NovinkyKam na koncert?

6. ročník benefičného festivalu Chyťme sa za ruky obšťastnil večné deti

Pri príležitosti osláv 25. výročia úspešného fungovania Domova Sociálnych Služieb pre deti a dospelých v Galante otvorilo 26. apríla 2015 svoje brány benefičné podujatie Chyťme sa za ruky. MsKS v Galante zaplnili klienti z 37 domovov sociálnych služieb a zariadení pre zdravotne postihnutých z rôznych kútov Slovenska. Ešte pred oficiálnym začiatkom nabili estrádnu sálu energiou tanečné inštruktorky Michelle Weber z Dominikánskej republiky a domáca Diana Kurucová, ktoré si s prítomnými zatancovali temperamentnú Zumbu.

Štvrťstoročie fungovania DSS v Galante oslávili sladkou tortou, ktorú spoločne rozkrojili primátor mesta Peter Paška a za DSS Galanta Zdenka Zámečníková, v prítomnosti organizátora Milana Štefánika a predsedu kultúry a medzimestských vzťahov Petra Koleka.

Po slávnostnom úvode odštartoval koncert v znamení exotiky. Počas päťhodinového koncertného maratónu sa na pódiu vystriedali kapely No Name, pražská Lola Běží, The Great Malarkey z Veľkej Británie a kapela Debademba z afrických krajín Mali a Burkina Faso. Podujatie vynikajúco spestril svojím humorom zabávač Richard Vrablec.

Chyťme sa za ruky 2015 Debademba Foto 3 Katarína OrešanskáLondýnčania The Great Malarkey poňali svoj set energicky a rozvášnenému publiku predviedli mix balkánskej dychovky, ska a kabaretu. Vo finále dychová sekcia, spolu s charizmatickou speváčkou Alex Ware, vbehla priamo medzi deti a vzájomným hecovaním vyvolala spontánny hepening. Úspešný mladíci Lola Běží zo stovežatej Prahy zahrali vysokoobrátkový rocknroll. Trojica rockerov okamžite rozpálila publikum, ktoré sa nenechalo dvakrát ponúkať a refrény spievalo s kapelou. Pravú exotiku z Afriky priniesla do Galanty skupiny Debademba, veľká panafrická rodina na čele s lídrami, excelentným gitaristom Abdoulaye Traoré z africkej krajiny Burkina Faso a malijským spevákom Mohamedom Diaby. Muzikanti zaujali svojou originálnou fúziu mandinko, afrobeatu, mbalaxu až poprockového funky zvuku a deti potešili skupinu nádhernými vlastnoručne vyrobenými transparentmi a mávatkami, ktorými povzbudzovali počas celého festivalu. Vo finále vystúpila košická formácia No Name a ich Chyťme sa za ruky 2015 Foto 1 Katarína Orešanskánotoricky známe hity vytiahli skvelú atmosféru na maximum. Keďže frontman Igor Timko výbornou náladou, ako je to u neho zvykom, nešetril, všetci sa zabávali fantastickým spôsobom. „Radosť z hudby, tanca a stretnutia zo svojimi rovesníkmi je najdôležitejšia z benefičného festivalu Chyťme sa za ruky pre zdravotne znevýhodnené deti. Mentálne postihnutí ľudia majú čistú dušu a intenzívny zážitok zo šťastne prežitého dňa si vo svojich srdciach uchovávajú veľmi dlhý čas. Obrovská vďaka patrí všetkým dobrovoľníkom, účinkujúcim a podporovateľom za tento radostný okamih detí. Len s ich pomocou dokážeme usporiadať každoročne túto krásnu udalosť,“ uviedol za organizátorov Milan Štefánik z Občianskeho združenia Milan Štefánik.

Chyťme sa za ruky 2015 Zumba s Michelle Foto 1 Katarína OrešanskáKeďže posolstvom podujatia je rozdávať radosť a zážitky pre deti, ktorým ich hendikep v priebehu roka nedovolí pravidelne sa zúčastňovať podobných akcií, organizátori pre nich pripravili rôzne atraktívne workshopy a pútavé prezentácie na dvoch poschodiach domu kultúry. Deti sa naučili nové zručnosti ako enkaustika, čipkovanie, prútikárstvo a starodávnu lukostreľbu. Pre najmenších bol pripravený na šantenie detský svet s nafukovacím hradom a trojkolkami. Združenie šikovných maliarok s názvom BODG/2014 z Nitry namaľovali spolu s deťmi počas podujatia 150 + 1 obrazov s motívom festivalu. Zmysluplné medzinárodné benefičné podujatie vyvrcholilo spoločnou autogramiádou spojenou s fotografovaním detí so svojimi obľúbencami s úsmevom na tvári.

Chyťme sa za ruky 2015 Zumba s Michelle Foto 2 Katarína Orešanská,,Dnes sme veľmi príjemne oslávili naše 25. výročie vzniku nášho Domova sociálnych služieb pre deti a dospelých v Galante spolu s našimi priateľmi z ostatných zariadení TTSK. Atmosféra bola fantastická a podujatie „ Chyťme sa za ruky“ nás zakaždým nabije pozitívnou energiou.“ nadšene popisuje dojmy hlavná sestra z DSS Galanta PhDr. Zdenka Zámečníková.

Text: Róbert Rybársky a Imrich Makó

Foto: Katarína Orešanská a Igor Frimmel

Video: Igor Kolesár

Chyťme sa za ruky 2015 No Name Foto 1 Katarína OrešanskáChyťme sa za ruky 2015 Lola Běží Foto 3 Katarína OrešanskáChyťme sa za ruky 2015 Foto 8 Katarína Orešanská

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky