Novinky

Edo Klena na novom albume Vata provokuje k zamysleniu

Osobitý prešovský hudobník Edo Klena práve vydáva vo vydavateľstve Hevhetia nový album Vata. Spolu so skupinou Klenoty na ňom predstavuje päťnásť nových špecifických pohľadov na svet okolo nás. Hudobne je album veľmi pestrý a štýlovo rôznorodý.

Nahrali hov zložení: Edo Klena (spev, elektrická a akustická gitara), Lukáš Valkučák (elektrická gitara), Jozef Marcin a Marcel Kokinčák (basgitara) a Adam Kaščák (bicie) a hosťami.

“Nový album Vata, to je takmer šesťdesiat minút našej novej muziky v päťnástich piesňach. Začalisme ho nahrávať na jeseň 2017 a dokončili o rok neskôr. Názov Vata dostal preto, lebo ľudia by sa radi mali ako vo vatičke a idúc za týmto cieľom sa často nepozerajú na nikoho. Alebo aj preto, že sa momentálne ocitáme čoraz viac v obkolesení samej vaty prázdnych slov a hlúpej bezobsažnej zábavy, ktorá z nás robí hlúpych a bezobsažných ľudí,” vysvetľuje autor a spevák Edo Klena a o textoch albumu dodáva: “Provokáciu považujem za veľmi dôležitú súčasť umenia a Vata má ambíciu provokovať, ale nielen to. Ľudia na albume nájdu pesničku o tom, ako sa nechce v sobotu človeku pracovať, alebo oddychovku o problémoch s okuliarmi. Je o všetkom, čosa v čase jeho vzniku dialo okolo nás.”

Jeho slová potvrdzuje aj skladba Von zo systému, ku ktorej vznikol videoklip.


“Dúfam, že pieseň Von zo system si nikto nebude spájať s nesystémovými politikmi alebo stranami. Spievam v nej za seba a vychádzam zo svojich pocitov a nálad ľudí okolo mňa. Denne sme atakovaní správami o tragédiách a katastrofách. Vytvára sa dojem akéhosi neustáleho ohrozenia, či už zo strany iných náboženstiev, alebo iného spôsobu života, než jen áš, takzvaný tradičný. Strach, ako nás trojmanipulácie s jedincom je to, o čo tu ide. S videoklipom mi pomohol môj dlhoročný kamarát a podporovateľ  Vlado Šipoš,” povedal o novej skladbe Edo Klena.

Prvým klipom z albumu bolo minimalistické video na štúdiovú verziu skladby Milión Eur, ktorá pôvodne vznikla ako priama reakciu na pohnuté slovenské udalosti z koncafe bruára 2018. Na albume ju so skupinou Klenoty spieva Katarína Knechtová.

Album Vata obsahuje aj duet s ďalšou známou prešovskou Katarínou. Speváčka Katka Koščová spieva v skladbe Kde sa dobre spieva. Ak všetko výjde, tak jedna, alebo aj dve Katky, si spolu s Edom zaspievajú na prvej verejnej živej prezentácii albumu, ktorá bude 5. apríla 2019 v novom prešovskom klube Stromoradie. 

“Veľmi sa tešíme na všetkých, ktorí sa prídu pozrieť na živé predvedenie albumu Vata. Krst albumu v prešovskom klube Stromoradie bude troche výnimočný. Uvidíme, či sa nám podarí dostať na toto vystúpenie aj obidve speváčky, každopádne to bude pre nás veľká udalosť, na ktorej nás podporia aj vokalisti a dychová sekcia. Následne bude prebiehať celkom slušné klubové turné k albumu po Slovensku aj v Čechách, na ktoré potom plynulo naviažu vystúpenia na rôznych letných festivaloch,”povedal o blížiacom sa krste a koncertoch Edo.

Redakciu mojamuzika.sk informoval: Rado Mešša

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky