Novinky

ALTAR QUINTET odohrali špeciálny online koncert

Slovenský jazz do celej Európy. Zoskupenie špičkových hudobníkov združených okolo saxofonistu Nikolaja Nikitina a klaviristu Ľuboša Šrámeka odohralo 22. apríla unikátny online koncert, ktorý streamovali aj Slovenské inštitúty v Európe.

Koncert zoskupenie Altar Quintet bol realizovaný v spolupráci so Slovenským inštitútom vo Viedni. Rakúske publikum ocenilo hudbu dvojice Nikitin/Šrámek už v roku 2019. Teraz sa prostredníctvom Slovenských inštitútov dostane ich tvorba do celej Európy. Slovenskí diváci mohli sledovať stream aj prostredníctvom facebookovej stránky Slovenského inštitútu vo Viedni. Samotný koncert bol vysielaný z prostredia nahrávacieho štúdia v Modre. Altar Quintet sa 22. apríla predstavili v zostave Nikolaj Nikitin – saxofón, Ľuboš Šrámek – piano, Juraj Bartoš – trúbka, Juraj Griglák – kontrabas a Mattia Muller – bicie.

 

Altar Quintet je európske zoskupenie špičkových inštrumentalistov a skladateľov pod vedením saxofonistu Nikolaja Nikitina a klaviristu Ľuboša Šrámeka. Hudobný koncept telesa vychádza z jazzovej tradície akustického kvinteta, ovplyvneného zvukom moderny, aký reprezentujú Tom Harrell, Kenny Wheeler či Second Great Quintet legendárneho Milesa Davisa.  Altar Quintet sa hlási aj k tradícii európskej komponovanej hudby 20. storočia.

Nikolaj Nikitin patrí medzi najvýraznejšie osobnosti slovenského jazzu. Tento saxofonista, skladateľ a producent má na konte viac než desať albumov, vrátane spolupráce so zvučnými menami ako Miroslav Vitouš či Tom Harrell. Ľuboš Šrámek je klavirista, producent a skladateľ. Držiteľ najprestížnejšieho domáceho hudobného ocenenia Radio_Head Awards v kategórii Jazzová hudba za r. 2015. Na svojich albumoch spolupracoval s hudobníkmi ako Peter Erskine, JD Walter, Johnathan Blake a iní.

Juraj Bartoš je medzinárodne uznávaný interpret, bol členom Vienna Art Orchestra a je zakladateľom orchestra Bratislava Hot Serenaders. Juraj Griglák je členom Slovenskej filharmónie v Bratislave a je držiteľom ceny Krištáľové krídlo za svoju autorskú tvorbu. Mattia Muller je iba 18 ročný bicista, ktorý sa chytá na štúdium na prestížnej Berklee College of Music v Bostone.

 

Vypočujte si nahrávku Altar Quartets – November:

 Spotify:

https://open.spotify.com/album/2OvaPnL9Xv9HcAF6wDwQ8o?si=11J-bHYVRWqSgJs3JBqgrQ

Tidal:

https://tidal.com/browse/album/180864861

Apple Music:

https://music.apple.com/sk/album/altar-quartets-november/1563285962?l=sk

 

 

Za redakciu : Martin Laškovský

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky