Novinky

10te výročie skupiny LAVAGANCE na hudobnej scéne: LAVAGANCE vydal dlhoočakávaný album „HALFWAY TO THE GRAVE“

Dlhých šesť rokov čakali fanúšikovia skupiny LAVAGANCE na nový album z dielne svojich miláčikov. Dočkali sa. Novinka „Halfway To The Grave” dnes oficiálne vychádza v digitálnej podobe na slovenskom trhu http://www.slnkorecords.sk/lavagance/halfway-to-the-grave. Na fyzický nosič i celosvetovo digitálne hudbu šíriace distribučné kanály si zberatelia počkajú ešte pár dní. Release nového CD sprevádza titulný singel a videoklip „Make Me Smile”, ktorý kapela nakrútila v Moskve.

Posledný krok k novej ére

10 rokov spoločnej existencie na hudobnej scéne sa kapela LAVAGANCE rozhodla osláviť tak, ako sa patrí. Fanúšikom prináša pri tejto príležitosti nový album, ktorý je výsledkom niekoľkoročných starostlivých príprav. Novinka nesie názov „Halfway To The Grave” a je piatym prírastkom do diskografie skupiny. Vzhľadom na fakt, že prichádza po šesťročnej albumovej odmlke, je zároveň významným zrkadlom dlhoročného hudobného vývoja a napredovania kapely i života jej členov. „Teší nás, že sme sa dočkali našej prvej spoločnej dekády,“ rozprávajú chalani. „Máme pocit, akoby sa týmto albumom uzavrela zásadná etapa kapely, a zároveň ho vnímame ako štart novej éry,“ bilancujú. „Sme radi, že za tých 10 rokov sme ako kapela nestratili tvár, ostali sme sami sebou a nemuseli sme robiť žiadne hudobné kompromisy, za ktoré by sme sa museli hanbiť. Spoločná cesta nám priniesla množstvo nových priateľov a ľudských príbehov, ale i veľa nových miest a kolegov…“ dodávajú chalani.

LVGNC Studios – miesto, vďaka ktorému LAVAGANCE nie je len názvom kapely

Počas svojich prvých 10 rokov na hudobnej scéne sa LAVAGANCE-u podarilo vybudovať nielen stabilnú kapelu. Špeciálne hrdí sú na LVGNC Studios – vlastné nahrávacie štúdiá, ktoré vybudovali v Bratislave a ktoré sa aktuálne držia pod producentským vedením frontmana Mareka Rakovického na popredných priečkach v rebríčku najvyhľadávanejších slovenských nahrávacích štúdií. „Štúdio je rozhodne jednou z vecí, z ktorých máme radosť, že sa popri LAVAGANCE vybudovala. Tešíme sa, že je kvalitné, že sa tu ľudia cítia dobre, umelcom sa dobre nahráva a že sa tu vyrábajú kvalitné hudobné produkcie,“ zhodujú sa členovia skupiny, ktorá si vďaka výhode vlastného štúdia môže ako jedna z mála slovenských kapiel vychutnať luxus nahrávať a produkovať všetky svoje skladby takpovediac „pod vlastnou strechou“.

LAVAGANCE bez hraníc

SMALL_fotka-7 Lavagance by Peter SpurnyNapriek tomu sa však LAVAGANCE nedrží vo vlastnej lokálnej „hudobnej bubline“. Naopak, do koprodukčných spoluprác zapája i kolegov zo zahraničných štúdií. Dôkazom je okrem iného aj fakt, že celý album „Halfway To The Grave” bol mastrovaný v Londýne. Ako hosť i koproducent sa opäť predstavuje Eddie Stevens, ktorý produkoval predošlý album LAVAGANCE „I Like This Temper“ (2009). Okrem neho sa na diele koproducentsky podieľali Indie Folx, Martin Maxo Šrámek zo štúdia LittleBeat, Michal Kuric a Tomáš Lobb. Azda najvýraznejším zjavom spomedzi hostí a zároveň najväčším prekvapením je doposiaľ mladý spevácky objav Daniel Kapitán zo zoskupenia Prešporskí junáci, ktorý spevom sekunduje Marekovi Rakovickému v aktuálnom singli „Make Me Smile” a jeho vokál môžu fanúšikovia počuť aj v skladbe Halfway, ktorej pôvodný pracovný názov bol Halfway to the grave a podľa ktorej LAVAGANCE napokon pomenovali celý album. Počas nahrávania sa v štúdiu okrem spomínaného Daniela Kapitána vystriedali aj ďalšie zaujímavé mená, medzi nimi i Martin Valihora (bicie), Ján Kružliak & Ensemble Spektrum (sláčikové nástroje) či Jozef Chorvát & Swing Society Orchestra (dychové nástroje) a mnohí ďalší. Ďalším presahom skupiny do zahraničia sú pravidelné cesty frontmana Mareka Rakovického, ktorý je autorom či spoluautorom všetkých skladieb, za inšpiráciou do USA, odkiaľ často prináša nápady na skladby a kde trávi čas aj v týchto dňoch. Napriek výraznej multikultúrnosti, ktorú v sebe nový album LAVAGANCE nesie, však vychádza pod hlavičkou slovenského vydavateľstva, konkrétne Slnko Records.  „So Shinou sa poznáme prakticky od začiatku vydavateľstva a rozhodli sme sa tak aj na základe dobrých vzťahov, sympatií a možností, ktoré nám môže takéto vydavateľstvo priniesť,“ objasňuje člen kapely Mário Smashing. Nové CD prináša celkovo 11 skladieb, medzi ktorými nechýbajú ani známe hity Gabriel či Princess of the Light.

#Spots à la LAVAGANCE

Pár dní pred dnešným oficiálnym releasom sa LAVAGANCE rozhodol predstaviť vybrané nové skladby naživo na špeciálnom koncerte. Ten kapela usporiadala v spolupráci s konceptom podujatí #Spots (séria podujatí, propagujúca umenie v jeho rôznorodých podobách na netradičných miestach – pozn. autora). LAVAGANCE predstavil album vybraným hosťom z médií a zástupcom hudobnej obce na koncerte v ruine niekdajšej bratislavskej nemocnice Zochova https://www.youtube.com/watch?v=noLTcunS-DI. V týchto dňoch sa však už kapela pripravuje na letné festivaly a tiež na veľký júnový koncert pre verejnosť v areáli bratislavského jazera Kuchajda, ktorý je naplánovaný na 27. 6. a súčasťou ktorého bude aj slávnostný krst albumu.

Tracklist – LAVAGANCE: Halfway to the grave

01 Princess of the light

02 Deep blue sea

03 Gabriel

04 Welcome to Moscow

05 Make me smile

06 Halfway

07 Rising hurts

08 Yu kuul!

09 Deep blue sea II

10 Still in love

11 Knife

Viac info: www.lavagance.com | www.facebook.com/lavagance

ZDROJ: SOUL FOR SHOW 2015

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky