Štvrtý ročník Stropkovskej hudobnej ligy vyvrcholil finálovým kolom, do ktorého sa nominovala osmička kapiel – Born for reason (Moldava nad Bodvou), Karavana (Spišská Nová Ves), GAS (Prievidza), Liquid Princess (Košice), The Difference (Liptovský Mikuláš), yelllowe (Bardejov), Ranné Toporenie (Trnava) a Renaissense (Rožňava).
Z hudobného maratónu, ktorý sa začal o tretej popoludní, vzišli, tesne pred polnocou, ako víťazi GAS. Jej členovia pochádzajú z Prievidze a Dolného Kubína, no momentálne všetci pôsobia v Bratislave. Skupinu založili v roku 2004 Ján Chvastek, Matúš Ciger a Miro Michale. Novými členmi sú Igor Rybnikar a spevák Tony Kajan, ktorý do zostavy pribudol ako posledný, iba dva mesiace pred štartom v SHL. „Dôležité, čo by mali o nás ľudia vedieť, je, že radi hráme, radi rozdávame hudbou radosť a máme radi kvalitnú muziku, preto jej venujeme maximum času a energie,“ predstavil GAS Tony Kajan.
Poznávacím znamením kapely je ich žánrové zaradenie k stoner rocku, s ktorým na Slovensku začali ako prví. „Chlapci vyrastali na americkej hudbe 90. rokov a túto inšpiráciu sa rozhodli preniesť aj do našej tvorby. Hoci som v zostave najmladší, väčšina mojich vzorov pochádza z rovnakého obdobia a keďže aj môj hlas je posadený do tohto štýlu, spoločnú reč sme našli naozaj veľmi rýchlo,“ usmieval sa Tony.
Posledným štúdiovým počinom GAS je maxisingel s troma skladbami predznamenávajúci album gASTRONOMY. Jeho vydanie je naplánované na leto 2012. Keďže jednou z cien pre víťaza SHL je natočenie videoklipu, zaujímalo nás, ktorá skladba je v tejto súvislosti favoritom. „Ešte predtým, než sme sa prihlásili do súťaže, sme rozmýšľali nad piesňou Invisible, čo je stoner rockový ploužák. Skladba je samozrejme o láske a rozpráva príbeh o mužovi, ktorý pre jednu osobu nechcel byť neviditeľný,“ odpovedal Tony a len dodáme, že autormi skladby sú gitarista Matúš s bývalým spevákom Jurajom.
Víťaz Stropkovskej hudobnej ligy bude nahrávať album v štúdiu Milana Hersteka Leon Art. „Keď chlapci vyšli na pódium, okamžite ma presvedčili, že hudba, ktorú hrajú, ich baví a vychádza z ich vnútra. Od základného kola na mňa všetci piati pôsobili, že majú absolútne jasno v tom, čo chcú hrať. O to viac sa teším na spoluprácu s nimi, lebo ak príde do štúdia dobrá kapela, robota je o to ľahšia a zábavnejšia. Jedným dychom však musím dodať, že všetky kapely boli výborné. Život je o prekážkach a prežiť sa dá iba vtedy, keď sa ich naučíme prekonávať. Každému, kto verí svojej hudbe môžem odporučiť iba jedno, aby vydržal, lebo skôr, či neskôr si ho šanca na úspech nájde,“ zdôraznil M. Herstek.
Bohaté skúsenosti z projektov ako Superstar, či Hlas Česko-Slovenska má Zoli Tóth, ktorý ocenil práve skutočnosť, že popri licencovaných programoch existujú aj súťaže v regiónoch, kde dostavajú priestor mladé kapely, čím získavajú nové a mimoriadne cenné skúsenosti. Všetkým začínajúcim hudobníkom odporučil, aby sa nebáli v skúšobniach experimentovať a hlavne, aby pevným krokom vydržali kráčať za svojim cieľom. „Za víťaza sa môže považovať každá kapela, ktorá sa dnes dostala do finále. Aj kvôli tomu držím organizátorom ligy palce, lebo sa im podarilo pripraviť veľmi kvalitné podujatie. Všetkým môžem odporučiť iba toľko, aby makali na vlastnej tvorbe, ktorá musí mať svoju výpovednú hodnotu a zároveň trpezlivo pracovali s fanúšikmi na internete, či po kluboch. Hoci nikomu nemôžem sľúbiť jednoduchú cestu, ak je niekto dobrý, svoju šancu dostane, len sa netreba nechať odradiť,“ uviedol Zoli Tóth.
Možnosť prezentácie kapiel na oficiálnom fóre ocenil aj člen kapely Elán Ľubo Horňák. Rozdiely medzi finalistami označil za milimetrové, pričom ocenil ich žánrovú pestrosť. Keďže súčasná doba má, podľa neho, prívlastok mediálna, za strategické považuje zabookovať pre nich priestor, ktorý otvorí dvere práve do regiónov, kde je množstvo talentovaných hudobníkov. „To, že nehrajú zabehnuté kapely z 80. rokov, rešpektujem ako generačnú výmenu. Nerozumiem však tomu, keď média nechcú hrať tieto mladé kapely. Neverím, že ak im dajú hudobné zadanie, tak títo chlapci sa neposnažia a neurobia to. Pokiaľ sa kapely nechcú prispôsobovať, ostáva im internet a koncertovanie v kluboch. Myslím si, že táto nová generácia muzikantov pochopí, že môžu hrať prebraté veci, aby na nich chodili ľudia a zároveň pokojne robiť vlastnú muziku. V tomto prípade poznám iba jeden recept – vydržať,“ dodal Ľ. Horňák.
text: GRAND STUDIO, s.r.o. Imrich Makó