Live

V prešovskom Stromoradí začal netradičný Gaštanový festival

S príchodom jesene reaguje prešovský hudobný klub Stromoradie na sezónnosť nielen kvalitným hudobným programom, ale aj svojou kuchyňou. Po letnom hite „slávky na sto spôsobov“ ponúkne klub vo svojej kuchyni špeciality z originálnych “prešovských” pečených gaštanov. Od štvrtka 30. septembra do soboty 2. októbra vystúpia zároveň na Gaštanovom festivale tiež hudobníci Kopa, Edo Klena a Raptor Koch.

“Prvý ročník sme organizovali v roku 2019 ešte bez muziky. Tento rok už to začína mať reálne obrysy toho, ako si tento festival predstavujeme. Čiže aj so živou muzikou. Zároveň je to neoficiálna oslava narodenín Stromoradia, ktoré vzniklo v roku 1840,” pozýva do klubu spoluorganizátor podujatia Martin Višňovský.

Štvrtkový hudobný program otvorí svojím vystúpením Pavol Kovaľ z Akustiky, ktorý v júli uviedol do života svoj sólový projekt KOPA. Práve zneho predstaví naživo piesne počas prvého večera podujatia. “Prvý ročník som neabsolvoval, pretože som bol v Bratislave, ale stihol som ochutnať pečené gaštany. Bude to prvý ročník aj s hudobným programom, na čo sa veľmi teším. Zahrám pesničky z môjho sólového projektu KOPA len vo dvojici s akordeonistom Peťom Sabolom.” Celý album projektu KOPA s názvom Pozerám do výšky, ktorý vyšiel pod hlavičkou vydavateľstva Hevhetia, bude od soboty 1.10. k dispozícii na všetkých streamingových službách.

Piatkový večer bude patriť prešovskému pesničkárovi Edovi Klenovi. “Klub na Stromoradí má skvelé nápady, preto ma veľmi mrzí, že súčasná situácia obmedzuje kultúrny život, ktorý tak zdobí naše mesto. Na Gaštanovom festivale vystúpim sám bez kapely, nepôjde o nič iné, iba o moje piesne. Pevne verím, že si s publikom budeme rozumiesť a ľudia porozumejú môjmu sarkazmu,” pozýva na podujatie Edo Klena. Ten vystúpil počas leta napríklad aj na Pohoda on the Ground na pódiu, ktoré kurátoroval hudobný klub Stromoradie. “Moje koncertné leto bolo napriek obmedzeniam celkom uspokojivé, asi aj preto, že som nemal veľké očakávanie. Hrali sme spolu kapelou aj ako duo s gitaristom Lukášom Valkučákom.”

Edo Klena ako návštevník na Gaštanovom Festivale v roku 2019.

Sobotňajší hudobný program uzatvorí svojím vystúpením Raptor Koch. Ten zaujal nielen v relácii Klubtúra v časti vysielanej priamo zo Stromoradia (odkiaľ sme priniesli reportáž), ale aj na Pohoda on the Groud, či showcase festivale Sharpe.

Všetky koncerty začnú v daný deň o šiestej hodine večer a v prípade priaznivého počasia sa uskutočnia pred klubom na najkrajšej aleji v meste. V prípade dažďa sa bude hrať v Sklade hudby, čiže koncertnej sále Stromoradia.

Pre návštevníkov je pripravené špeciálne gaštanové menu, burčiak a taktiež si budú môcť vyrobiť figúrky z gaštanov.

Počas celého podujatia, ktoré so Stromoradím spoluorganizuje O.Z. Fragokoncert, sa uskutoční výstava výtvarníka Ľuba Gumana s názvom “Hlavy zo Stromoradia”. Pôjde o výtvarné diela zhotovené technikou kresby perom a tušom. Ľubo Guman bol hosťom v májovom vydaní nášho podcastu MojaMuzika Špeciál. Vypočuť si ho môžete z archívu.

Stromoradie

Stromoradie je známe svojou netradičnou kuchyňou. Popri stálej ponuke pripravuje pre návštevníkov rôzne špeciality aj na základe sezónnosti.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Technické zabezpečenie podujatia podporil z verejných zdrojov Prešovský samosprávny kraj a partnerom projektu je tiež mesto Prešov.

text: Edo Kopček
foto: Stromoradie

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Live