Piatkový folkový večer sa v prešovskej Christianii niesol v modernom duchu. Na pódiu vystúpil alt-folkový hudobník Matej Starkov a indie folkový spevák z projektu Zabiť Františka. Tvorba oboch hudobníkov je netradičná, niektorí z nás by si povedali, čo má spoločné s folkom, presne to nám však chceli ukázať organizátori Festivalu Folkové Leto – folk v rôznych variáciách.
„When you listen silence, silence starts to speak loudly (Keď sa započúvaš do ticha, začne rozprávať hlasnejšie,“ takto znie motto prvého vystupujúceho Mateja Starkova. Väčšina z nás ho pozná z kapely Para, s ktorou spolupracuje aj dodnes, no Matej je už niekoľko rokov sólista. Vo svojej tvorbe spája prírodu a melódiu. Okrem klasickej akustickej gitary zahral Matej aj na zväzku suchej trávy, detskom klavíri či píle.
„Vždy ma zaujme zvuk jednotlivých nástrojov. Existujú dokonalé zvuky a zvuky, ktoré majú malý nedostatok, a to sa mi práve na tom páči. Ide o nástroje, ktoré sa vymykajú normálu. Dnešná produkcia je tvorená prevažne počítačovo, využívajú zvukové banky, ktoré sú hudobne obmedzené, ich nahrávky sa potom často opakujú. Preto hľadám zvuky a hudbu okolo seba, ako napríklad v prírode.“Spevák publiku predstavil svoj najnovší album Domovom, ktorý vyšiel aj na LP platni. Album vychádza z Matejovho životného príbehu.
„Vznikal, keď som ešte býval v meste. Bol som vystresovaný, mal som prácu, ktorá mi nedávala až taký veľký zmysel, a preto som sa rozhodol posunúť niekam ďalej. Našiel som si nový domov, v prírode. Celý album je o hľadaní domova.“ Matejove piesne boli viac o hudbe ako o texte, ale o to veľavravnejšie. Okrem piesní v slovenčine zaspieval pieseň v jazyku amazonského kmeňa Šipivo. „Text piesní vychádza z kultúry, ktorú majú v Amazónii. Hlavnou podstavou Šipivo kultúry sú rastliny a ich využitie. Aj moja pieseň je o rastlinách, s ktorými som pracoval, keď som tam bol.“ Spevákova tvorba je úzko spätá s prírodou, čo sme si mohli všimnúť aj na hudobných nástrojoch, ale aj hudbe, ktorú nám ponúkol. Je o hľadaní domova, či už skutočného, alebo toho v sebe.
Druhý koncert, ktorý nám v piatok ponúkla Christiania, bol diametrálne odlišný v porovnaní s prvým. V kaviarni vystúpil sólo alternatívny pesničkár pod názvom Zabiť Františka. Názov projektu nám vysvetlil spevák Samuel Kovalčík: „Negáciou tvojho mena je meno, ktoré bolo v kalendári, keď si sa narodil a opakom narodenia je smrť. A opakom narodenia Samuela, čiže mňa, je Zabiť Františka.“ Alt-folkový spevák, ktorý do svojej tvorby primiešava prvky indie popu, nám na festivale predstavil svoj debutový album s rovnomenným názvom. Jeho texty sú veľmi osobné a dojemné. Väčšina piesní je v prvej osobe, vďaka čomu sa umocňuje pocit dôležitosti a osobnosti speváka Samuela Kovalčíka. Piesne Mateja Starkova boli viac na zamyslenie, počúvanie a hlboké precitnutie, no texty Zabiť Františka si spievalo publikum spolu s ním.
Piatkový folkový večer v Christianii nám prostredníctvom koncertov dovolil nahliadnuť do vnútorného sveta oboch vystupujúcich. Koncerty nemali nič spoločné, o to viac bol folkový večer zaujímavý. Folk nemusí znamenať iba spievanie a brnkanie na gitaru, čo nám dokázali obaja hudobníci.
Program nasledujúcich dní Festivalu Folkové Leto v Christianii:
25. 8. o 20:30 Soňa Horňáková
26. 8. o 19:30 Otvorená scéna folková II. (Open Mic)
27. 8. o 19:00 Folk – vízia, a či vôbec (beseda)
28. 8. o 20:30 Martin Geišberg a Nany Hudák
29. 8. o 20:30 René Souček duo
text a foto: Zuzana Lukáčová