NovinkyKam na koncert?

Exkluzívny rozhovor s Whitesnake: Za noc sme predali aj 400 000 albumov

Už túto nedeľu 16.júna vystúpi v Bratislave britská legenda Whitesnake. Exkluzívny rozhovor nám poskytol spevák a rockový boh David Coverdale. Skupina je známa hlavne vďaka silným baladám a rockovým peckám, ktorými obsadzovala na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov popredné priečky hitparád a úspechy má aj s novými skladbami. Skupina je na turné Year of the snake k 35.výročiu vydania debutového albumu a nadšené ohlasy fanúšikov a celosvetových médií sú dôkazom toho, že bratislavská Aegon NTC Aréna zažije čistokrvnú rockovú šou. Teraz už hlavné slovo patrí lídrovi „bieleho hada“ Davidovi Coverdaleovi.

Prednedávnom si v jednom rozhovore povedal, že ťa láska inšpiruje vo veľkej miere. Vieš byť konkrétnejší?

D.C.  Láska v sebe zahŕňa všetko a je tým, čo všetci potrebujeme najviac na svete a v našich životoch. Mnohé ti objasnia moje texty, ktoré sú príbehom môjho života. Sú to hudobné denníky.

Britské kapely si vždy dávali za cieľ, preraziť v Spojených štátoch. Pamätáš si ešte na to, ako ste prvý krát prišli s Whitesnakeom do USA?

Nikto ti nedá kontrakt a nepovie, že to bude jednoduché. Nikto ti nezaručí úspech. Musíš veriť sebe a tomu čo robíš. Aj keby sa nejednalo o muziku. Stále budeš mať pred sebou výzvy, s ktorými sa musíš popasovať a samozrejme musíš mať aj trochu šťastie. Každý by mal v správnej zareagovať na tú trošku čarovného prachu. Takisto musíš vedieť rozpoznať správne príležitosti, keď sa objavia. Zakaždým som mal šťastie v tomto ohľade a tiež som dokázal priniesť kvalitný materiál. Najdôležitejšie je nevzdávať sa.

V roku 1981 vznikla MTV. V tom čase si bol na pódiu a skladal pesničky viac ako desať rokov. Aký mala MTV dopad na hudbu z tvojej pozície ako hudobníka, ktorý tvoril hudbu skôr než vznikla táto televízia?

Rádiá nás už v tej dobe podporovali, ale MTV úplne zmenila pravidlá hry. Keď sa začali hrať naše klipy, vyleteli sme v predajoch na najvyššie priečky. A keď sa MTV stala globálnou televíziou, niektorí z nás dosiahli neuveriteľné úspechy. Počas jedného rána som predal takmer 400 000 albumov, také to bolo šialenstvo.

Ďalšiu globálnu zmenu priniesol internet. Názory jednotlivých hudobníkov sa v tomto prípade líšia. Ako je to v tvojom prípade?

Internet je schopný všetko zmeniť oveľa viac ako to bolo v prípade MTV. Oslobodzuje ma od staromódnych kontraktov s veľkými nahrávacími spoločnosťami, ktoré hudobníka držia za gule. Človek sa ich musel pýtať ako v banke, výrobcu, distribútora a promotéra. Stačilo. Dnes si môžeš robiť nahrávky u seba doma alebo v garáži a ponúkať ich sám na stiahnutie. Som šťastný, že môžem spolupracovať s nezávislým vydavateľstvom Frontier. Máme skvelý a prospešný osobný vzťah. Zdá sa mi, že veľké spoločnosti sa zobúdzajú veľmi pomaly. Baví ma pracovať s internetom. Byť v spojení s ľuďmi, ktorí momentálne podporujú moju hudbu a kariéru, je každodenným požehnaním.

Ktorých hudobníkov si vážiš a prečo?

Prepáč, ale je ich tak mnoho, že by to bolo na samostatnú knihu.

Čo je pre samotnú kapelu Whitesnake najdôležitejšie?

Sústrediť sa na to, ako dostať Whitesnake na ďalšiu úroveň, tvoriť novú, sviežu hudbu, ktorá nasleduje odkaz Whitesnakeu.

Tento rok oslavujete 35 rokov od vydania debutového albumu Trouble. Ako ste dokázali vydržať tak dlho na scéne?

 Niektoré veci sa nám podarilo urobiť správne (smiech). Nikdy mi ani na chvíľu nenapadlo, že to budem oslavovať na koncertnom turné.

Za posledných desať rokov komponuješ s Dougom Aldrigeom, ktorý obľubuje blusové slide-gitary. Odkiaľ sa berie tá energia písať nové veci, koncertovať a vydávať cédečka a koncertné DVD?

Odpoveď je jednoduchá. Absolútne milujeme to čo robíme.

Blíži sa letná festivalová sezóna. Nakoľko sa zmenili festivaly za posledných štyridsať rokov?

Sú oveľa lepšie organizované. V starých časoch boli dosť chaotické, ale zas na druhej strane sme si stále užili veľa zábavy.

Máte za sebou koncerty vo Veľkej Británii. Aké to bolo hrať opäť vo svojej rodnej krajine?

Súčasné turné si zapamätám zo všetkých najviac. Na pódiu s nami jamoval Bernie Marsden, Jimi Page sa prišiel pozrieť na náš koncert v Londýne. Pre celú kapelu to bola výborná skúsenosť. A čo sa týka nášho koncertu v Bratislave, príďte všetci na rock´n´rollovú nálož, ktorú u vás odpáli Whitsnake!

text: Edo Kopček

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky