Po minuloročnom gastronomickom Dojižďakovi pokračuje košické duo v úspešnej spolupráci. Spoločný projekt vizuálneho umelca Erika Sikoru a elektronického producenta Petra Šafráneka prichádza s novým singlom Hej ta treba dakus.
Džumelcove pesničky sa snažia nielen dokumentaristicky a verne mapovať každodennú skutočnosť, ale väčšinou obsahujú aj nejaký nápad na jej obohatenie, v tomto prípade ide o kodifikáciu frázy – odpovede na akúkoľvek otázku.
Text piesne Hej ta treba dakus vznikal intenzívnym výskumom. Štrnásť rokov nepretržitého kočíkovania štyroch detí po sebe vytvorilo kopu času na zamyslenie sa nad small-talkami so susedmi, ktoré v sebe skrývajú veľké otázky a odpovede nielen o zmysle života.
S kľúčovou otázkou „Na prechádzku?“ sa prekvapivo pridal aj Marián Labuda. Džumelcova pôvodná folk-popeínová pieseň dostala nový elektronický šat. Nekompromisný drum’n‘bassový beat poháňa dopredu Lolokarova záľuba v zaprášených socialistických vinyloch, analógových syntetizátoroch a gitarových krabičkách. Vydajte sa na psychedelickú jazdu krajinou, v ktorej sa môžete opaľovať, plieť či rýľovať a navyše sa dozviete, čo znamená veta: „Hej ta treba dakus!“ Gitarový wahwah groove znenazdajky preruší „Susedko“ z platne Ako Išlo Vajce Na Vandrovku z roku 1976. S masívnym 80’s refrénom sa môžete teleportovať s ufónmi, ale zas „netreba to preháňať…“
Môžete len tak relaxovať a unášať sa virtuálnou prechádzku Google Earth krajinou, ktorá pôsobí tak trochu postapokalypticky. Je úplne opustená, ako vybývaná počítačová hra. Lokality virtuálnych prechádzok sú však skutočné miesta – periférie veľkomiest, okraje vysnívaných destinácií – predmestie Londýna, Osla a Barcelony. Z periférie preletíme vtáčou perspektívou do centra dokonalého parku zámku Versailles. Priamo do mestských ulíc sa dostaneme iba raz medzi antické pamiatky Ríma. Tie sa však dajú prechádzať skrz ako reklamné plachty zakrývajúce lešenia. Smer potulovania bol vyberaný tak, ako by si ho vyberal človek venčiaci psa, zísť z cesty a nachádzať cestičky medzi kríkmi a stromami.
„Ani by ste neverili, ako sa po takej dobrej prechádzke oddychuje,“ hovoria Ďzumelec s Lolokarom o svojej novej pesničke.
O mix a mastering sa postaral Pavol Jeňo, spoluhráč z kapely Cha Bud! v Musicology Studiu v Košiciach.
zdroj: tlačová správa
foto: archív Džumelca