FotoreportyKam na koncert?

Na treťom nástupišti pozor alebo Čechomor na železničiarskom turné

Žiaci, študenti, pracujúci – takmer všetci to poznáme… Postávanie na stanici, čakanie, kedy príde ten „náš“. Najlepšie by bolo, keby sme čakanie znížili na minimum, len nastúpiť a čo najskôr sa presunúť do cieľa. No a predsa to môže byť inak – vtedy, keď vypravia vlak, ktorý nesie názov „Čechomor“, vtedy sa s úsmevom dá stáť a zabávať na nástupišti aj celé hodiny.

Vynikajúci projekt, ktorý pod názvom Čechomor Viamont DSP Train Tour 2010 priniesol na päť našich železničných staníc dávku nespútanej zábavy, potešil mnohých priaznivcov vláčikov a dobrej hudby. Vystúpili tí, ktorých meno niesol názov turné, skupina Čechomor a žánrovo podobné prešovské Helenine oči. Špeciálnym hosťom v Bratislave a Košiciach bolo zoskupenie Drišľak. Členovia skupiny Čechomor celé turné strávili vo vyše 200 metrov dlhej vlakovej súprave, kde mali k dispozícii aj kuchára a ďalší personál. So špeciálnymi bezpečnostnými opatreniami bolo priamo na stanici postavené pódium, no grafikon ovplyvnený nebol.

Kým dav ľudí čakal v Ružomberku na príchod členov skupiny, na pódiu blikala svetelná signalizácia, na akú sme zvyknutí na priechodoch cez železničné priecestia, uprostred visela výhybka. Svetlo sa zmenilo na červené a začal znieť charakterický zvuk signalizácie, ozval sa hlas ohlasujúci príchod vlaku na tretiu koľaj a v tom sa naozaj k divákom blížila lokomotíva s mávajúcimi členmi skupiny Čechomor. Celý koncert začal vypravením vystúpenia prednostom stanice. Jedinečné bolo aj to, že celý štáb, vrátane kameramanov a manažérky skupiny, bol oblečený v železničiarskych kombinézach, takže celá akcia bola skutočne exkluzívne „železničiarska“.

Šestica pánov umelcov – textára, gitaristu, speváka Františka Černého, huslistu, gitaristu, speváka Karla Holasa, trubkára a harmonikára Radka Pobořila, violoncellistu a hráča na gajdy Michala Pavlíka, bubeníka Martina Vajgla a kontrabasistu Tarasa Voloshchuka – potvrdila, že si svoju hudobnú tvorbu na pódiu vedia užiť, majú z nej obrovskú radosť a energiu a potešenie dokážu vniesť medzi fanúšikov. Na hudobnej scéne majú jednoznačne pevné, nezastupiteľné miesto. Odohrali a odspievali svoje hity, ponúkli prierez tvorbou, bravúrne zvládali komunikáciu s divákmi, medzi ktorými to vrelo. Trochu ich schladili vystúpením ďalšieho hosťa, Horňáckej cimbalovej muziky Martina Hrbáče, ku ktorým sa neskôr pridali a zvyšok koncertu už odohrali spolu, čím urobili svoje vystúpenie absolútne špecifickým a bravúrnym. No a aby pobavili fanúšikov ešte viac, počas predstavovania členov skupiny Taras Voloshchuk predviedol čosi nečakané – špeciálny electric boogie tanec. Záver koncertu sa niesol v rovnakom duchu ako začiatok – nastúpením na lokomotívu a odchodom z nástupišťa.

Avizovaná jedinečnosť tohto turné sa potvrdila. Tí, ktorí sa prišli pozrieť, odišli s nevídaným zážitkom. A takúto zábavu na železničnom nástupišti si hocikedy opäť radi zopakujú!

Prečítajte si

Comments are closed.