Live

Sharpe Festival zverejnil hudobný aj konferenčný program

Hudobný festival Sharpe zverejňuje okrem kompletného line-upu tiež program konferencie, ktorou rozširuje obzory o svete hudobného priemyslu a chce tak prispieť ku kvalite domácej hudobnej infraštruktúry. V dňoch 3. a 4. septembra tak budú v priestoroch Novej Cvernovky prebiehať medzinárodné debaty na aktuálne témy s hosťkami a hosťami z celej Európy. 

O tom, ako môže krehkosť demokracie a politické pomery v krajine ovplyvniť organizátorov hudobných podujatí budú diskutovať Alexandr Chahovski a Siarhei Budkin z Rady pre Kultúru Bieloruska, Vaidas Stackevičius z litovskej agentúry M.P.3. Music a Vlad Yaremchuck z ukrajinského festivalu Atlas Weekend. Debatu bude viesť hudobný publicista a šéf kultúry Denníka N, Oliver Rehák.

Rozhovor s bookerkou a šéfkou konferencie Táňou Lehockou

Showcase Bratislava

Prečítajte si tiež náš rozhovor s bookerkou a šéfkou konferencie Táňou Lehockou

Aký je vzťah medzi slobodou a festivalmi a ako ich robiť udržateľne?

Dlhodobý otáznik visí tiež nad otázkou organizovania ekologicky udržateľných festivalov a koncertov. Debatu na túto tému bude režírovať Zuzana Duchová, kurátorka a organizátorka festivalu súčasného umenia a udržateľnosti Nasuti. Jej hosťami budú inovátorka Teresa Moore z britského think tanku A Greener Festival, Chris Moorman z holandkého festivalu Welcome to The Village a novinár John Robb, ktorého iniciatíva The Green Britain Academy si kladie za cieľ dlhodobo vytvárať udržateľné pracovné prostredie a zelené pracovné miesta.

O tom, čo je úlohou hudobných agentov a s akými výzvami sa vo svojej profesii stretávajú, budú diskutovať britskí hostia z prestížnych bookingových agentúr. Lucy Atkinson (Earth Agency), Beckie Sugden (Primary Talent) a Felipe Mina Calvo (ATC Live) budú rozoberať, v akej hladine sa pohybujú provízie, ako v umelcovi rozpoznať potenciál a kedy je ten správny moment do neho investovať.

V paneli o budúcnosti hudobných vydavateľstiev Anne Haffmans z Domino Records a Tom Travis z Rough Trade Records návštevníkom priblížia vzťah medzi vydavateľstvami, nahrávacími spoločnosťami, agentami, bookermi a umelcami. Komentovať budú tiež to, ako sa vydavateľstvá adaptujú na vzostup streamovacích služieb. 

Festival a mesto? Na SHARPE príde Matúš Vallo aj prvý nočný primátor Amsterdamu

Tradičnou súčasťou hudobnej konferencie je listeningová session, počas ktorej zahraniční profesionáli hodnotia nahrávky domácich aj zahraničných umelcov. Pre začínajúce kapely ide o cennú spätnú väzbu, od ktorej sa môžu odraziť, či sa ňou inšpirovať. Na tohtoročnom SHARPE bude session moderovať Vierka Ráczová známa z Rádia_FM, a jej hosťami budú riaditeľka estónskeho festivalu Intsikurmu Marii Reimann, britská agentka Beckie Sugden, hudobný publicista Andre McLeod z magazínu Notion a ďalší.

Hosťom konferencie bude aj primátor Matúš Vallo, ktorý bude spoločne s Mirikom Milanom, prvým nočným primátorom Amsterdamu, rozoberať význam a presah mestských festivalov. Diskutovať sa bude aj o festivaloch samotných, a to z pohľadu unikátnosti ich programu, filozofie či miesta konania. V paneli vystúpi šéf slovinského festivalu MENT, Andraž Kajzer, Christian Kühr z nemeckého festivalu TransCentury Update a Marián Tesák, zakladateľ a šéf nitrianskeho festivalu FLAAM.

Viem, čo cítil Cobain

Stromoradie

Prečítajte si náš rozhovor s Raptor Koch

Kompletný line-up a nové mená

Ohlásené mená festivalového programu doplnili a uzavreli svieži, najmä domáci umelci. Návštevníci sa môžu tešiť na experimentálny bubenícky projekt Fokular, elektropop v podaní dua Waterbased, na svojráznych elektronických pankáčov Berlin Manson či na NOXORI – rapový počin speváčky Bianky Mackovej z Blanch a trapového producenta Ducha, ktorý sa predstaví aj samostatne. Vystúpi tiež víťazka projektu Czeching 2020, speváčka so srbsko-litovskými koreňmi žijúca v Česku, Tea Sofia. SHARPE však prinesie živej hudby omnoho viac, počas dvoch dní sa v Novej Cvernovke uskutoční viac ako 40 koncertov na šiestich pódiách. Vystúpia tiež White Place, Waterbased, Raptor Koch, God and Eve a ďalší.

Najnovšie správy a novinky možno sledovať tiež na  Facebooku a Instagrame festivalu. Vstupenky na festival alebo konferenčné Pro passy je možné zakúpiť na stránke https://sharpe.sk/tickets/. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Partnermi podujatia sú Staropramen, Demänovka Dark a Afri Cola. 

Diskusné panely festivalu SHARPE 2021:

(Všetky panely a diskusie budú vedené v angličtine)

Future is NOW: What can music industry do face to face climate crisis

Ako sa organizátori koncertov a festivalov pasujú s výzvou organizácie zelených a dlhodobo udržateľných podujatí?

Moderátor: Zuzana Duchová (Festival Nasuti, SK)

Diskutujúci: Teresa Moore (A Greener Festival, UK), Chris Moorman (Welcome To The Village, NL), John Robb (The Green Britain Academy, UK)

Listening Session: Artists at Sharpe 2021

Posluchy hudobných ukážok kapiel vystupujúcich na Sharpe a následná spätná väzba zahraničných hudobných profesionálov.

Moderátor: Viera Ráczová (Rádio_FM, SK)

Diskutujúci: Marii Reimann (Intsikurmu Festival, EE), Beckie Sugden (Primary Talent, UK), Andre McLeod (Notion, UK) a ďalší

Budúcnosť vydavateľstiev

Znamená rozmach streamovacích služieb koniec tradičným hudobným vydavateľstvám? Ako vyzerá adaptačný proces a práca šéfov vydavateľstiev, ktoré majú v svojom portfóliu mená ako Arcade Fire, The Strokes, Arctic Monkeys či Jon Hopkins?

Moderátor: Alexander Čerevka (Slnko Records, SK)

Diskutujúci: Anne Haffmans (Domino Records, DE), Tom Travis (Rough Trade Records, UK), Miran Rusjan (Moonlee Records, SI)

Speed-meeting: Meet The Festivals

Panel len pre registrovaných. Stretnutia vo forme jeden na jedného, kde môžu počas piatich minút zástupcovia kapiel predstaviť svoje kapely či umelcov organizátorom hudobných festivalov a koncertov: Pohoda Festival (SK), Hviezdne Noci (SK), Končiny Festival (SK), Guča umenia (SK), TransCentury Update Festival (DE), MENT Ljubljana (SI), Intsikurmu Festival (EE), Welcome To The Village Festival (NL), FLAAM festival (SK) a ďalšie

The Agents Panel 

V čom spočíva úloha hudobného agenta? 

Moderátor: Andraž Kajzer (MENT Festival, SI)

Diskutujúci: Lucy Atkinson (Earth Agency, UK), Beckie Sugden (ICM Partners / Primary Talent, UK), Felipe Mina Calvo (ATC Live, UK) 

Workshop: DIY Touring

Ako zabookovať turné kapely na vlastnú päsť?

Moderátor: Koen ter Heegde (Yugofuturism / Subroutine Records, NL)

Freedom Panel

Akú výzvu predstavujú pre hudobných organizátorov a festivaly autoritatívne režimy a komplikovaná politická situácia v krajine?

Moderátor: Oliver Rehák (Denník N, SK)

Diskutujúci: Vaidas Stackevičius (M.P.3. Music Agency, LT), Vlad Yaremchuck (Atlas Weekend Festival, UA), Alexandr Chahovski (Chief Operations Officer, Belarusian Council for Culture, BL), Siarhei Budkin (Chief Executive Officer, Belarusian Council for Culture, BL)

Festival Panel

V čom spočíva čaro daného festivalu a čo ho robí unikátnym a jedinečným?

Moderátor: Michal Hajduk (PL)

Diskutujúci: Christian Kühr (TransCentury Update, DE), Marián Tesák (FLAAM, SK), Andraž Kajzer (MENT Ljubljana, SI)

Music And The City

Aký benefit môže mať mestský festival pre mesto samotné, kde sa zobral trend mestských festivalov a čo nočná klubová scéna?

Moderátor: Richard Foster (The Quietus / Worm Rotterdam, UK/NL)

Diskutujúci: Matúš Vallo (Mayor of Bratislava, SK), Mirik Milan (The Night Mayor of Amsterdam, NL) a ďalší

Kompletný program nájdete na webe sharpe.sk

text: Matej Kráľ

Foto: Ondrej Koščík/ Andrea Fedorovičová/ Edo Kopček

Artwork: Lukáš Karaba

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Live