Mladá hudba

Uzatvorenie kruhu, zmena ideálov, hľadanie pravdy. Blanch predstavuje album Veracity

Koncom minulého roka zverejnila Blanch nový album Veracity pod značkou Slnko Records. Pred mesiacom ho naživo predstavila na festivale Pohoda a v týchto dňoch album vychádza aj na vinyle.

 „Veracity je protikladom môjho debutu Delusion. Protiklad je v pohľade a vnímaní tém, ktoré na albume rozoberám. Pristupujem k nim so získaným nadhľadom z minulosti. Jeho tvorba a dokončenie bolo pre mňa dôležité a oslobodzujúce po mnohých stránkach,“ prezrádza o svojom druhom štúdiovom album Veracity speváčka, skladateľka a gitaristka Bianca Macková.

Jej texty mávajú charakter najúprimnejšej spovede. Za rôzne frázy či metafory ukrýva tie najhlbšie pocity, o ktorých často nehovorí nahlas. Uvedomuje si, že ide s kožou na trh a o to zraniteľnejšie pôsobí. Avšak, pre jej vnútornú očistu je práve tento spôsob sebaprezentácie kľúčový. Ostáva mu verná aj v ďalšej tvorbe, stačí si vypočuť album Veracity, ktorý vyšiel ešte v závere minulého roka.

Bianca Macková, zakladateľka a tvár skupiny Blanch, s každým ďalším muzikantským (k)rokom podčiarkuje vlastnú umeleckú vyzretosť a jedinečnosť. Je tak názorným príkladom tvrdenia, že pokiaľ niečo robíte poctivo, s láskou a pokorou, uspejete. V prípade talentovanej Biancy Mackovej to platí dvojnásobne. Rodená Kysučanka sa hudbe venuje od šiestich rokov. Začínala s hrou na klavíri, ale netrvalo ani tri roky a objavila čaro gitary. Tá ju celkom prirodzene postupne naviedla k písaniu vlastných textov, v čom sa ozaj našla. O desať rokov neskôr už skladala hudbu ako ostrieľaná profesionálka a začala i pravidelne koncertovať. 

Bianca veľmi skoro zistila, čo ju napĺňa, baví, kam chce v živote smerovať. Vďaka silnému umeleckému cíteniu takisto pochopila, že svojou hudbou dokáže ovplyvniť druhých. „Verím, že tým, aké osobné a citlivé sú moje výpovede, viem pomôcť ľuďom, ktorí si prechádzajú niečím podobným. To je veľká, ale zároveň krásna zodpovednosť.“ Speváčkini fanúšikovia, ako i odborná verejnosť, si ju za to aj patrične cenia. Pripomeňme si, že za rok 2018 si Bianca vyslúžila nomináciu v dvoch kategóriách na Radio_Head Awards a jej tvorbu ohodnotila i nadácia Advance Investments.

 Zmysel pre načasovanie

Jednou z najväčších devíz Biancy Mackovej je schopnosť prepájania vecí v ten správny čas. Potvrdilo sa to aj pri nahrávaní albumu Veracity: „Môj každodenný život bol opäť tým najsilnejším zdrojom inšpirácie. Texty totiž píšem vždy z vlastnej skúsenosti. Väčšina piesní na albume vznikla prekvapivo pred a počas tvorby debutu Delusion. Najstaršia pesnička Things má päť rokov. Skladby Circles a Your mind som napísala pred štyrmi rokmi.“

Hudobníčka, ktorej farbu hlasu najčastejšie prirovnávajú k Elene Tonra z kapely Daughter, cítila, že mnohé veci v nej musia dozrieť: „Veľakrát sa mi stalo, že text, ktorý som napísala, mi začal dávať zmysel až mesiace po jeho vzniku. Zaujímavé je, že opisoval to, čo sa v budúcnosti aj stalo.“

Slovenčine sa nevyhýba

Blanch prvotne vznikal ako sólový projekt, z ktorého sa časom vyprofilovala stála štvorčlenná formácia. Okrem Biancy Mackovej sú členmi kapely i Marek Votruba (gitara, keys), Jakub Kolesár (basgitara, bass synth) a Dominik Špuler (bicie). V tejto zostave sa v štúdiovom prevedení po prvýkrát objavili na poslednej skladbe z debutu Delusion (2019), dnes už bodujú s novinkou Veracity.

Bianca sa však realizuje aj na ďalších frontoch. Z jej novej vášne k tvoreniu beatov vzišlo dokonca sólové EP, ktoré plánuje vydať v najbližších mesiacoch. Okrem toho spoločne so spevákom Duchom vydali v máji minulého roka s projektom NOXORI album Indigo Waters. 

Napriek tomu, že pri skladaní piesní uprednostní väčšinou angličtinu, v budúcnosti chce vydať single aj v rodnom jazyku. „Zopár textov v slovenčine som napísala. I spolupráce, ktoré mám za sebou, sú v slovenčine. Slovenčine sa nebránim, ale takisto sa do nej nenútim. Ak mám chuť a nápad, prečo nie? Myslím si, že s týmto prístupom moje piesne i texty ostávajú čo najviac autentické.“

Album Veracity vydáva Slnko Records na CD, streamingoch a teraz aj na limitovanej edícii vinylu v počte 150 kusov. Na desiatke skladieb spolupracovali: Bianca Macková, Marek Votruba, Dominik Špuler, Jakub Kolesár, Tom Lobb (produkcia, mix, master).

text: Alexander Čerevka
foto: Jkub Brehuv

Prečítajte si

Comments are closed.