Novinky

Album Rio Danubio barytónového saxofonistu Erika Rothensteina pokrstí Peter Lipa.

V sobotu 14.3. o 19hod.30 sa uskutoční krst nového latin-jazzového albumu Rio Danubio barytónového saxofonistu, skladateľa a aranžéra Erika Rothensteina. Podujatie sa uskutoční v priestoroch Štúdia 12 na Jakubovom námestí 12 v Bratislave. Krstnými otcami budú Peter Lipa a Peter Stankovský.

Rio Danubio nesie v sebe latin-jazzový spirit  v syntéze s prvkami mainstreamového jazzu. Autorské skladby Erika Rothensteina a basového trombonistu Michala Motýľa sú nahraté ako latinsko-americké groovy prepojené s bluesovou formou alebo modálnymi plochami. Album obsahuje aj prearanžované jazzové štandardy spolu s klasickou skladbou Kaddish od Maurica Ravela. Tento zaujímavý koncept nadväzuje na predošlú kapelníkovu tvorbu a dokazuje že aj slovenskí „jazzmani“ obohacujú jazzové dianie a reflektujú široké možnosti a konštantný vývoj tohto hudobného žánru.

„Titulná skladba Rio Danubio je spomienkou na Paca de Luciu a jeho Rio Ancho. Mám rád gitarovú hudbu rôzneho druhu a Paco bol jeden z jej veľkých majstrov. Páčilo sa mi ako vedel prekročiť hranice flamenca a spolupracoval s hudobníkmi iných žánrov a regiónov, napr. z latinskej Ameriky a iných krajín. O tento prístup som sa pokúsil na tomto albume “, vysvetľuje Erik Rothenstein.

Album bol nahratý na dvoch nahrávacích „sessionoch“. Prvej sa zúčastnil brazílsky bubeník Andre Antunes. „André bol správny muž, v správnom čase na správnom mieste. Priniesol originálny prístup po rytmickej a štýlovej stránke. Myslím, že spolu s našimi domácimi hudobníkmi nám vyša zaujímavá hudobná interakcia“, dokresľuje kapelník atmosféru prvej nahrávacej frekvencie na ktorej sa zúčastnili klavirista Roland Kaník, trombonista Michal Motýľ, gitarista Pavol Bereza, perkusionista Eddy Portella, basisti Juraj Griglák a Michal Šimko.

Na tejto nahrávacej frekvencii skupina nahrala aj jazzové štandardy. Skladbu Here´s that Rainy Day frontman projektu venoval west-coastovým hudobníkom Jimovi Hallovi a Paulovi Desmondovi, ktorí ho ovplivnili v jeho hudobnom vývoji. Celú session preto autor nazval West-Coast feeling.

booklet rio titNa druhej frekvencii s názvom Latin Evening sa vystriedala rytmická sekcia. Slovenskí hudobníci, bubeník Marián Ševčík, kontrabasista Vlado Máčaj a klavírista Ľubomír Šrámek spolu s perkusionistom Eddym Portellom priniesli inú zvukovosť a prístup k problematike. Dychovú sekciu doplnil trumpetista Ondrej Juraši. Erik Rothenstein spomína na toto nahrávanie:“ Boli sme v inom štúdiu s inou rytmikou, inými zvukármi a zvukom. Skladby majú komplexnejšie aranžmány pre tri dychy. Myslím že pre poslucháča môže byť zaujímavé porovnať obe nahrávky a  sledovať napr. ako Eddy hrá s Majom na jednej strane a s Andrem na strane druhej. Na začiatku to vyzeralo riskantne, ale myslím že sa nám podarilo zmysluplne spojiť dokopy rôznych hudobníkov a nahrať zaujímavý projekt“. Záverom a rozlúčkou (Farrawel) albumu je modlitba – skladba Kaddish od Maurica Ravela, na ktorej participovala aj klasická speváčka Eva Šušková. Kapelník ju venoval svojmu predčasne zosnulému kamarátovi a dlhoročnému spoluhráčovi trubkárovi Martinovi Ďurdinovi a strýkovi Jarovi Tonykovi.

Prvú frekvenciu albumu nahral Ivan Jombik, druhú Robert Pospiš a Martin Sillay z produkčného domu Real Music House. Album vychádza v nakladateľstve Hudobný fond. Info a audio link www.erikrothenstein.com, www.hf.sk

zdroj: Katarína Ovseníková

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky