NovinkyKam na koncert?

Dlhá bluesová noc v Žiline

Mestské divadlo Žilina bude 7. novembra dejiskom nultého ročníka hudobného podujatia Blues Night, ktoré sľubuje večer plný kvalitnej bluesovej muziky svetových a domácich autorov v tradičnom, ale aj zaujímavo inovatívnom podaní slovenských interpretov. Predstavia sa René Lacko, Erich „Boboš“ Procházka, Marek Wolf a revival kapela Blue-Time.

O úvod večera sa postará žilinská revivalová skupina Blue-Time. Kvarteto muzikantov predvádza tradičné electric blues a rockové oldies hity 60. a 70. rokov. V repertoári kapely je okolo 100 skladieb takých velikánov bluesovej a rockovej muziky ako Eric Clapton, Bob Dylan, B.B. King, J.J. Cale, Peter Green, Cream, Willie Dixon, Jimmie Cox, Jimi Hendrix, Billy Miles, Vladimír Mišík, Kalandra, Žlutý pes, ale aj The Rolling Stones, Deep Purple, Thin Lizzy, AC/DC, Pink Floyd, Beatles či Led Zeppelin. Lídrom skupiny je gitarista, spevák a hráč na ústnu harmoniku Vlado Trefný. Sprievodné gitary, fúkaciu harmoniku a príležitostné klávesy či perkusie obsluhuje spevák Braňo Hornung. Rytmiku produkujú Juraj „Dubák“ Dubovec, skúsený hráč na basu, aktívny vo viacerých žilinských hudobných telesách, a bubeník Roman „Foxo“ Liška, ktorý je ochotný čoraz častejšie sa predviesť aj svojím expresívnym spevom.

Následne bude pódium patriť dvojici Erich „Boboš“ Procházka a Marek Wolf, ktorí sú majstrami v kreatívnom pretváraní tradičného blues na nepoznanie. Procházka je koncertným hráčom už viac ako 30 rokov a ako virtuóz fúkacej harmoniky je aj vyhľadávaným štúdiovým hráčom. Svedčí o tom jeho spolupráca na viac ako 100 žánrovo rôznorodých štúdiových projektoch v štýle blues, rock, pop, šansón, jazz, ale aj metal. Počas svojej koncertnej a štúdiovej kariéry spolupracoval s mnohými známymi menami slovenskej, českej, nemeckej a maďarskej hudobnej scény ako sú Richard Müller, Peter Lipa, Pavol Hammel, Andrej Šeban, Janko Lehotský, Jana Kocianová, Gabriel Jonáš, Fermata, nemeckí Hans Blues & Boogie, maďarskí Stáció a iní. Jeho viacročná koncertná spolupráca s talentovaným gitaristom Marekom Wolfom vyústila v zime 2012 do ich spoločného štúdiového albumu Diversion a v októbri tohto roku pokrstili už svoje druhé CD Inversion. Je na ňom osem prevzatých skladieb, ktoré hudobníci opäť nadžánrovo pretvorili na nepoznanie spôsobom, ktorý je im vlastný.

SONY DSCVyvrcholením večera bude koncert snáď toho najlepšieho, čo na súčasnej bluesovej slovenskej scéne máme. Virtuózny bluesrockový gitarista René Lacko je medzinárodne preslávený dokonalou hrou skladieb Jimiho Hendrixa, Erica Claptona, Stevea Raya Vaughana či B.B. Kinga. Bol to práve spôsob, akým interpretuje Hendrixove skladby, ktorý mu priniesol medzinárodné uznanie. V roku 1996 sa zúčastnil v Severnej Karolíne súťaže v interpretácii skladieb Jimiho Hendrixa, ktorú vyhlasuje každý rok Hendrixova rodina. Skončil v jednom zo semifinálových kôl ako najlepší Európan na 2. mieste. V súčasnosti pravidelne vystupuje s kapelou Down Town Band na Slovensku, v Čechách, Maďarsku, Nemecku, Švajčiarsku a Poľsku. Ich repertoár obsahuje okrem najslávnejších bluesových a rockových skladieb aj vlastné pôvodné skladby. Kapelu ďalej tvoria basgitarista Milan Golha, klávesista Peter Dobrota a bubeník Peter Goruša. René vydal už viaceré albumy, kde skvelo predvádza skladby svetových klasikov blues ale aj svoju vlastnú vydarenú tvorbu. Vydal aj Live DVD z koncertu v Bratislave. Práve jeho koncertné kúsky sú magnetom pre fanúšikov poctivého živého blues, ktoré predvedie aj počas dlhej bluesovej noci v Žiline.

V prípade úspešnosti a dostatočnému záujmu fanúšikov bluesovej hudby by sa z jednodňového podujatia mohol v ďalších rokoch stať plnohodnotný dvojdňový bluesový festival. Vstupenky na BLUES NIGHT stoja 5 eur.

Foto: Peter Procházka, Denisa Dupkalová

http://www.divadlozilina.eu/blues-night-zilina/

http://www.renelacko.com/concerts.php

http://bluetime.sk/home.html

http://www.bluesmusic.sk/tpd-blues-night-zilina/

zdroj: Katarína Ovseníková

foto: Lucia Šedivá, Denisa Dupkalová

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky