Keď sa povie folk, väčšine z nás napadnú mená ako Bob Dylan, Pete Seeger, Jarek Nohavica, Karel Kryl, prípadne domáci Edo Klena. Festival Folkové leto v Christianii nám však ponúka oveľa väčšiu ponuku. Okrem besied o vzniku, pôvode, vývoji či budúcnosti folku sa predstavia na pódiu v nasledujúcich dňoch rôzni českí a slovenskí pesničkári a pesničkárky.
„Folk je, keď hráš na akustickej gitare, spievaš a rozprávaš sa s pritom s publikom,“ takto definoval folk šéfredaktor Nového populáru, Martin Chrobák. Pre mnohých z nás znamená folk gitaru pri ohníku a spievanie starých dobrých českých a slovenských piesní, lenže folk je oveľa viac. Prvý ročník festivalu Folkové leto, nám predstaví slovenských, ale aj zahraničných muzikantov v rôznych podobách. „Podľa nás je folk aktuálnym, ale trošku zabudnutým žánrom. V súčasnosti sa skôr vyskytuje v rôznych modifikáciách ako pop folk, rock folk a pod. Folk vo svojej plnej čistote, ako keby vymizol, preto sme sa rozhodli spraviť tento festival. Vyskladali sme program tak, aby sme oslovili publikum, ktoré na folku vyrástlo, a zároveň sme namixovali takú zmes interpretov, aby sme prilákali nových,“ uviedla organizátorka festivalu Jana Seman.
Hoci sa prvého večera nezúčastnili davy ľudí, o to bola lepšia atmosféra. Čaro folku sa skrýva v textoch piesní, prostredníctvom ktorých hudobník komunikuje s divákmi. To sa mi potvrdilo hneď v prvý večer festivalu, kde sme mohli počuť Martina Chrobáka a jeho krásne melodickú tvorbu, ale aj Honzu Rěpku, ktorý nám zaspieval vtipné a trefné verše. Okrem toho nám predviedol aj tvorbu zahraničných tvorcov, vďaka čomu sme mohli spoznať aj zahraničný folk.
Folk má svoje korene v anglosaských krajinách, v Československu bol najpopulárnejší v 80. rokoch 20. storočia. U nás tento menšinový žáner preslávili hlavne Nohavica a Kryl, ktorí svojou tvorbou ovplyvnili Nežnú revolúciu a naše dejiny. Na prvý pohľad sa folk zdá, ako nežná pesničkárska tvorba, ktorú si najradšej zahráte večer pri táboráku, tak prečo sa folk používal pri protestoch? „Pravdepodobne kvôli jeho jednoduchosti a komunikácii s publikom,“ uviedol Martin Chrobák. Podľa Eda Klenu je to tým, že: „Folkáč vyjadruje svoj názor na čokoľvek. Nemá skladateľa, píše si texty sám a píše ich od srdca.“
Folk sa často spája s ľudovou hudbou, lenže ide o dezinformáciu. Folk a ľudovky majú spoločné len to, že sa piesne podávajú prevažne ústne a môžu vychádzať zo starých básnických zbierok. Tento hoax pravdepodobne vznikol kvôli americkému slovu folk, ktorým sa skutočne pomenúva ich tradičná hudba.
V závere diskusie padla otázka, či aj v súčasnosti existujú pesničkári a folkáči u nás na Slovensku a v Čechách. Z pódia sa ozvalo jednoznačné áno, a preto vám ponúkam zopár tipov na folkových interpretov: Xindl X, Pokáč, Radůza, Traband, Katarzia, Nany Hudák, Geišbergovci a pod.
Program 1. ročníka Festivalu folkové leto:
20. 8. o 20:30 Matej Starkov
20. 8. o 21:30 Zabiť Františka
21. 8. o 20:30 Klenoty
25. 8. o 19:00 Folk – smerovanie a presahy (beseda)
25. 8. o 20:30 Soňa Horňáková
26. 8. o 19:30 Otvorená scéna folková II. (Open Mic)
27. 8. o 19:00 Folk – vízia, a či vôbec (beseda)
27. 8. o 20:30 Martin Geišberg a Nany Hudák
28. 8. o 20:30 René Souček duo
text: Zuzana Lukáčová
foto: Adam Kravec
View Comments
Veľmi podnetné čítanie, o prešovskej folkovej scéne toho viem málo, no určite ide o príjemné osvieženie môjho počúvania.