NovinkyFotoreportyReportáže

Elán v Košiciach: vypredaná aréna zažila nezabudnuteľný koncert!

Košickí fanúšikovia Elánu sa po niekoľkých mesiacoch čakania predsa len dočkali. Po presunutí ich letného vystúpenia v srdci východu na jesenný termín sa dalo očakávať, že si ich mnohí nenechajú ujsť a už pár týždňov bolo podujatie vypredané. Vo štvrtok 30.10.2014 si to do oceľovej arény namierilo skoro 9. tisíc fanúšikov.

Treba dodať, že 47 rokov na scéne a desiatky skoro už národných hitov, ktoré oslovujú hneď niekoľko generácií sú aj tieto kapacity nepostačujúce. Opäť sa potvrdilo, že s kúpou lístka na obľúbenú kapelu netreba čakať na poslednú chvíľu. Košická zastávka v rámci turné The Best of vol.2 po vydarenom bratislavskom krste tak priniesla nielen prierez ich bohatou tvorbou ale aj novinky. Elán vydal nedávno aj nový album: Živých nás nedostanú, z ktorého sa do košického setlistu dostalo tiež.

DSC08301Priestor v dramaturgii koncertu dali aj predkapele. Mladú krv reprezentoval Robo Patejdl band, ktorý predviedol slušný výkon, no v úlohe predskokana veľmi publikum nezaujal. Chlapci ešte na svoju hviezdnu dráhu potrebujú dozrieť a čo-to „odžiť“. S presným timingom (o pol ôsmej) sa na pódiu objavila kapela v plnej sile, zostavu Ráž, Patejdl, Baláž doplnili muzikanti Ľubo Horňák, Peter Farnbauer, Boris Brna a inštrumentálnu pestrosť podčiarkla dychová sekcia v zložení Richard Šimunka, Martin Haas a Samo Šimek.

Od prvých momentov bolo cítiť, že sa stretli dva prepojené elementy: energická kapela a oddané publikum. Pri známejších skladbách ako Vymyslená, Aj keď bez peňazí alebo Kaskadér si už v úvode prišli na svoje snáď všetky zastúpené generácie. Hudbou ako mocným spájajúcim jazykom si kapela získavala publikum úplne prirodzene. Maximálnu intenzitu kontaktu si mohli fanúšikovia vychutnať pri unplugged verziách niekoľkých skladieb, ktoré si trojka Ráž, Patejdl, Baláž pripravili vo vysunutej časti javiska. Neskôr sa aréne naskytol pohľad na prestrojených detektívov hľadajúcich lásku v podaní Vaša Patejdla a dychovej sekcie. Takto spolu s projekciou klipu Detektívka (1986) preniesli divákov do atmosféry z pred niekoľko desiatok rokov. Aj napriek obdivuhodnému počtu skladieb (28) to na kvalite výkonu legendy slovenskej populárnej scény neubralo. V uvoľnenej atmosfére dokonca Jožo Ráž predviedol pár tanečných kúskov, ktoré ocenila najmä nežnejšia časť obecenstva. Absolútnym vrcholom vystúpenia bola skladba Voda, čo ma drží nad vodou, ktorá prišla ako prvý prídavok. Po nej páni muzikanti pridali ešte dve: Nie sme zlí a Čaba neblázni.

DSC08657Z reakcií návštevníkov krátko po koncerte to bolo jedno z ich najlepších vystúpení v Košiciach. Legendy tak potvrdili svoj prím na hudobnej scéne, ktorý nehodlajú len tak opustiť. Podľa slov Joža Ráža je ,,dostať sa hore ťažké, ale zostať hore stokrát ťažšie“ Hudbou, ktorá dáva radosť, spája generácie najmä silou emócií pričom nestráca na živelnosti majú čo povedať aj dnes. Kapela sa navyše do dôchodku nechystá, pretože podľa slov Joža Ráža plánujú hrať, pokiaľ ich budú fanúšikovia chcieť. O to sa jedna z najzásadnejších kapiel, aké naša hudobná scéna doposiaľ mala, obávať určite nemusí. Prezradili, že aj na rok 2015 už pripravujú ďalšie koncerty.

Kompletný fotoreport nájdeš TU!

autor: Martin Laškovský

foto: Alexander Stojkovič

DSC08289elan03

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky