NovinkyKam na koncert?

Charles Aznavour vystúpi v Prahe so sedemčlennú kapelou. Už 6. apríla

Legendárny francúzsky šansoniér, spevák, hudobník a herec Charles Aznavour si na svoje prvé vystúpenie v Českej republike privezie sedemčlennú sprievodnú kapelu. Tvoria ju: Franck Bedez – basgitara, kontrabas, Eric Berchot – klavír, Yann Deborne – gitara, Didier Guazzo – bicie, Magali Ripoll – akordeón, Eric Wilms – klávesy a Claude Deruyck – spev. Čo zatiaľ nie je známe, je presný program koncertu, ktorý Charles Aznavour s hudobníkmi určuje pred začiatkom vystúpenia.

Charles Aznavour vystúpi v pražskom Kongresovom centre 6. apríla s „farewell“ – rozlučkovým – programom, pri ktorom spieva najznámejšie piesne zo svojej bohatej hudobnej kariéry. Vo svojich 91 rokoch je Charles Aznavour jednou z najväčších žijúcich osobností svetovej hudby, spieva v ôsmich jazykoch, za svoju osemdesiatročnou kariéru zložil cez 1.000 piesní, nahral desiatky albumov, ktorých predal vyše 100 miliónov kópií. Je označovaný za „nového romantika, Napoleona šansónu, francúzskeho Franka Sinatru, alebo malého muža sa smutnými očami, ktorý do francúzskej hudby priniesol nostalgiu, melanchólii aj skôr tabuizovaná témy“. Charles Aznavour v Českej republike vystúpi vôbec po prvý raz, v bývalom Československu koncertoval len raz v Bratislave v novembri 1978. V Prahe mal vystúpiť v roku 1969, koncert ale v súvislosti so smrťou Jana Palacha zrušil.

https://www.youtube.com/watch?v=Oj-3hk2L7MQ

Predpredaj vstupeniek v cenách od 2.990 Kč do 7.990 Kč prebieha exkluzívne v sieti Ticketportal. Koncert organizuje P&J Music v rámci série Jazz Meets World v spolupráci s Charm Music. Viac informácií na www.pjmusic.cz.

Charles Aznavour sa narodil v roku 1924 v Paríži ako Shahnour Varenagh Aznavourian arménskym rodičom, ktorí utiekli z vlasti pred genocídou. V 9 rokoch odišiel zo školy a stal sa z neho detský herec. Počas nemeckej okupácie Paríža spieval v kabaretoch, zatiaľ čo jeho rodičia skrývali doma Arméni, Židia, Rusov aj komunistami. Po vojne spolupracoval s Edith Piaf ako autor hudby i textov jej piesní. V 50. rokoch sa osamostatnil a postupne zaznamenal úspech po celom svete. K tomu mu pomáhala aj jeho obrovská jazyková výbava, kedy rad skladieb naspieval v niekoľkých verziách. Jeho piesne ovplyvnili mnoho svetoznámych umelcov, ktorí ich tiež nahrali – od Eltona Johna, cez Sammyho Davisa Jr., Raya Charlesa až po Celine Dion. Jednu z jeho najznámejších skladieb, La Bohéme, naspievala slovensky tiež Hana Hegerová. Hral tiež vo viac ako 60 filmoch, k asi najznámejším rolám patrí tá v snímke Francoisa Truffauta Strieľajte na pianistu. V ankete televíznej stanice CNN bol Aznavour menovaný Najväčším umelcom 20. storočia. Je držiteľom mnohých cien a vyznamenaní (Zlatý lev, César, Čestná légia, Sieň slávy). Aznavour sa tiež aktívne hlási k svojim arménskym koreňom. „Zmieril som sa s tým, čomu sa hovorí osud. Po všetkom zlu, ktoré priniesol môjmu národu, sa ku mne zachoval celkom dobre. Ale zostáva mu veľa urobiť, aby pomohol tým, ktorí čakajú ešte na jednu šancu, „vyhlásil vo svojej biografii. Od roku 1995 je stálym vyslancom UNESCO pre Arménsko a v roku 2009 sa stal arménskym veľvyslancom OSN vo Švajčiarsku. Od roku 2006 vystupuje po celom svete v rámci rozlučkového turné, vlani naspieval dueto so speváčkou ZAZ a svoje 90. narodeniny oslávil vlani v máji na pódiu v Berlíne. Od minulého roku koncertoval napríklad v New Yorku, Moskve, Montrealu, Londýne a Varšave. Vlani v septembri absolvoval šesť koncertov v Paríži a zatiaľ posledný v novembri v Royal Albert Hall.

http://www.charlesaznavour.com/

zdroj: Jiří Sedlák, ArtsMarketing.CZ

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky