Modusom zaspievali. Teraz by sme ju s Jankom chceli znova odpáliť.“

Festival Zimný Žákovic Open sa uskutoční 27. novembra v priestoroch PKO v Bratislave.

fotografie: archív skupiny Hex
redakciu informovala Eva Bacigalová

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky