Novinky

Zomrel Jim Marshall, ktorý dal zvuk rock´n´rollu

Vo veku 88 rokov zomrel britský priekopník gitarových zosilovačov Jim Marshall, ktorého zosilovače pomáhali utvárať zvuk moderného rocku a používali ich najväčšie gitarové hviezdy. Marshall trpel rakovinou a utrpel niekoľko mŕtvic, uviedol pre médiá jeho syn Terry.


Jim Marshall začínal ako bubeník a neskôr založil obchod s hudobnými nástrojmi. Niekedy v roku 1960 mu mladý Pete Townshend (The Who), aby ponuku obchodu rozšíril aj o gitary, bicie a zosilovače. Marshall si najal technika, ktorý mu pomáhal s vývojom zosilovača. Prvých päť prototypov odmietol, ale zvuk šiesteho sa mu zapáčil. V prvý deň na neho dostal dvadsaťtri objednávok. Od roku 1962 ich predával prostredníctvom svojej firmy Marshall Amplification. Namiesto drahých zosilovačov dovážaných z Ameriky sa zameriaval na finančne dostupné prístroje.

Zosilovače Jima Marshalla používali a používajú dodnes najväčší rockoví gitaristi. Jimi Hendrix, Townshend, Jimmy Page, Eric Clapton alebo Richie Blackmore. Gitarista stojaci pred zosilovačom s logom Marshall patrí už celé dekády k najznámejším obrazom v rockovej muzike.

„Správa o smrti Jima Marshalla je hlboká rana pre nás všetkých,“ napísal Slash prostredníctvom twittera. „Rock´n´Roll už bez nej nikdy nebude ako pred tým. Ale jeho zosilovače budú žiť naveky!“

Jim Marshall si vyslúžil prezývku Otec hluku. Je považovaný za jedného zo štaroch zakladateľov rockového vybavenia, spoločne s priekopníkmi rockovej gitary Leem Fenderom, Les Paulom a vynálezcom snímačov Seth Loverom.

správu priniesla stránka nme.com

foto: archív

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky