Live

Víkend atraktívneho divadla už tradične prinesie aj kvalitnú muziku

Po dvoch komplikovaných covidových ročníkoch prichádza, snáď, plnohodnotný Víkend atraktívneho divadla. Koná sa trochu netradične v poslednom novembrovom víkende 24. až 27.11., ale ešte stále v novembri.

Dramaturgiu festivalu nám často určujú okolnosti, ale asi nikdy nie do takej miery, ako v tomto ročníku. Robiť multižánrový festival a nereagovať na zverstvá ruských okupantov sa nedá, alebo aspoň my to nevieme. A tak aj úvodné predstavenie bratislavského súboru GUnaGU Dištanc, prinesie síce očakávaný humor, ale aj ten sa bude diať v úkryte v pivnici. 

Po dvojročnej prestávke sa k nám vracajú aj hostia z Českej republiky. Zvlášť chceme upozorniť na predstavenie divadla Polárka z Brna Naše třída v réžii Břetislava Rychlíka. Tak ako nám Putinova agresia vracia do 21. storočia hrôzy storočia predošlého, tak aj jedna trieda zažije všetko, čím bolo 20. storočie smutne poznačené. Ani monodránma Filipa Tellera Cikánsky boxer nie je veselá téma a vráti nás do čias nemeckého nacizmu. Predstavenie špičkového slovenského súboru Divadla Pôtoň Terra apathy je o zániku. Človek sa ničí nielen vojnou, ako nám ukáže toto predstavenie. Napriek vojne, život ide ďalej a my sme nemohli nereagovať na 30. výročie našich blízkych kamarátov a priateľov z bývalého divadla STOKA. Tí na počesť „otca zakladateľa“ Blaha Uhlára pripravili predstavenie Gala, ktoré poteší a zabaví, ale aj zamrazí, nielen pamätníkov. 

Hudobné projekty budú tohto roku len slovenskej proveniencie. O štvrtkový večer sa postará Dorota Nvotová s kapelou Transport, tentoraz vo svojom vlastnom projekte. V piatok to budú hneď dve kapely  Darkness Positive Medial Banana. Sobotu nezakončí živá kapela, ale diskotéka z klasických vinylov. Keď prezradíme mená Peter MarkovskiMaroš Pavúk, väčšine budeš jasné, o akú hudbu pôjde.

Chýbať samozrejme nebudú ani filmy. Tentoraz hneď dva. Z cyklu dokumentov verejnoprávnej televízie RTVS o ŠTB to bude premiérový diel Hra o život Tomáša Petřivého. Diváci VADu ho uvidia skôr, ako diváci RTVS. Po filme bude Michal Havran diskutovať so spoluautorom scenára Fedorom Blaščákom, režisérom filmu Marekom Kubošom, a ich spolupracovníkom z Ústavu pro studium totalitních režimů Jurajom Kalinom. Druhý film príde z Prahy, ale bude aj o Slovensku. Citlivá téma partizánov nekomunistov, ktorých komunisti prenasledovali, zatvárali, likvidovali. Film o partizánovi, komunistovi, disidentovi, chartistovi, významnom lekárovi Bedřichovi Placákovi Zomrel postojačky alebo Partizáni bez legiend je svedectvom o druhej polovici 20. storočia u nás. Aj po ňom bude nasledovať diskusia Michala Havrana s režisérom filmu Břetislavom Rychlíkom a synom Bedřicha Placáka,  disidentom a zakladateľom hnutia „České deti“, Petrom. 

Michal Havran bude moderovať aj diskusiu so svojou vlastnou témou Vojna – ideológia, infiltrácia, inšpirácia, s hosťami podľa vlastného výberu.

A Michal Havran bude aj hlavným účastníkom knižnej prezentácie. V jeho prípade nie je vôbec prekvapením, že kniha Apokalypsy, ktorá mu práve vychádza, napriek tomu, že rieši stredovekú tému, má čo povedať k dnešku.

Celý program nájdete na festivalových stránkach www.vadfestival.sk.

zdroj: tlačová správa
foto: VAD

 

Edo Kopček