Live

Bratislavské jazzáky prinesú začiatkom septembra výnimočný koncertný večer 

Už 5. septembra si fanúšikovia Bratislavských jazzových dní môžu skrátiť čakanie na veľký jesenný festival. Po koncerte vo Vodnej veži objavia fanúšikovia spolu s organizátormi festivalu ďalšie krásne koncertné miesto. V rusovskom parku pod korunami stromov a pod hviezdami budú koncertovať Peter Lipa, Lenka Dusilová a rakúsky trubkár Thomas Gansch s radio.string.quartet-tom. Vstupenky sú už v predaji v sieti Ticketportal.

Lenka Dusilová je mimoriadny úkaz českej hudobnej scény. V Bratislave predstaví svoj sólový koncertný program, v ktorom dokazuje, že patrí nielen medzi spevácke hviezdy, ale je aj skvelou gitaristkou, klaviristkou či jedinečnou skladateľkou. Bravúrne ovláda nové hudobné technológie ako loop machine a pracuje s rozšírenými vokálnymi technikami.  Dusilová vydala minulý rok album Řeka, za ktorý získala hneď tri ocenenia Anděl – v kategóriách album, skladba a interpretka roka. Celkovo má Dusilová už deväť takýchto ocenení. Svoju kariéru začala v poprocku, kedy na seba strhla pozornosť svojou energiou, prežitkom a výnimočným hlasom. To je pre ňu charakteristické aj v súčasnosti, kedy sa po období dospievania rozhodla opustiť pozíciu mainstreamovej hviezdy a vo svojej hudbe mieša najrôznejšie hudobné štýly a vďaka svojmu hudobnému multižánrovému talentu jej koncerty sú často nezabudnuteľným zážitkom.  

Lenka Dusilová

Zo susedného Rakúska na open-air jazzákoch bude koncertovať aj radio.string.quartet s trubkárom Thomasom Ganschom. Štvorica hráčov na sláčikové nástroje dokáže nielen bezchybne zinterpretovať takmer každý hudobný štýl, ich koncert prenesie poslucháčov ďaleko od každodenných starostí až sa zrazu pristihnú, že si s nimi pospevujú známe hity, pohúpavajú sa v rytme jazzových štandardov či užívajú veľké diela hudobnej klasiky. V Bratislave radio.string.quartet bude koncertovať s Thomasom Ganschom, popredným rakúskym trubkárom, ktorého špecialitou je temperamentná brazílska hudba a na jazzákoch zahrá na trúbke, ktorú sám vytvoril a hru na nej ovláda najlepšie na svete. 

radio.string.quartet & Thomas Gansch

V Rusovciach bude koncertovať aj Peter Lipa, otec slovenského jazzu a zakladateľ Bratislavských jazzových dní. Jeho koncerty už desaťročia patri medzi najvyhľadávanejšie medzi fanúšikmi slovenského jazzu. Prvú septembrovú nedeľu zahrá aj nové skladby ako Znova a znova, Problémy s problémami a 120/80. 

Peter Lipa

Open-air Bratislavské jazzové dni budú 5. septembra 2021 v Sankt Vitus Kaffee v Rusovciach. Aj park pri tejto reštaurácia, v ktorom sa koncerty odohrajú, podčiarkne výnimočnosť večera. Bližšie informácie o koncertoch sú na www.bjd.sk, vstupenky na koncert sú k dispozícii v Ticketportali. 

text: Silvia Turnerová
foto: Zuzana Bonish

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Live