Fenomenálny, svetovo oceňovaný mladý pianista Alan Bartuš v Slovenskom rozhlase zahrá koncert, ktorý bude výnimočný po mnohých stránkach. Nenachajte si ho ujsť. Alan Bartuš 22. 2. 2023 pokrstí svoj debutový sólový album, ktorý nazval Solology. Tento deň pre neho bude výnimočný aj tým, že oslávi svoje 22. narodeniny.
22. február 2023 a oslava 22. narodenín. Na krst sólového CD si si vybral magický deň. Tento dátum som si vybral najmä preto, aby som tým vyjadril, že som sa narodil pre tvorenie hudby a šírenie hudobného odkazu prostredníctvom mojich kompozícií. Som veľmi vďačný pánu bohu, že mi to umožnil. Hudba pre mňa predstavuje veľkú silu a hĺbku a myslím, že tento dátum v spojení s dňom mojich narodenín to dokonalo vystihuje.
K vydaniu sólového albumu Alana nasmeroval otec Štefan Bartuš, ktorý je považovaný za jedného z popredných európskych kontrabasistov a skladateľov. Spolu hrávali v projekte Alan & Štefan Bartuš Trio, s ktorým nahrali v roku 2021 album Connectivity. “Nahrať sólový album je pre pianistu veľmi dôležité. “ Hovorí Alan. “Inšpiroval som sa klaviristami ak Keith Jarrett, Herbie Hancock, Kenny Kirkland a ďalšími. Ich vplyv na môj hudobný vývoj sa zhmotnil práve v novom albume Solology.”
Album obsahuje spolu desať skladieb. Osem autorských kompozícií, aranž známej jazzpopovej piesne od Stinga – Fragile a jednu bonusovú skladbu, ktorá album uzatvára. Album má charakter súčasnej hudby a väčšiu časť albumu tvoria originálne, inovatívne skomponované autorské skladby.
“Koncept albumu som mal predpripravený už dávno, ale keďže sa jedná o súčasné voľné poňatie hudby, dôležité miesto má na albume improvizácia. V štúdiu to našťastie všetko sadlo dokopy a nahrali sme album, ktorý môže byť zaujímavý pre poslucháčov, ktorí počúvajú súčasnú klasickú hudbu aj pre poslucháčov, ktorí si radi vypočujú jazz.”
Špecifikom sólo hry na piano je hlavne to, že autor je na všetko sám. To ponúka viac voľnosti, ale aj mnohé výzvy. Ako sa ti nahrával tento sólo album?
Albumu som venoval intenzívnu prípravu a pracoval som na ňom v mojom rodnom meste v Lučenci, v dome u môjho starého otca, kde mám jedno staršie krídlo Petrof. Zo začiatku to bolo ťažšie, pretože je veľmi dôležité si vytvoriť koncept. Skúšal som rôzne spôsoby, hľadal som cesty, ktorými by som išiel. Veľa som čerpal aj z klasickej hudby, konkrétne z obdobia dvadsiateho storočia, nakoľko mám za sebou klasické vzdelanie a zúčastnil som sa aj rôznych medzinárodných súťažiach v tejto oblasti. Najväčším vplyvom bol pre mňa sólový koncert Keitha Jarretta z roku 2005, kde hral viac menej free sólo piano. Ten prejav, hĺbka a spôsob akým tvoril muziku ma inšpirovala a dojala. V štúdiu som mal okrem iného aj výborné krídlo, ktoré mi veľmi dobre sadlo. Najväčší koncertný Petrof. Za dva dni som mal album hotový. Šlo to pomerne rýchlo, pretože som si bol istý a vedel som, čo idem robiť. Počas nahrávania som cítil uvoľnenosť a pokoj. Mohol som sa do tej muziky oprieť celou svojou dušou.
Alan Bartuš, vyniká na poli domácej i rakúskej jazzovej scény svojim výnimočným talentom. Vyštudoval klasický klavír na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave a jazzový klavír na MUK University vo Viedni. Získal mnoho cien na domácich aj zahraničných klavírnych súťažiach vo vážnej hudbe. Napríklad v roku 2017 získal so svojím triom (A. Bartuš, J. Valíček, M. Štubniak) absolútne víťazstvo v súťaži Jazz Start Up. V súťaži Nové tváre slovenského jazzu mu bola udelená Cena za presvedčivý inštrumentálny výkon. V roku 2022 sa stal víťazom klavírnej súťaže Excellence Piano Awards a prestížnej súťaže Austrian Ö1 Jazz Prize. Momentálne študuje na Jam Lab Uni s Dannym Grissettom a od septembra 2023 sa chystá študovať na jednej z najprestížnejších jazzových škôl na svete – Manhattan School of Music v New Yorku.
Napriek nízkemu veku už Alan spolupracoval a nahrávaní albumov s poprednými slovenskými aj zahraničnými umelcami. Napríklad s Ninou Berglovou, s ktorou nahral album Inou krajinou alebo s otcom Štefanom v projekte Alan & Štefan Bartuš Trio, s ktorým nahrali album Connectivity. V súčasnosti spolupracuje s Lukášom Oravcom a Jerrym Bergonzim, s ktorými nahrali album, ktorý čaká na vydanie a taktiež hrá v projekte Markt(l)Xperiments, s ktorým nahral album Last Minute – spolu s Klemensom Marktlom a držiteľom cien Grammy Timom Armacostom.
Alan sa v apríli 2023 chystá vydať aj svoj druhý album s názvom Born in Millenium, ktorý nahrával s legendárnym americkým bubeníkom Gregorym Hutchinsonom, ktorý hral s umelcami ako Ray Brown, Roy Hargrove, Oscar Peterson a ďalšími. Na albume budete ďalej počuť trumpetu v podaní Kornela Fekete Kovácsa, bicie nástroje v podaní Dávida Hodeka a kontrabas Alanovho otca Štefana Bartuša.
K predstaveniu svojho albumu Solology v Slovenskom rozhlase si prizval Alan hosťa – slovenského jazzového saxofonistu Nikolaja Nikitina, ktorý sa zároveň stane krstným otcom tejto výnimočnej nahrávky. Príďte zažiť hudobný svet Alana Bartuša a osláviť s ním jeho 22. narodeniny do malého koncertného štúdia Slovenského rozhlasu v Bratislave, 22.2. 2023 o 19tej hodine.
zdroj: Music Press Production, tlačová správa
foto: archív Alana Bertuša