Novinky

Buďme tu aj pre iných…..

6. ročník festivalu OSMIDIV, ktorý sa konal na amfiteátri v B. Štiavnici v nedeľu 23.8.2015, netradične už pri bráne otváral FS Dúbrava z Prešova šarišskými a rusínskymi spevmi. Vystúpenie na dvoch pódiách patrilo známym umelcom aj mladým kapelám. Dokonca až z Modry prišlo divadelné zoskupenie AGAPÉ s krásnou hrou More, ktorej protagonistami boli účinkujúci s mentálnym postihnutím. Všetci sa tešili zo superatmosféry a opakovaného potlesku. Na hlavnom stejdži sa vystriedali dvaja moderátori. Prvý z nich, Roman Pomajbo sa vydareným spôsobom zhostil svojej novej úlohy. Význam festivalu vidí v prepojení zdravých a hendikepovaných ľudí. Atmosféra bola umocnená aj tým, že sa odohrávala v B. Štiavnici. Toto mesto už počas leta navštívil so svojou rodinkou a párkrát predtým tu aj hral. Druhý z nich, Jožo Pročko, povestný svojím humorom na tejto akcii, nenechal jedno oko „suché“ od smiechu.

IMG_0337Samotný program prebiehal na dvoch pódiách. Úvod patril známemu moderátorovi TV Markíza Dodovi Kurilákovi, ktorý sa tentokrát predstavil ako výborný spevák. O to viac ho potešili nadšené diváčky. Skupina CHIKI LIKI TU – a, zas ocenila koncentrované publikum, ktoré sa nehanbilo tancovať a tak posunulo príliv energie aj smerom ku kapele. Peter Bič Project známymi piesňami Someting, Hey Now, Funky, Holiday vrátane prídavkov, doslova všetkých roztancoval. Ako vyjadrila pocity speváčka skupiny : „Na tento zážitok dlho nezabudnú a organizátorom prajú, aby im tento entuziazmus vydržal, čo najdlhšie“. Za pozornosť určite však stoja dvaja Robovia, ktorí síce generačne tak odlišní, ale pre publikum stále zaujímaví odohrali svoj koncert každý osve. Hudobná legenda Grigorov sa predstavil napr. piesňami Povedzme, Edo, Dvaja. Pointu akcie vidí najmä v zviditeľnení ľudí s hendikepom a v ich zrovnoprávnení, aby sme všetci o nich vedeli. Mnohých fanúšikov potešil určite Mikla, známy to exsuperstárista. Pre neho bolo vystúpenie symbolické, nakoľko, ako mi prezradil, svoj krátky pobyt na Slovensku začal aj končí benefičnou akciou. Autorskú tvorbu predstavil spolu s gitaristom Martinom Vankom. Zabodovala najmä pieseň „Brehy“ – v súčasnosti naj hit na Youtube. Na margo obidvoch umelcov treba poznamenať, že práve Mikla prespieval Grigorovu pieseň „Kým ťa mám“, ktorú každý po svojom zaspieval vrámci svojho vystúpenia. V podkroví sa tiež prezentovali mladé kapely Odtiaľ Potiaľ z Prešova s punk-rockovým štýlom a ESO feat. JOKKERS, hudobníci zozbieraní z celého Slovenska, so svojím mix štýlom. Záverečná bodka patrila energickej skupine PARA so známymi hitmi ako Abstinent, pieseň Otec si dokonca s nimi zaspievala talentovaná Magda Tököliová z katolíckej školy v B. Štiavnici pod vedením Jaroslava Koledu.

IMG_0778Medzi divákmi som náhodne oslovila riaditeľku Domova Márie v B. Štiavnici Mgr. Martinu Kováčikovú, ktorej klienti sa tiež zúčastnili festivalu a veľmi sa im tu všetkým páčilo. To, že klienti chodia na takéto podujatia radi, svedčí aj množstvo vlastnoručne vyrobených darčekov, ktoré vždy po vystúpení odovzdajú účinkujúcim. K sprievodným akciám už tradične patrili náučné workšopy ako zumba, enkaustika – maľovanie horúcim voskom, razenie mincí, strieľanie z kuše, pletenie z pedigu, maľovanie na tvár. Občianske združenie BODG/2014 z Nitry ponúklo záujemcom maľovanie na plátno, vyjadrenie svojich pocitov farbami a tiež vytvorenie spoločného obrazu s motívom mesta. Zdravý životný štýl ako obvykle prezentovala firma Zepter Internacional a pomôcky pre zdravotne postihnutých firma SPIG s.r.o. zo Zvolena.

Ako konštatuje hlavný organizátor Milan Štefánik, benefičný koncert sa vydaril. Klienti boli spokojní a to je hlavný zmysel, spojiť náučné so zábavou, ale najmä dať pocítiť zdravotne a mentálne postihnutým, že aj my ostatní, sme tu pre nich.

text: Daniela Sokolovičová

foto: Katka Orešanská

IMG_0789IMG_0062

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky