Live

Nick Cave priniesol do Trenčína romantiku aj drsný rock’n’roll. Festival Pohoda odštartoval vo veľkom štýle a pri vypredanej kapacite (foto z prvého dňa)

Úvodný deň festivalu Pohoda sa niesol v znamení viacerých návratov. Podujatie sa koná konečne v plnej kapacite a organizátori ohlásili krátko pred otvorením areálu, že je vypredané. Na letisko sa vrátila Pohoda tak, ako ju poznáme. S ňou aj tridsaťtisíc návštevníkov. K 25. výročiu vzniku festivalu sa na hlavné pódium postavil po deviatich rokoch opäť Nick Cave s kapelou The Bad Seeds. Po famóznom koncerte sa už teraz rozpráva medzi fanúšikmi o vrchole prebehajúceho ročníka. 

Od úvodnej skladby Get ready for love ovládal Cave publikum aj kapelu dokonale. Majster slova, spievajúci básnik, sugestívny performer ponúkol setlist z prierezu skladieb zo svojej bohatej hudobnej tvorby. Opieral sa o publikum aj kapelu, nechal vyniknúť vokalistky, za klavírom sledoval, či je všetko tak, ako má byť, pred skladbou Waiting for you sa opakovane ubezpečil, že sú ľudia priamo pod pódiom v poriadku.

„Ďakujem, Slovakia. Učil som sa to celý deň,“ vtipkoval hneď v úvode. Bol šarmantný, vďačný aj jemne cynický. V jednom momente podpísal počas koncertu knihu fanúšikovi pod pódiom, ďalšiemu vzal telefóm, strčil si ho do vrecka a potom ho hodil späť, približne tam, kde jeho majiteľ stál.

Dvojhodinový koncert predĺžil o pár minút, aby prišlo aj na prídavky Into my arms (odspieval a odohral sám na pódiu za klavírom), Vortex, ktorá zažíva koncertnú premiéru a aranžérsky dostala nový rozmer nielen vďaka fantastickým vokálom, aby vystúpenie uzavrel piesňou Ghosteen Speaks.

Nick Cave na Pohode 2022. foto: Adam Zvolenský

Nick Cave na Pohode 2022. foto: Adam Zvolenský

Nick Cave na Pohode 2022. foto: Dominik Petro

Nick Cave na Pohode 2022. foto: Dominik Petro

Okrem návratov je tohtoročná Pohoda aj o oslave hudby Miroslava Žbirku a Milana Lasicu (koncert Bolo nás jedenásť s Bratislava Hot Serenaders sa uskutoční v sobotu). Organizátor festivalu Michal Kaščák stojí za viacerými premiérami a netradičnými projektmi, ktoré svoj život dostali práve na pódiu na trenčianskom letisku.

Ešte za života Miroslava Žbirku inicioval projekt Nemoderný chalan, v ktorom chcel spojiť československého Slávika s kapelou Midi Lidi. Žbirka si do projektu vyžiadal Laca Lučeniča, ktorý album produkoval. Po spevákovej smrti to vyzeralo, že tento projekt ostane doslova v šuplíku. Všetko je našťastie inak a je možné, že sa dočkáme ďalších koncertov. Kým po rozhovore s Midi Lidi nám ich spevák Petr Marek nevedel potvrdiť, či sa bude jednať o jediný koncert, v piatok na diskusii a krste albumu Posledné veci v Literárnom Stane Martinus naznačila Katka Žbirková, že po Tribute koncertoch pre Mekyho, ktoré sa uskutočnia v Londýne (23.9.2022), Bratislave (17.10.2022) a Prahe (21.10.2022), sa pokúsia pripraviť turné projektu Nemoderný chalan.

Večer na pódiu, keď Michal Kaščák uvádzal koncert Nemoderný chalan, začal angličtinou. Aby zahraničným návštevníkom aspoň nejako priblížil Miroslava Žbirku. Veta: „Táto show je oslavou života, tvorby a hudby slovenskékho Paula McCartneyho,“ potešila aj milo pobavila slovenskú časť publika, ktorá reagovala veľkým potleskom. ďalej pokračoval v rodnej slovenčine. „Som rád, že sa tu stretávame na oslave hudby, tvorby, človeka, ktorý znamená veľmi veľa pre slovenskú hudbu, jeho nadhľad, humor, ale aj kvalita jeho tvorby je ojedinelá a som veľmi rád, že to, čo sa tu dnes deje, sme začali pripravovať s Mekym. Meky bol nadšený, keď sme prišli s myšlienkou, že by sme urobili výber z jeho troch silných albumov Nemoderný Chalan, Chlapec z ulice a Zlomky poznania. Bol nadšený z toho, že by to mali robiť práve Midi Lidi. Sám požiadal o to, aby sa toho celého mohol zúčastňovať Laco Lučenič a potom nám to Meky trošku skomplikoval, takže dnes je to bohužiaľ bez neho. Ale verím, že si to Meky teraz užije. A počas toho, čo sme zatiaľ počuli, verím, že si to užijete aj vy. Je pre mňa cťou privítať na pódiu Laca Lučeniča a skupinu Midi Lidi.“

Midi Lidi prerobili s Lacom Lučeničom aj aranže vo výbere piesní  z albumov Nemoderný Chalan, Chlapec z ulice a Zlomky poznania. foto: Dominik Petro

Michal Kaščák vystúpil ako hosť v skladbe Zlomky. foto: Dominik Petro

David Žbirka zaspieval v projekte Nemoderný Chalan v skladbách Do člna,  Zlomky a 22 dní.. foto: Dominik Petro


 

 

text: Edo Kopček
foto: Dominik Petro, Adam Zvolenský

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Live