Live

Bratia Hodekovci s Radovanom Tariškom prídu na Jazz Prešov s projektom Modal Trap

Centrum najväčšieho slovenského kraja, mesto Prešov, už po 31. krát ožije jazzovou atmosférou tradičným festivalom Jazz Prešov. Počas dvoch dní v priestoroch Parku kultúry a oddychu PKO v Prešove odohrá šesť  zoskupení talentovaných muzikantov z rôznych žánrov pohybujúcich sa viac či menej okolo hudobného žánru „jazz“. 

Festival otvorí brány PKO vo štvrtok 20.10. o 18:00 slovenské klasické klavírne jazzové trio. Zoskupenie vedie známi klavirista Arpád „Arpi“ Farkaš, ktorého rytmická sekcia je tvorená basgitaristom Branislavom Valanským a bubeníkom Martinom Janočkom. Tentokrát k sebe prizvali aj uznávaného slovenského saxofonistu, multiinštrumentalistu a dirigenta Adriána Harvana.

Prvý večer festivalu bude pokračovať druhým zoskupením taktiež zo Slovenska. Konkrétne sa jedná o rodáka z Prešova, ktorý patrí nepochybne medzi najvýraznejšie talenty jazzovej gitary na Slovensku. Veľmi časté je jeho hosťovanie v skupine AMC Trio, s ktorou absolvoval množstvo vystúpení na Slovensku, ale aj v zahraničí. Reč je samozrejme o Samuelovi Marinčákovi a jeho gitarovom triu, ktoré okrem Samuela tvorí basgitarista Martin „Miťo“ Samuely a mladý talentovaný bubeník Adrián Polovka.
V roku 2021 vydal Samuel svoj debutový album Reflection Of My Soul, ktorý predstavuje prierez jeho doterajšej tvorby a je zároveň úprimnou reflexiou umelcovej duše.

Vypočujte si náš aktuálny podcast so Samuelom Marinčákom, v ktorom sa okrem iného dozviete:

  • Kedy dozrel čas na nahratie debutového albumu?
  • Aké to je získavať hráčske skúsenosti v jednej z top kapiel na scéne?
  • Prečo sa vidí na hudobnej a nie výlučne džezovej scéne?
  • Ako vznikal debut Reflection of my soul?
  • Čo ho primalo k tomu, aby si v pätnástich dal pauzu od hudby?
  •  Počas jesene predstaví svoji prvotinu na Jazz Prešov v PKO
  • Prečo na albume hrajú dve rytmické sekcie?

Prvý deň festivalu zakončí maďarské zoskupenie Balkan Union, ktoré založil gitarista Csaba Toth Bagi, ktorý je charakteristický svojim silným znamenitým hlasom a oduševnenou, technicky dokonalou, hrou na gitare.

„Unikátna skúsenosť s world music z oblastí Balkánu spojená s dušou, vášňou a tradíciou, kde sa v hudbe stretávajú rôzne krajiny a kultúry, ktoré tvoria spoločný jazyk založený na podobnosti všetkých nás,“ opisujú organizátori Jazz Prešov zoskupenie Balkan Union, ktoré vkladá tradičné kompozičné postupy macedónskych, srbských a maďarských rytmov a melódií do jazzových foriem.

Priestor pre študentov jazzu

Druhý deň festivalu otvorí unikátne spojenie budúcich umelcov, ktorí sa venujú štúdiu hudby so zameraním na jazz a príbuzné žánre. Súkromná ZUŠ DAMA už niekoľko rokov vychováva mladých jazzmanov v rámci jazzového oddelenia, ktoré funguje v Prešove už od roku 1996.

Je preto  prirodzené, že Súkromne Konzervatórium Dezidera Kardoša sa rozhodlo vytvoriť možnosti pokračovať v štúdiu v rámci novovytvorenej jazzovej špecializácie tamojšieho hudobného oddelenia. Festival Jazz Prešov rád vytvorí  priestor mladým talentom, ktorí v sebe majú potenciál udržiavať jazzovú tradíciu v Prešove. Študenti oboch škôl sa vám predstavia so svojim programom úvodom druhého festivalového večera.

Viac aktuálnych koncertov na tento týždeň nájdete v našej pravidelnej rubrike: Koncertná mapa Slovenska

Na svoje si prídu aj priaznivci zložitých kompozícií, a to hneď v podaní druhej kapely druhého festivalového dňa. Jedná sa o Alf Carlsson / Jiří Kotača Trio. Je to spoločný projekt švédskeho gitaristu Alfa Carlssona a českého trubkára Jiřího Kotaču. Týchto dvoch muzikantov spojilo štúdium v holandskom Rotterdame.Kapelu doplnil slovenský jazzman najmladšej generácie – Kristián Kuruc na bicie nástroje. V hudbe tria sa miešajú vplyvy lyrickej škandinávskej hudby a moderného jazzu so štipkou moravského a slovenského folklóru, čo prináša unikátnu zvukovú kombináciu tejto kapely.

Modal Trap vrcholom festivalu

Festival vyvrcholí netradičným spojením hudby v tradičnom spojení jedných z najznámejších jazzových muzikantov na Slovensku. Radovan Tariška, Dávid Hodek, Áron Hodek, Eugen Vizváry. Tieto mená pokope tvoria jednoznačnú záruku kvalitnej a nezabudnuteľnej produkcie, ktorú po sebe na slovenskej hudobnej scéne zanechávajú. Táto skvelá partia prichádza na festival s projektom Modal Trap. Na prvý pohľad spojenie nespojiteľného – jazz, hip-hop, trap.

Prečítajte si rozhovor s Radovanom Tariškom nielen o zoskupení Modal Trap: Keď sme v Španielsku vypredali všetky cédečká, pýtali si od nás napálené kópie

Radovan Tariška. Foto – Rudolf Baranovič

Jednou z noviniek 31. ročníka je úplne nová grafická identita festivalu. Po 30. rokoch „grafického vývoja“, kedy festival prezentoval takmer každý rok iného grafického umelca, prišiel čas na zjednotenie a aktualizáciu vizuálu aj pre digitálne platformy. Autorka vizuálu vyjadrila jeho podstatu v nasledujúcich slovách. „Ideou je spojenie zdanlivo nespojiteľných prvkov hudby, jamsession – vždy vznikne niečo iné.

Po vyvrcholení festivalu projektom Modal Trap sa uskutoční záverečná Jam session v Libresso books & coffee o 22:00, na ktorú sú pozvaní všetci priaznivci improvizácie a tvorby v reálnom čase priamo na pódiu. Vstup na Jam session je voľný.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia ako hlavný partner.
Finančne festival taktiež podporili Prešovský samosprávny kraj, mesto Prešov a ďalší sponzori a priatelia festivalu.

Program festivalu:

20.10 (štvrtok) začiatok o 18:00 v PKO Prešov

ARPI FARKAŠ TRIO & ADRIÁN HARVAN /SK/
SAMUEL MARINČÁK TRIO /SK/
BALKAN UNION /HU/

21.10 (piatok) začiatok o 18:00 v PKO Prešov

SKDK & DAMA YOUNG SESSION /SK/
ALF CARLSSON & JIŘÍ KOTAČA TRIO /SE, CZ/
TARIŠKA/HODEK MODAL TRAP /SK/

JAM SESSION 22:00 (Libresso books & coffee)

Viac informácií a predpredaj vstupeniek nájdete na www.jazzpresov.sk

zdroj: Marko Krivánek
foto: Rudolf Baranovič

 

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Live