NovinkyKam na koncert?

2M BAND – KEE MARCELLO feat. NEIL MURRAY v BLUE NOTE

Keď Kee Marcello založil svoju kapelu Easy Action v roku 1982, boli prvou škandinávskou skupinou, ktorá dostala kontrakt od zámorského giganta, v tomto prípade Warner. V roku 1986 dostal ponuku od Europe na vrchole popularity aby nahradil pôvodného gitaristu Johna Noruma. Nebola to náhoda, so spevákom Europe Joey Tempestom si pred tým vyskúšali spoluprácu na realizácii veľmi úspešného singla „Give a Helpin‘ Hand“ pre charitatívny projekt ‚Swedish Metal Aid‘. Marcello sa v tomto prípade uviedol aj ako producent a predaj singla vo výsledku dosiahol platinu a zároveň to bol pre Tempesta prvý sólový hit. V momente, keď Marcello nastupoval do Europe, skupina sa za hranice Švédska dostávala len sporadicky.

Všetko sa zmenilo momentom, keď sa nesmrteľný hit Final Countdown stal jednotkou singlových rebríčkov v 25 krajinách. O rok neskôr tak mali dôvod vybrať sa na svoje prvé svetové turné. Zaujímavosťou je daňová emigrácia členov Europe zo Švédska v roku 1987 pred príšerne vysokými daňami niekam do karibského daňového raja. V nasledujúcom roku sa kapela zavrela do londýnskych Olympic studios, kde vznikol album „Out of This World“ nasledovaný „Out of This World Tour“ spoločne s Def Leppard na Americkom kontinente. Labuťou piesňou Kee Marcella v radoch Europe bol vynikajúci album „Prisoners in Paradise“ z roku 1991 a opätovný koncertný okruh svetom. Následne sa členovia skupiny rozhodli uložiť projekt na odpočinok a rozišli sa každý svojou cestou.

Kee Marcello sa od tohto momentu stal nielen súčasťou rôznych projektov ako muzikant, ale vybudoval úspešné nahrávacie štúdio GEM vo švédskom Gothenburgu, kde sa mu darilo aj ako producentovi. Tiež Medzitým v roku 2004 dozrel čas pre reunion Europe, Kee sa ale už cítil hudobne inde a s poďakovaním odmietol svoju účasť. V roku 2011 vyšla jeho autobiografia „Kee Marcello – Bohom zabudnutá rocková hviezda“ aj v anglickej jazykovej mutácii. V roku 2006 sa ex-kluzívne pre vystúpenie na známom Sweden Rock Festivale sformovala jeho pôvodná skupina Easy Action a zároveň bol zremastrovaný a vydaný debut s niekoľkými doposiaľ nevydanými nahrávkami. V roku 2007 mimo iné vystúpil doma vo Švédsku na súťaží Eurovision spoločne s Alannah Myles.

Sólové albumy :

Kee Marcello – „Shine On“ (1995) nadväzuje na svoju autorský rukopis z predchádzajúcich rokov

Kee Marcello’s – „Melon Demon Divine“ – power trio s Kenom Sandinom nabase a Snowy Shawomna bicie

Kee Marcello – „Europe: Redux“ (2011) – nové kompozície striedajú nanovo nahrané vybrané tituly od Europe aj Easy Action

Kee Marcello – „Judas Kiss“ (2013)

2M BAND – KEE MARCELLO feat. NEIL MURRAY

(spoločný koncertný „best off“ projekt muzikantov EUROPE, BLACK SABBATH, BRIAN MAY, WHITESNAKE)

30. MÁJA – NOVÉ MESTO NAD VÁHOM – BLUE NOTE

zdroj: Raymond Kaňa

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky