Live

Program Topfestu tento rok otvárali aj zatvárali Prešovčania. Organizátori chcú návštevníkom ponúknuť náhradu za zrušené koncerty Lucie a Teamu

V piatok a sobotu sa v Častkovciach konal 29. ročník festivalu Topfest. Po druhýkrát sa uskutočnil v areáli Jazdiarne Banát. Po minuloročných kovidových obmedzeniach mu tento rok pre zmenu malé obmedzenia dalo počasie. Program na hlavnom pódiu otvárala v piatok skupina Hrdza a na druhý deň zatvorila skupina Heľenine Oči. 

Prvý sa na hlavné pódium tohtoročného Topfestu postavil Slavo Gibarti s Hrdzou. K pódiu počas ich skladieb Pod božími oknami, Mám ja orech, Taká sa mi páči… postupne prichádzalo čoraz viac prvých navštevníkov festivalu, ktorí si s Hrdzou zaspievali aj ich mrazivú verziu skladby Slovensko moje, ktorú poznajú z filmu Sviňa.

“Tak nabité koncertné leto sme už dlho nemali. Tešíme sa, že môžeme veľa hrať nielen u nás, ale aj inde v Európe. Poctivo sme sa na to pripravovali a skúšali. Popri tom by sme ešte chceli stihnúť dokončiť nový album, nejaké klipy…Uvidíme, čo všetko sa podarí stihnúť, ale veľmi nás to baví a máme veľa pozitívnych reakcií,” povedal po festivalovom sete líder skupiny Hrdza, Slavo Gibarti.

Po “hrdzavej world music” sa z pódia do divákov pustili Gladiatori. Útočili všetkými hitmi svojej viac ako tridsaťročnej úspešnej kariéry, ale aj úplnou novinkou Štíty hôr. Diváci sa tejto hudobnej zbroji neubránili a Miko Hladký ich spolu so skupinou Gladiator zase raz dostal pod svoje velenie.

“Štíty hôr je zatiaľ nový singel a album ešte nie je v blízkom výhľade. Teraz si užívame letné hranie a teší nás, že sa s nami všetci dobre bavia,” povedal pred koncertom Miko Hladký.

Na pódiu chýbal Maroš Hladký, ktorého kvôli náhlemu ochoreniu na base dobre zastúpil ich kamarát. V plnej súrodeneckej zostave vystúpili Kollárovci, ktorí svojou goralskou energiou a úpravami všeobecne známych ľudoviek roztancovali dav pod pódiom. Po nich prišlo na rad zborové spievanie refrénov, ale aj celých, dnes už takmer zľudovelých skladieb Petra Nagya. Ten na otázku, aký je to pocit, keď si aj úplne mladí ľudia spievajú jeho skladby, s humorom jemu vlastným odpovedal: “Najťažších je prvých 38 rokov, potom už prídu takéto pekné momenty,” a dodal: “Verím, že už nebude žiadna ďalšia pauza pre muzikantov a že už bude všetko po starom. Svet zažíva strašne zlé chvíle a verím, že práve muzika ich pomáha lepšie prežiť a rozbehnút pozitívne myslenie, ktoré chýba.”

Topfest

Po príjemnej atmosfére koncertu Petra Nagya sľuboval program dávku zavedených hitov od ďalšieho zo skromného počtu bývalých československých Zlatých slávikov. Paľo Habera a Team boli pripravení a už sa chystali nastúpiť na pódium, keď silný vietor a blížiaca sa búrka v momente stopli ďalšie aktivity na hlavnom pódiu. Z bezpečnostných dôvodov a kvôli možnému spúšťaniu strechy sa muselo uvoľniť aj celé pódium. Po vyhodnotení všetkých možných rizík sa program festivalu zastavil na viac ako tri hodiny. Poveternostná situácia sa postupne zlepšovala a medzi ľuďmi behali “zaručené” info o tom, ako to bude pokračovať. Aj oficiálne kolovali rôzne info, ale nakoniec odznelo definitívne rozhodnutie, že Team a Lucie už nebudú môcť z technických dôvodov vystúpiť (znovupostavenie ich pódiovej aparatúry by bolo náročné a dlhé).

Organizátorom Topfest je veľmi ľúto, že piatkový program narušilo nepriaznivé počasie. Snažia sa, aby fanúšikom vystúpenia kapiel vynahradili, píše sa v tlačovej správe, ktorú dnes ráno rozposlali médiám. Pripájame aj ich oficiálne stanovisko:

„Úprimne všetkým ďakujeme za podporu, účasť a za dôveru. Veľmi si vážime každého a uvedomujeme si, že ste to najdôležitejšie v skladačke TOPFEST. Radi by sme vám umožnili vidieť skupiny Team a Lucie naživo a preto intenzívne rokujeme o možnostiach ako to urobiť. Prosíme Vás odložte si pásky na ruky.”

Ako prvý sa po nútenej prestávke rozbehol “béčkový” stage, na ktorom to po súťažiacich kapelách projektu Runway rozbalila “áčková” Zóna A a podľa sprostredkovaných informácií od šéfa projektu Rola Koncza tam program šlapal až do 5.30.

Hlavné pódium po technickej pauze rýchlo ovládla punková legenda Konflikt, ktorá má menej náročnejší pódiový setup ako Team a Lucie. Po hudbe z filmu The Good, the Bad and the Ugly od Ennia Morriconeho ponúkli všetkým, ktorí vydržali čakať svoj klasický punkom nadupaný set, v ktorom predstavili nového bubeníka Laca Kováča. 

Druhý deň nás pri príchode na festival privítalo pohodové ska od Fuera Fondo. Okrem svojich skladieb ma príjemne prekvapili ľahko pulzujúcim coverom cureovskej pecky Boys Don’t Cry. 

Po nich patrilo hlávné pódium Topfestu skupine Desmod (tej, v ktorej ďalej spieva Kuly). V novej zostave, so šikovnými gitaristami Mirkou Šimkovou a Adamom Mičincom, klávesákom Zolim Tóthom a basákom Jurom Vargom dostali Kuly a Jano Škorec novú silnú energiu. Všetky hity zneli príjemne poprockovo, malo to drive a veľkú energiu. Je vidieť a počuť, že ich to spolu baví a dokázali to preniesť aj na divákov. 

“Zhrávali sme sa spolu rok a veľmi nás to spolu baví. Hráme teraz chválabohu veľa aj u nás aj v Čechách. Okrem toho pripravujeme aj nové skladby a veľmi ma teši, že sa do toho zapájajú úplne všetci,” povedal pred koncertom Kuly.

Vystúpenie troch Maďarov a jedného Čecha, ktorí už skoro tridsať rokov úspešne vystupujú ako Kiss Forever Band som radšej prekecal v backstage s časťou skupiny Heľenine Oči. Bolo to hlavne preto, že revivaly existujúcich skupín naozaj nemusím. Originál som videl niekoľkokrát a preto mi úplne stačilo sledovať ich len tak “z povzdálí”. Zahrali všetko, čo bolo treba a keďže mali šatňu hneď vedľa HO, tak som mohol vidieť ich outfit a masky úplne zblízka. Za tie si zaslúžia plný počet bodov. Koncert nechávam bez hodnotenia. Ale musím uznať, že ľudia sa pri ich sete dobre bavili.

V Čechách veľmi populárna skupina Škwor chodí na Slovensko len sporadicky, ale napriek tomu mala na Topfeste veľmi slušnú odozvu. Keď som sa pozrel do davu pod pódiom, bolo vidieť, že v ňom bolo dosť takých, ktorí si s nimi odspievali nielen ich veľké hity.

Topfest

Škwor na Topfeste 2022.

Po škworáckom dunení prišiel rad na najočakávanejšie vystúpenie. Najúspešnejšia koncertná kapela v Čechách a na Slovensku – Kabát patrí k Topfestu už veľa rokov a nechýbala ani tento rok. Priestor pod hlavným pódiom sa zaplnil najväčším počtom hláv, ktoré sa od prvých tónov Corridy až po posledný prídavok Pohoda hýbali v rytme a so zdvihnutými rukami spolu s Pepom Vojtekom doslova odrevali všetky texty. 

Pepa Vojtek

Finále 29.ročníka Topfestu na hlavnom pódiu dokonale zvládla skupina Heľenine oči. Kvôli chorobe skupiny Symfóbia boli posledným číslom na veľkej scéne. Pokabátová technická zmena pódia sa zvládla veľmi rýchlo a už pred polnocou sa rozbehlo ich prvé číslo, ktoré je zároveň zvukovou skúškou. Po ňom už do publika, ktoré zostalo po Kabáte takmer nezmenšené, súkali jednu pecku za druhou. Dav im ponúkanú energiu vracal a tak sa Topfest 2022 so spevákom Martinom Mihalčínom a jeho partiou radostne preskákal, pretancoval a prespieval k záveru. 

Topfest 2022 bol ukážkou toho, že aj domáci lineup môže dokonale naplniť program festivalu. Zážitok by bol určite silnejší, ak by do programu prvého dňa nezasiahla nepriazeň počasia. Dramaturgická linka legiend československej hudby by fungovala stopercentne. Peter Nagy to rozbehol a Team a Lucie by to určite rozprúdili a nálož troch setov plných legendárnych hitov by zanechala len príjemný zážitok. Podľa nášho rozhovoru s Paľom Haberom tesne pred koncertom, bol Team pripravený zahrať tie najznámejšie skladby, ktoré si už stihli otestovať na jednom menšom festivale. Aj Lucie je podľa setu na Lovestreame vo veľkej forme a je škoda, že si na svoju premiéru na Topfeste musí počkať. Dúfam, že to nebude dlhé čakanie…. V roku 2023 bude Topfest oslavovať tridsiatku a určite sa už teraz chystá poriadna oslava. Už sa na ňu teším…

text: Rado Mešša (oficiálne stanovisko organizátorov nám poskytla Nora Krchňáková, PR manažérka Topfestu)
foto: Pavol Karell

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Live